Sākums » Jaunākie raksti » Mediķi aicina Saeimas deputātus rast nākamā gada budžetā trūkstošos 45 mlj eiro mediķu atalgojumam
Mediķi aicina Saeimas deputātus rast nākamā gada budžetā trūkstošos 45 mlj eiro mediķu atalgojumam

Mediķi aicina Saeimas deputātus rast nākamā gada budžetā trūkstošos 45 mlj eiro mediķu atalgojumam

Mediķi aicina Saeimas deputātus rast nākamā gada budžetā trūkstošos 45 miljonus eiro mediķu atalgojumam, lai veselības aprūpes sistēmā saglabātu esošos darbiniekus.

Šādu aicinājumu šodien Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē, kurā tika diskutēts par valdībā atliktajām Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam, pauda gan Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece, gan Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs, gan Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) Veselības aprūpes darba devēju asociācijas izpilddirektore Ināra Pētersone, gan Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina.

Aizsilniece uzsvēra, ka esošo Covid-19 krīzi Latvijas slimnīcās ir izraisījis tieši nepietiekamais medicīnas darbinieku skaits valstī. Ja nākamā gada budžetā netiks rasti papildu 45 miljoni eiro atalgojumam. “Ja jau tagad valstī trūkst 8000 medicīnas māsu un vairāk nekā 300 ārstu, tad, nepalielinot atalgojumu, turpmākajos gados viņu skaits tikai palielināsies. Jau tagad vairāki ārsti kārto dokumentus, lai dotos darbā uz ārzemēm,” uzsvēra Aizsilniece.

Sabiedrības veselības pamatnostādnes Kalējs raksturoja kā saukļus un lozungus bez reāla finansējuma. “Veselības aprūpes krahu izjutīsim jau tuvākajās dienās,” brīdināja Kalējs.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāres vietnieks finanšu jautājumos Boriss Kņigins skaidroja, ka VM nākamā gada valsts budžetā mediķu atalgojumam bija prasījusi 80 miljonus eiro taču tā vietā ir piešķirti vien 35 miljoni eiro.

Pētersone pārmeta, ka jaunā veselības aprūpes darbinieku atalgojuma modeļa izstrāde tika pabeigta pagājušā gada beigās, taču gada laikā tā arī nav pieņemts un netiek virzīts tālāk, aizbildinoties ar nepietiekami finansējumu.

Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis (“Republika”) uzsvēra, ka Sabiedrības veselības pamatnostādnes ir plānošanas dokuments, tādēļ tam ir jābūt reālistiskam un ar atbilstošu finansējumu, lai ir iespējams sasniegt izvirzītos mērķus. Tāpat viņš aicināja Saeimas deputātus, lemjot par nākamā gada budžetu, atteikties no luksus tēriņiem un nodrošināt mediķu atalgojumam trūkstošos 45 miljonus eiro.

Ministru kabinets 12. oktobrī atlika VM izstrādāto “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam” skatīšanu saistībā ar tajās minētā finansējuma apjomīgumu.

Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks valdības sēdē atklāja, ka VM izstrādātajās pamatnostādnēs iecerētais finansējums kopumā veido apmēram 8,7 miljardus eiro, kas ievērojami pārsniedz pieejamo finansējumu, tādēļ šāds plāns nav objektīvs, un investīcijas būtu jāplāno atbilstoši pieejamajiem finanšu resursiem.

Pēc veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) paustā, pamatnostādņu rīcības virzieni ietver veselīga un aktīva dzīvesveida veicināšanu, infekciju izplatības mazināšanu, kā arī uz cilvēku centrētas un integrētas veselības aprūpes veidošanu – zāļu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, veselības aprūpes pakalpojumu koordinēšana un pēctecība, kā arī pacienta un viņa ģimenes iesaiste veselības aprūpē.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*