Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē dalās ar iespaidiem par studentu pieredzes apmaiņas braucienu

LFB valdes sēdē dalās ar iespaidiem par studentu pieredzes apmaiņas braucienu

19. maijā notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē klātesošie apsprieda nozares aktualitātes un LFB plānus.

Tika runāts par LFB basketbola jubilejas turnīra organizēšanu 28. maijā Cēsīs, kā arī par LFB plānotajiem pasākumiem vasarā. 8. jūlijā Jūrmalā, Lielupē, viesnīcā “SemaraH Hotel Lielupe” notiks LFB rīkota konference, kurā dalībnieki varēs iepazīties ar dažādām veselības aprūpē izmantotām komplementārām terapijas metodēm un to efektivitāti. Konferences mērķis ir sniegt farmaceitiem zināšanas par atsevišķu specifisku metožu izmantošanas pamatprincipiem, gaidīto efektivitāti, kā arī iespēju izprast atsevišķu ārējo faktoru ietekmi uz cilvēka veselību, kas palīdzēs farmaceitiem nodrošināt pilnvērtīgāku farmaceitisko aprūpi. Plenērs paredzēts pilnu darba dienu un darba kārtībā būs gan tematiskas lekcijas, gan aktivitātes meistarklasēs. Pieteikties dalībai konferencē var līdz 15. jūnijam.

LFB prezidente Kitija Blumfelde informēja, ka savu darbību atjaunojusi Veselības ministrijas Stratēģiskā padome.

Savukārt, Latvijas Farmācijas studentu asociācijas (LFSA) pārstāve Ilze Jakovļeva pastāstīja par 15 Latvijas farmācijas studentu pieredzes apmaiņas braucienu uz Tartu Igaunijā. Tas bija Igaunijas Farmācijas studentu asociācijas rīkots pasākums, kurā piedalījās studenti no Igaunijas, Latvijas un Somijas. Kā stāstīja I.Jakovļeva, Igaunijas studentu organizācijas nav saistīta ne ar vienu sabiedrisko organizāciju, savukārt Somijas farmācijas studentu organizācija pastāv jau kopš 1888. gada. Helsinkos vien studē ap 900 farmācijas studentu, tāpēc viegli atrast aktīvistus, kas gatavi iesaistīties sabiedriskajā darbā. Latvijā esot līdzīga izglītības sistēma kā Somijā un Igaunijā. Somijā farmāciju studē piecus gadus, taču pēc trīs gadu studijām studentam ir tiesības strādāt aptiekā, bet viņš nedrīkst būt aptiekas vadītājs vai īpašnieks. Ja farmaceits vēlas lielākas izaugsmes iespējas, tad viņam ir jāstudē vēl papildus divi gadi, kas dod iespēju kļūt par farmaceitu provizoru (var kļūt par aptiekas vadītāju un ieņemt citus augstākus amatus).

Somijā studentu prakses aptiekās organizē loģistikas organizācija, kas nosūta studentus praksē tur, kur konkrētajā dienā trūskt speciālistu. Savukārt Igaunijā labi darbojas e-veselības sistēma, ziņoja studentu pārstāve. No visiem e-pakalpojumiem, kas valstī tiek lietoti, visvairāk izmantotais ir e-recepte. Vēl Latvijas studentiem bija iespēja novērtēt nesen uzbūvēto Tartu mācību institūtu, kurā viens stāvs atvēlēts farmācijas studijām, taču, kā secinājuši mūsu studenti, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) laboratoriju aprīkojums ne ar ko netašķiroties no Igaunijas studentiem pieejamā. Farmakognozijas studijās gan mēs esot progresīvāki, ar plašākām iespējām. Tartu studentiem savukārt esot pieejams interesants sociālās farmācijas kabinets ar aptiekas leti, kurā vieglāk mācīties un iejusties aptiekas vidē. Kā valdes sēdē apliecināja RSU Farmācijas fakultātes dekāne Baiba Mauriņa, Latvijas mācību iestādes par to jau domājot ilgāku laiku, taču RSU trūkstot brīvu telpu. Igaunijā farmācijas studenti mācās līdz 15 cilvēkiem lielās grupās. Par laborantiem strādā vecāko kursu studenti. Augstskolas bibliotēkā pieejami visi diplomdarbi, kas aizstāvēti pēdējo gadu laikā.

Kā vēlāk portāla www.farmacija-mic.lv redakcijai piebilda LFSA pārstāve Lāsma Mukāne, no igauņu puses tika izteikta skaudība par to, ka Latvijas studentiem ir iespējas iziet rūpnieciskās prakses un ekskursijas vietējās farmaceitiskās ražotnēs, bet Igaunijas studentiem tas ir iespējams tikai ārpus Igaunijas robežām (studenti paši ir organizējuši ekskursiju uz mūsu A/S “Grindeks”). Vēl Igaunijas studentiem patikusi ideja, ka Latvijā RSU studentus sadala grupās pēc reģionālās piederības un vismaz pirmajos studiju gados mācību grafiku cenšas salikt tā, lai attālāka reģiona studentiem piektdienas būtu brīvas un ātrāk varētu doties mājās. Igaunijā studentu sadalīšana pa grupām nenotiek pēc šādas sistēmas, vņiem uz katru priekšmetu var būt cita sastāva grupa, skaidroja L. Mukāne.

Kopumā studenti braucienu vērtē kā ļoti interesantu un noderīgu.

Nākamā LFB valdes sēde paredzēta 17. jūnijā.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*