Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē spriež par slimnīcu aptieku farmaceitiem un aktuālo nozarē
LFB valdes sēdē spriež par slimnīcu aptieku farmaceitiem un aktuālo nozarē

LFB valdes sēdē spriež par slimnīcu aptieku farmaceitiem un aktuālo nozarē

10. septembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē LFB prezidente Dace Ķikute klātešošos informēja, ka saņemta vēstule no Latvijas Antidopinga biroja, kurā tas aicina LFB papildināt savu Ētikas kodeksu ar norādēm attiecībā uz Antidopinga kodeksa pārkāpumiem. Birojs arī norāda, ka farmaceiti un farmaceita asistenti, kas pārkāpuši Antidopinga kodeksu, sešus gadus nedrīkst darboties veselības aprūpē. LFB valde lēma sagatavot atbildes vēstuli ar skaidrojumu, ka grozījumus Ētikas kodeksā var veikt tikai LFB kongress, kas tiks sasaukts 2021. gada rudenī, turklāt šajā gadījumā būtu jāvērtē, vai Antidopinga kodeksa prasības nav pretrunā ar farmaceita pienākumu obligāti sniegt farmaceitisko aprūpi.

Ķikute sēdē arī informēja, ka LFB turpina aktīvi piedalīties visās Veselības ministrijas (VM) rīkotajās sanāksmēs par dažādiem nozares jautājumiem, tai skaitā piedalās darbā E-veselības padomē, kur iepazīstina ministriju ar e-receptes trūkumu radītajām situācijām aptiekās un ierosinājumiem attiecībā uz veicamajām izmaiņām un uzlabojumiem. Kā skaidroja D. Ķikute, daudzi jautājumi VM un Nacionālajam veselības dienestam ir zināmi, taču to ilgstoša nerisināšana tiek pamatota ar resursu trūkumu.

LFB prezidente arī tikusies ar VM valsts sekretāri Dainu Mūrmani-Umbraško un pārrunājusi LFB uzticētās valsts deleģētās funkcijas, kā arī situāciju ar slimnīcu farmaceitu atalgojumu. Kā norādījusi Mūrmane-Umbraško, slimnīcas varētu paust aicinājumu uzlabot šo situāciju, lai slimnīcu aptiekās strādājošos farmaceitus neatstātu novārtā. Kā valdes sēdē pauda valdes locekle un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas slēgta tipa aptiekas vadītāja Inga Gūtmane, situācija slimnīcās ir ļoti dažāda, jo arī attieksme pret farmaceitiem tajās atšķiras – ir slimnīcas, kas ļoti augstu novērtē šos speciālistus un vēlas, lai tie paliek savās darba vietās, taču ir arī slimnīcas, kas faraceitus uzskata par vienkāršiem tehniskajiem darbiniekiem.

“Slimnīcu farmaceitu atalgojums ir ļoti dažāds un bieži ir atkarīgs no slimnīcas vadības un tā, kā tā uztver šo farmaceitu. Dažāda ir arī slimnīcu izpratne par to, kas ir droša zāļu lietošana. Reģionālās slimnīcas bieži vien pat neizprot zāļu aprites kārtību. Arī prasības slimnīcu aptiekām nav vienotas, tāpēc atieku vadītāju funkcijas un atbildība atšķiras,” skaidroja I. Gūtmane.

Arī pie šī jautājuma LFB turpinās darbu.

Runājot par gaidāmajām izmaiņām Aptieku izvietojuma kritērijos, D. Ķikute informēja, ka VM saņēmusi ļoti daudz priekšlikumu, ar kuriem VM Farmācijas departaments vēl strādā. Kā skaidroja LFB prezidente D. Ķikute, šobrīd nav veikta modelēšana, kādas varētu būt plānoto grozījumu sekas.

Valdes sēdē klātesošie diskutēja arī par trūkumiem un šķēršļiem farmaceitu ikdienas darbā. Vēl aizvien grūtības sagādā medikamentu nepieejamība lieltirgotavās, kā arī lieltirgotavu atteikums aptiekai sniegt oficiālu atbildi par trūkstošajām zālēm. Atteikumu parasti sniedz telefoniski, kamēr datubāzes liecina, ka zāles ir pieejamas. LFB valde apsvēra vairākas versijas, kā šo situāciju mainīt un atvieglot farmaceita darbu.

LFB valde uz sēdi bija aicinājusi arī jauno Farmācijas arodbiedrības priekšsēdētāju Janu Namnieci, kas septembra sākumā šajā amatā nomainījusi ilggadējo vadītāju Brigitu Paegļkalni. Kā LFB valdei pauda J. Namniece, viņa sagaida labu sadarbību ar LFB, pastāvēs par farmaceitu darba tiesībām un uzskata, ka farmaceitam ir jābūt neatkarīgam savos lēmumos un birokrātijas slogs viņam šobrīd neļauj savu darbu veikt pilnvērtīgi. D. Ķikute pauda, ka jaunajā arodbiedrības vadītājā saskata lielu potenciālu un cer, ka J. Namniece droši pildīs arodbiedrības funkciju, kā arī sadarbosies ar LFB.

LFB valde pieņēma galīgo lēmumu Covid-19 pandēmijas dēļ uz pagaidām nezināmu laiku atcelt “Balt Pharm forumu”. Šoruden plānotajā LFB Gada konferencē gan varētu notikt attālināta tikšanās ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem, lai tiešsaistē pārrunātu nozares aktualitātes. Tad arī varētu tikt pieņemts jauns lēmums par “BaltPharm forum” rīkošanu.

Biedrība gatavojas arī konkursa “Gada farmaceits” apbalvošanas ceremonijai. Šogad izskatīti pieteikumi par 32 kandidātiem. Laureātu sveikšana paredzēta LFB Gada konferencē.

LFB valde uzņēma biedrībā 3 jaunus biedrus.

Nākamā valdes sēde plānota 15. oktobrī.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.