Sākums » Jaunākie raksti » NMPD: Aizrīšanās gadījumā izšķiroši svarīga ir līdzcilvēku iesaiste un zināšanas pirmajā palīdzībā

NMPD: Aizrīšanās gadījumā izšķiroši svarīga ir līdzcilvēku iesaiste un zināšanas pirmajā palīdzībā

Katru gadu, neatkarīgi no gadalaika, vairāki simti cilvēku aizrijas ar dažādiem svešķermeņiem, piemēram, pārtikas produktiem vai sīkākām detaļām, un šādos gadījumos izšķiroši svarīga ir līdzcilvēku iesaiste, sniedzot pirmo palīdzību līdz mediķu ierašanās brīdim, norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pirmās palīdzības eksperts Miķelis Puķītis.

Viņš vērsa uzmanību, ka šīs situācijas ir dzīvībai bīstamas, jo pilnīga elpceļu nosprostošanās rada lielu nosmakšanas risku, strauju samaņas zudumu, nereti arī cilvēka nāvi.

NMPD dati liecina, ka pērn 396 izsaukumi bija aizrīšanās dēļ, kas nozīmē, ka vidēji dienā tiek saņemts vairāk nekā viens šāds izsaukums. Septiņos gadījumos cilvēku pēc aizrīšanās glābt vairs nebija iespējams, savukārt 16 gadījumos situācija bija tik kritiska, ka tika veikti atdzīvināšanas pasākumi, lai cietušā dzīvību glābtu.

Arī šogad NMPD jau līdz šim ir devies 200 izsaukumos, kuru iemesls ir bijusi aizrīšanās. Vienā gadījumā bojā gājis zīdainis, bet 11 gadījumos veikti atdzīvināšanas pasākumi, jo svešķermenis bija iekļuvis dziļi elpceļos, kā rezultātā cietušais pārstājis elpot.

Biežāk aizrīšanās gadījumi novērojami gada siltākajos mēnešos, īpaši svētkos, kad galdā tiek likta uz grila gatavota gaļa. Lielāki, nesakošļāti gaļas gabali aizsprosto elpceļus un cilvēks smok. Turklāt vairums cietušo ir tieši pieaugušie, kuri dara vairākas darbības vienlaicīgi – ēd, dzer un runā, kā arī tās personas, kuras slimības dēļ atrodas uz gultas vai ir ar rīšanas traucējumiem.

Puķītis atzina, ka bieži tiek saņemti arī izsaukumi, kuros aizrijušies ir bērni. Visbiežāk šādi negadījumi notiek, bērnam mutē iebāžot rotaļlietu vai kādu citu sīku detaļu, kas glabājas mājās un radījusi bērnā interesi, piemēram, dāvanu iesaiņošanas materiāli, monētas, kastaņi, kancelejas preces un tamlīdzīgi. Dzīvībai bīstami ir tie gadījumi, kad svešķermenis, piemēram, gaļas gabals, ābols, biezputra, smalkmaizīte vai jebkurš cits pārtikas produkts, arī sīki priekšmeti, piemēram, pogas, sīkas rotaļlietas, nokļūst dziļāk elpceļos. Tas apdraud dzīvību un prasa ne vien tūlītēju neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, bet arī notikuma aculiecinieku prasmi nekavējoties sniegt palīdzību cietušajiem.

“Piemēram, divgadīga meitene ēda no tējkarotes avokado gabaliņu, kas bija mazāks kā tējkarotes apjoms. Bērns aizrijās, pārbijās, seja palika sarkana, sācis pastiprināti klepot. Vecāki reaģēja nekavējoties, izsauca NMPD, un, kamēr brigāde uz notikumu vietu traucās, pēc ārkārtas tālruņa 113 dispečeru pa telefonu sniegtajām norādēm sniedza pirmo palīdzību, proti, pozicionēja bērnu ar vēderu leju, uz savām kājām, ar galvu vērstu pret zemi. Pēc vairākiem sitieniem veiksmīgi izklepoja gabaliņu ārā, bērns sāka raudāt, elpošanai nekas vairs netraucēja. Ja vecāki būtu kavējušies ar palīdzības sniegšanu, iznākums varētu būt pat letāls, jo aizrīšanās gadījumā būtiska ir katra minūte, pat sekunde,” stāstīja Puķītis.

Viņš uzsvēra, ka nopietnos aizrīšanās gadījumos līdzcilvēku pareiza rīcība var būt izšķiroša, jo bieži cilvēks pat nepagūst neko pateikt, tāpēc ir jārīkojas ātri. Turklāt šādās kritiskās situācijās viņš aicina nolikt malā emocijas un galvenais – zināt, kā rīkoties, lai palīdzētu. NMPD atgādina, ka ikviens var atkārtot pirmās palīdzības zināšanas NMPD mājaslapas sadaļā “Kā palīdzēt cietušajam”, lai, notiekot nelaimei, zinātu, kā rīkoties un palīdzēt cietušajam.

Aizrīšanās situācijas var atpazīt pēc tādām pazīmēm kā nespēja parunāt, nespēja skaļi klepot, panika, apgrūtināta un svilpjoša vai šņācoša elpošana, asarojošas acis, apsārtusi seja, samaņas traucējumi.

NMPD mediķi aicina ikvienu sniegt palīdzību, ja ir aizdomas par aizrīšanos. Elpceļu aizsprostojums ir īpaši bīstams cilvēka dzīvībai. Ja nav pārliecības par to, kas jādara šādās situācijās, nekavējoties jāzvana uz ārkārtas tālruni 113 un dispečers sniegs precīzas norādes pa telefonu – soli pa solim, kādas darbības jāveic, kamēr uz notikuma vietu trauksies NMPD mediķu brigāde. Pats svarīgākais ir rīkoties, jo vissliktāk ir nedarīt neko, uzsver NMPD.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*