Sākums » Farmācija » LFB valde sēdē aktuāli jautājumi par pandēmijas ierobežojumiem, vakcināciju un e-veselību
LFB valde sēdē aktuāli jautājumi par pandēmijas ierobežojumiem, vakcināciju un e-veselību

LFB valde sēdē aktuāli jautājumi par pandēmijas ierobežojumiem, vakcināciju un e-veselību

18. februārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē daudz diskusiju raisījās par vakcinēšanos pret Covid-19 un pandēmijas ierobežojumiem.

Klātesošās valdes locekles pauda, ka prasības attiecībā uz aptiekas klientu skaita ierobežojumu, balstoties uz telpas platību (viens apmeklētājs uz 25 m2), neesot pieņemamas un samērīgas, aptieku sortiments nav mainījies, cilvēki aptiekā uzturas tikai nepieciešamības dēļ. Nav arī pamatojuma, kāpēc tie ir tieši 25 m2. Pašreiz veidojas rindas ārpus aptiekām, kas nozīmē kavētu zāļu izsniegšanu un lietošanu iedzīvotājiem, savukārt farmaceiti jūtas kavēti pienākumu izpildē. Vairākas valdes locekles pauda, ka, iespējams, norma nebūtu atceļama pilnībā, taču varētu samazināt platību, kurā drīkst uzturēties viena persona. Piemēram, Lietuvā, tie ir 15 m2 uz vienu apmeklētāju. Jāsabalansē lielo telpu platība ar kases aparātu skaitu, jo kases aparāta vieta aptiekā ir farmaceita darba vieta, kurā klientam tiek sniegta farmaceitiskā aprūpe, tā nav tikai naudas operāciju vieta. LFB, tāpat kā aptieku īpašnieku apvienības,  ir nosūtījusi vēstuli Ekonomikas un Veselības ministrijām ar priekšlikumiem par atsevišķām prasībām aptiekām, jo aptiekas nav salīdzināmas ar parastu veikalu.

Runājot par vakcināciju pret Covid-19, LFB prezidente Dace Ķikute informēja, ka farmaceitu vakcinēšana ir  uzsākta un biedrība nav saņēmusi informāciju, ka kāds no farmaceitiem netiktu pieņemts vai viņam būtu jāgaida  rindā. Klātesošās farmaceites pastāstīja par savu un kolēģu pieredzi šajā jomā. Arī farmaceitiem, tāpat kā citiem vakcinētajiem nākamajā dienā pēc potēšanas bija novērotas blakusparādības, pārsvarā – paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, galvassāpes, sāpes muskulī vakcinācijas vietā. Tās ir blaknes, kas norādītas arī šo zāļu aprakstā.  Parasti tās izpaužas vienu dienu, tāpēc vairāki darba devēji jau pieņēmuši lēmumu saviem darbiniekiem pēc vakcinēšanās piešķirt brīvdienu. Kā sēdē norādīja valdes locekle Vizma Vīksna, farmaceitiem ir jābūt gataviem, ka blakusparādības var būt, un aicināja visus farmaceitus ziņot par vakcīnu blaknēm Zāļu valsts aģentūrai, lai šie dati tiktu uzkrāti un būtu nākotnē izmantojami.

LFB prezidente Dace Ķikute aicināja kolēģus, runājot par vakcināciju un vakcinēšanas blaknēm ar aptieku klientiem, vienmēr sniegt profesionālu informāciju.

Tika pārrunāta arī vakcinācijas pakalpojuma aptiekās iedibināšana. LFB valdes locekle Agnese Ritene pauda, ka vakcinācija ir vēl viens farmaceita solis veselības aprūpes virzienā, tā ir iespēja farmaceitam pakāpties augstāk un palīdzēt sabiedrībai, ja nepieciešams. Kā informēja D. Ķikute, šobrīd Veselības ministrijai neesot viennozīmīgas atbildes par farmaceitu iesaistīšanu vakcinēšanā; ja tiks pieņemts lēmums vērsties pie farmaceitiem pēc palīdzības, tad  saņemsim no Veselības ministrijas vienotu informāciju. Taču pagaidām viss liecina, ka mediķi varētu tikt ar to galā bez palīgspēku piesaistes. Tāpēc biedrības prezidente šobrīd nesaskata iespēju skaidri un pārliecinoši virzīt aptiekās šāda pakalpojuma sniegšanu, taču neiebilst kategoriski pret to. LFB vēl joprojām uz šo iespēju raugās piesardzīgi; arī biedrības veiktās aptaujas dati liecina par līdzīgu noskaņojumu speciālistu rindās.

D. Ķikute informēja valdi par E-veselības padomes sanāksmē skatītajiem jautājumiem. Pastāv bažas par sistēmas darbību, kad masveidā sāks tikt ievadīti dati par vakcināciju. Tomēr tika solīts, ka e-receptes darbība traucēta netiks. Pirmo reizi padomes locekļiem tika sniegta informācija, ka tiek īstenots projekts “Pārrobežu e- recepte un veselības pamatdati”. LFB pauda viedokli, ka tas nozīmē, ka Latvijā farmaceitiem nepieciešams plašāks pilnvarojums piekļuvei datiem – kaut vai pēdējā pusgada laikā pacientam izrakstītajām receptēm, lai varētu sniegt pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi un īstenotu zāļu lietošanas uzraudzību pacientam. Ne reizi vien biedrība vērsus.i uzmanību, ka kaimiņvalstīs farmaceitiem pieejama plašāka informācija. LFB piedalīsies arī e –receptes darba grupā 25.februārī.

LFB prezidente arī sniedza atskaiti par biedrības biroja darbu 2020.gadā un informēja par speciālistu reģistrācijas un sertifikācijas norisi. Pērn no jauna reģistrēti 159 speciālisti, izmaiņas reģistrācijas informācijā veiktas 1383 speciālistiem, darbība reģistrā apturēta 455 personām, galvenokārt, pensionēšanās dēļ. 179 kolēģiem reģistrācija anulēta. 2020. gadā pirmo reizi farmaceita profesionālās kvalifikācijas sertifikātu saņēmuši 37 kolēģi. Atkārtoti sertificēti 429. Tāpat farmaceiti čakli tālākizglītojas, ir audzis pieejamo neklātienes pasākumu skaits, uzlabojušās farmaceitu digitālās prasmes.

Tika pārrunātas arī LFB kongresa organizēšanas iespējas šogad, pandēmijas apstākļos, kā arī izteikts aicinājums sniegt valdes locekļiem priekšlikumus par iespējamiem Statūtu un Ētikas kodeksa grozījumiem vai papildinājumiem.

Nākamā valdes sēde paredzēta 18.martā.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

 

 

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*