Sākums » Farmācija » LU Medicīnas fakultātē izveidos zebrzivtiņu laboratoriju pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai
LU Medicīnas fakultātē izveidos zebrzivtiņu laboratoriju pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai

LU Medicīnas fakultātē izveidos zebrzivtiņu laboratoriju pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai

2022. gada septembrī Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē (MF) uzsākts jauns pētījumu projekts, kas paredz fakultātē izveidot zebrzivtiņu laboratoriju un ieviest zivtiņu modeli audzēju šūnu jūtības noteikšanai pret pretvēža medikamentiem, ziņo LU.

Zebrzivtiņas ir akvāriju zivtiņas, kas daudzās pasaules laboratorijās tiek izmantotas par modeļorganismu pirmsklīniskajā izpētē. Tās palīdz labāk saprast slimību mehānismus, reģenerāciju, atrast un pārbaudīt terapeitiskos savienojumus.

“Cilvēka slimība ir gandrīz tikpat unikāla, kā pats cilvēks un tāpēc ir svarīgi meklēt individuālu ārstēšanas pieeju, ko sauc par personalizēto medicīnu. Zebrzivtiņu modeļi varētu palīdzēt ātrāk un precīzāk nokļūt pie atbildes, kādas zāles pacientam jālieto,” skaidro LU MF vadošais pētnieks Dr. pharm. Vadims Parfejevs.

Projektā galvenais pētījumu objekts ir aizkuņģa dziedzeris. Eksokrīnā aizkuņģa dziedzera daļa nodrošina gremošanas enzīmu veidošanu, savukārt endokrīnā daļa ražo hormonus, lai regulētu vielmaiņu. Eksokrīnais nodalījums ir dažādu aizkuņģa dziedzera slimību, tostarp aizkuņģa dziedzera vēža izcelsmes vieta, kas ir viens no visgrūtāk ārstējamiem audzējiem.

Projektu īstenos pētnieki no LU MF pirmsklīnisko pētījumu laboratorijas vadošā pētnieka Vadima Parfejeva vadībā. Darbs noritēs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem, kuri palīdzēs definēt klīniski nozīmīgos jautājumus un nodrošinās paraugus pārbaudēm.

Pētījuma projekts “Zebrzivtiņu modeļa ieviešana pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai” noritēs pateicoties SIA “Mikrotīkls” finansiālam atbalstam, ko administrē LU fonds. V. Parfejeva vadītā zinātnieku grupa saņems atbalstu 40 000 EUR apmērā un pētniecības darbu plāno noslēgt divu gadu laikā, ziņo LU.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*