Sākums » Farmācija » LFB prezidente Dace Ķikute konferencē vērtē farmācijas speciālistu atalgojumu un uzskaita LFB rīkotus pasākumus
LFB prezidente Dace Ķikute konferencē vērtē farmācijas speciālistu atalgojumu un uzskaita LFB rīkotus pasākumus
LFB birojs ar ziediem sveica RSU Farmācijas ķīmijas katedras docētāju, Dr.pharm. Ingu Urtāni, izsakot viņai pateicību par atsaucīgu dalīšanos ar zināšanām un konsultēšanu profesionālos jautājumos. J. Brenča foto

LFB prezidente Dace Ķikute konferencē vērtē farmācijas speciālistu atalgojumu un uzskaita LFB rīkotus pasākumus

LFB konferencē 3. novembrī, runājot par farmaceitu un farmaceita asistentu darbu aptiekās, LFB prezidente uzsvēra, ka šīs profesijas speciālisti strādā plecu pie pleca, nereti veic ļoti līdzīgus pienākumus, saņem līdzīgu atalgojumu, tomēr Profesiju klasifikatorā un standartos norādīti atšķirīgi pienākumi. Farmaceits ir veselības aprūpes vecākais speciālists, kas plāno, organizē, veic farmaceitisko aprūpi, var pildīt aptiekas vadītāja pienākumus. Savukārt farmaceita asistents gatavo zāles, izsniedz zāles farmaceita uzraudzībā, informē par zāļu lietošanu atbilstoši ārsta norādījumiem.

Šie fakti liek risināt dialogu ar darba devējiem un atbildēt uz jautājumu: vai nākotnē paredzama laba farmaceitiskās aprūpes kvalitāte, ja aptiekā nekā netiek nodalīti šo speciālistu darba pienākumi un praktiski neatšķiras atalgojums.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta informāciju par 2023.gada augustu vidējā stundas tarifa likme farmaceitam ir 11,63 eiro (32% darba vietu tarifa likme ir zemāka par 80% no vidējās tarifa likmes valstī). Vidējā stunadas tarifa likme farmaceita asistentam ir 10,35 eiro (30% darba vietu tarifa likme ir zemāka par 80% no vidējās tarifa likmes valstī).

VID mājaslapā pieejama informācija arī par ārstu un medmāsu atalgojumu, un D. Ķikute atzīmēja, ka šai kontekstā par farmācijas speciālistu algas lielumu būtu jāspriež darba devējiem, Veselības ministrijas speciālistiem, biedrībai, jo, salīdzinot ar citu veselības aprūpes speciālistu ienākumiem, farmācijas speciālistu algas ir krietni zemākas. Labā ziņa ir tā, ka veselības ministrs neplāno mazināt zāļu piecenojumu aptiekā, apzinoties, ka šie ieņēmumi nodrošina speciālistu jau tā necilo atalgojumu.

Pārejot pie aizvadītā gada būtiskākiem LFB rīkotiem pasākumiem, D. Ķikute kā galveno atzīmēja LFB rīkoto starptautisko tikšanos trīs dienu garumā Jūrmalā – BaltPharm forumu. Otrs, arī tradīcijām bagāts un iemīļots pasākums bija Aigara Eniņa nu jau 25 gadus rīkotais LFB Basketbola turnīrs. Gada laikā notikušas septiņas LFB konferences, no kurām trīs – reģionos. LFB valde tikusies deviņās sēdēs, kā arī notikušas darba grupu sanāksmes.

Biedrība iniciējusi trīs speciālistu aptaujas – par aptiekas vadītāja lomu aptiekā; slēgta tipa aptieku speciālistiem par darba organizāciju un atalgojumu; aptiekās nestrādājošiem jauniem farmācijas speciālistiem. D. Ķikute pateicās dalībniekiem par aktivitāti un atsaucību, kas ļāva iegūt aptverošus datus par speciālistu viedokli.

 

Dace Ķikute un Agnese Ritene ar veselības ministru Hosamu Abu Meri mirkli pirms viņa uzrunas konferences dalībniekiem

Olita Zariņa

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*