Sākums » Farmācija » “Mēness aptieka” aicina aptiekās ieviest centralizētu zāļu meklētāju
“Mēness aptieka” aicina aptiekās ieviest centralizētu zāļu meklētāju

“Mēness aptieka” aicina aptiekās ieviest centralizētu zāļu meklētāju

“Mēness aptieka” ir izstrādājusi internetā pieejamu zāļu meklētāju, ar kura palīdzību iedzīvotāji var noskaidrot tās šī tīkla aptiekas, kurās ir tiem nepieciešamās zāles, kā arī redzams katrā aptiekā pieejamais atlikums.

Kā ziņo uzņēmuma pārstāvji, meklētājs pieejams ikvienam iedzīvotājam “Mēness aptiekas” mājaslapā un aplikācijā, kurā vajadzīgās zāles iespējams arī rezervēt.

“Mēness aptieku” tīkla īpašnieces – AS “Sentor Farm aptiekas” – valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs norāda, ka zāļu meklētājs “Mēness aptiekām” izstrādāts ilgā laika periodā, sekojot iedzīvotāju paradumiem un vajadzībām. Viņš uzskata, ka Latvijas iedzīvotāju interesēs būtu, ja šāds zāļu meklētājs būtu visām Latvijā strādājošām aptiekām, tā nodrošinot caurspīdīgumu par aptiekās pieejamajiem medikamentiem un to krājumiem.

“Mēs iedzīvotāju interesēs rekomendējam zāļu pieejamības pilnīgu redzamību aptiekās ieviest valsts līmenī un šādu pakalpojumu organizēt centralizēti,” uzsver Juskovecs.

Visbiežāk iedzīvotāji zāļu meklētāju izmanto, lai nebūtu fiziski jādodas no aptiekas uz aptieku, meklējot vajadzīgās zāles. Iespēju rezervēt preci iedzīvotāji pagaidām izmanto retāk, galvenokārt gadījumos, ja konkrētās aptiekas krājumā ir pāris oriģinālu, norāda uzņēmums.

Pieejamību var noskaidrot visās aptiekas preču kategorijās – recepšu, bezrecepšu, kompensējamām un nekompensējamām zālēm, uztura bagātinātājiem, kosmētikai un citām precēm.

Taču, kā norādījusi ekonomikas ministra Ralfa Nemiro veidota darba grupa nacionālās farmācijas politikas jomā, viena no problēmām, kas ierobežo pacienta tiesības, ir tā, ka noteikti medikamenti vai medicīnas ierīces ir pieejamas tikai kādas noteiktas ķēdes aptiekā, jo aiz tās stāvošā lieltirgotava nepiegādā preci citu tīklu aptiekām. Tas ierobežo pacientu tiesības saņemt šīs preces jebkurā sev vēlamā aptiekā, kā arī ierobežo konkurenci cenās un medikamentu izvēlē.

Līdz ar to risinājums padarīt visu aptieku krājumus redzamus iedzīvotājiem vēl neatrisina darba grupā apskatīto problēmu – vienas lieltirgotavas piedāvātās zāles saņemt jebkurā aptieku tīklā vai neatkarīgā aptiekā. Iedzīvotājiem daudz ērtāks būtu vienots zāļu meklētājs vai aplikācija, nevis zāļu meklēšana dažādu uzņēmumu (aptieku tīklu) meklētājsistēmās.

Šonedēļ arī Veselības ministrija nākusi klajā ar jauniem noteikumiem: lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī un laikus konstatētu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas, lieltirgotavām būs jāievieš elektroniska krājumu uzskaites sistēma un lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti vajadzēs veikt tikai elektroniskā formā.

AS “Repharm” padomes loceklis Dins Šmits jau paudis uzskatu, ka zāļu lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēma mudinās komersantus, kas pašlaik specializējas pārrobežu tirdzniecībā, pamest Latviju, kā rezultātā Latvija zaudēs ievērojamus nodokļu ieņēmumus no tranzīta un eksporta, kā arī ievērojamu skaitu darba vietu.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.