Sākums » Farmācija » LPMA šogad turpinās cīnīties par zāļu pieejamības palielināšanu
LPMA šogad turpinās cīnīties par zāļu pieejamības palielināšanu

LPMA šogad turpinās cīnīties par zāļu pieejamības palielināšanu

Latvijas Patentbrīvo Medikamentu Asociācija (LPMA), uzsākot jauno darba gadu, ir noteikusi biedrības 2021. gada prioritātes un mērķus, starp kuriem kā viens no galvenajiem arvien ir zāļu pieejamības uzlabošana pacientiem. Jautājums kļūst jo aktuālāks, daudziem iedzīvotājiem piedzīvojot Covid-19 pandēmijas radīto emocionālo, sociālo un ekonomisko krīzi, kuras sekas diemžēl būs izjūtamas vēl ilgākā laika posmā.

Saskaņā ar 17. decembrī biedru apspriedē nolemto LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševicscir noformulējis trīs galvenos darbības mērķus šim gadam:

1.uzlabot zāļu pieejamību pacientiem;

2.veicināt jaunu patentbrīvo medikamentu ienākšanu Latvijas zāļu tirgū, veidojot tam labvēlīgu vidi;

3. panākt ilgtermiņā patentbrīvo medikamentu īpatsvara pieaugumu Latvijas zāļu tirgū.

Lai sasniegtu minētos mērķus, LPMA ir nolēmusi šogad strādāt vairākos virzienos.

LPMA uzskata par svarīgu turpināt  kompensācijas zāļu budžeta pieauguma veicināšanu. LPMA nostāja –  nepieciešams samazināt  pacientu līdzmaksājumus, lai paaugstinātu zāļu pieejamību iedzīvotājiem un nodrošinātu ārsta nozīmētu pilnvērtīgu ārstēšanu. Mērķis būtu tuvoties Eiropas Savienības (ES) vidējiem rādītājiem zāļu pieejamībā. Šobrīd Latvijas rādītāji ir vieni no zemākajiem ES, norāda asociācoja. LPMA arī vēlas veicināt pakāpenisku visu recepšu zāļu iekļaušanu kompensācijas sistēmā.

Nākamais svarīgākais darbības virziens ir nozares biznesa vides sakārtošana, kur virkne jautājumu būtu risināmi kopā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un Zāļu valsts aģentūru (ZVA). Šo jautājumu vidū ir zāļu ražotāju maksājumu pārskatīšana, atvieglojumi patentbrīvo zāļu iekļaušanai kompensācijas zāļu sarakstā, biosimilāru pieejamības un lietošanas veicināšana u.c.

LPMA plāno turpināt ciešu sadarbību ar Veselības ministriju, NVD, ZVA, Veselības inspekciju, kā arī citām institūcijām un partneriem. Kā arī plānots pēc iespējas informēt plašāku sabiedrību par patentbrīvajiem medikamentiem, to priekšrocībām, mazinot arī esošos aizspriedumus.

Turpmākām LPMA aktivitātēm iespējams sekot līdzi biedrības mājaslapā www.lpma.lv un Facebook kontā https://www.facebook.com/LatvijasPMA/.

LPMA šobrīd apvieno 14 biedrus – Latvijas un Latvijā pārstāvētas ārvalstu zāļu ražotāju firmas.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.