Sākums » E-veselība » No janvāra darbnespējas lapas un kompensējamo zāļu receptes jāizraksta tikai elektroniski
No janvāra darbnespējas lapas un kompensējamo zāļu receptes jāizraksta tikai elektroniski

No janvāra darbnespējas lapas un kompensējamo zāļu receptes jāizraksta tikai elektroniski

Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina), ka no 2018. gada 1. janvāra Latvijā tiek uzsākta obligāta valsts E-veselības sistēmas lietošana. Tā paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Uz papīra recepšu veidlapām pēc 1. janvāra varēs izrakstīt tikai individuāli kompensējamās zāles, M saraksta zāles un medicīniskās ierīces. Papīra recepti drīkstēs lietot arī tad, ja zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība; ja pacients izmantos recepti kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē; kā arī tad, ja recepte paredzēta personai, kura nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā, vai arī, ja e-receptes izrakstīšana E-veselības sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.

E-darbnespējas lapas tiek atvērtas, pagarinātas un noslēgtas E-veselības sistēmā. Informāciju par noslēgto e-darbnespējas lapu darba devējs nākamajā dienā redz savā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) profilā. Arī iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) par E-veselībā noslēgto B darbnespējas lapu iedzīvotājs var iesniegt elektroniski, izmantojot VSAA e-pakalpojumu.

Lai iegādātos e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda sava personas apliecība (eID) vai pase (iegādājoties zāles savam nepilngadīgajam bērnam, papildus jānosauc bērna vārds un uzvārds, jo bērna E-veselības profils ir piesaistīts vecāka profilam).

Savukārt, lai iegādātos citam cilvēkam izrakstītas e-receptes zāles – piemēram, radiniekam vai kaimiņam –  aptiekā jāuzrāda e-receptes ID numurs, kurš ir pieejams gan ārstam, gan pacientam (var būt izdrukāts no E-veselības sistēmas, kā attēls telefonā u.c.), jānosauc pacienta vārds, uzvārds un jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments.

Iedzīvotājs var arī deleģēt E-veselības portālā citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei. Tādā gadījumā deleģētajam cilvēkam (pircējam) aptiekā jāuzrāda tikai savs personas apliecinošs dokuments un jānosauc pacienta vārds, uzvārds.

Svarīgi, ka līdz 2018. gada 1. janvārim papīra formā izrakstītās kompensējamo zāļu receptes varēs izmantot līdz to derīguma termiņa beigām – tās aptiekā jāelektronizē farmaceitam. Papīra formā atvērtu darbnespējas lapu E-veselībā elektronizēs ārstniecības persona, kura to noslēgs.

Ja e-recepti nav iespējams izrakstīt tehnisku iemeslu dēļ (piemēram, interneta vai elektrības traucējumu gadījumā), ārsts ir tiesīgs to izrakstīt papīra formā. Savukārt, ja minētajā gadījumā nevar atvērt e-darbnespējas lapu, ārsts veic par to atzīmi pacienta medicīniskajā dokumentācijā un atver e-darbnespējas lapu nākamo piecu darba dienu laikā, norādot sistēmā darbnespējas perioda pirmo dienu.

Saņemot e-darbnespējas lapu vai e-recepti, to var apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv. Iedzīvotājiem E-veselības portālā ir pieejama tikai tā medicīniskā informācija, kuru sistēmā ir ievadījušas ārstniecības personas.

NVD atgādina – jautājumu gadījumā par e-darbnespējas lapas, e-receptes vai citu E-veselības pakalpojumu izmantošanu, kā arī ieteicamo rīcību sistēmas īslaicīgu tehnisku traucējumu gadījumos, iedzīvotāji ir aicināti zvanīt E-veselības lietotāju Atbalsta dienestam pa tālruni 67 803 300 (katru dienu no plkst. 8.00 līdz 20.00).

www.farmacija-mic.lv

5 komentāri

 1. Cik var noprast no NVD skaidrojuma, tad receptes numurs jāzina tikai tad, ja ārsts sistēmā nav atzīmējis deleģēto personu, kas izņems zāles. Ja sistēmā atzīmēta persona, tad it kā receptes numurs nav nepieciešams. Cik var saprast no visiem NVD skaidrojumiem, numurs nepieciešams tad, ja pacients vēl nezina, kura persona tieši varēs izņemt zāles aptiekā. Vai tā nav?

 2. Rakstā ir aizmirsts, ka deleģējot citu cilvēku saņemts savu e recepti, ir jāņem ne tikai saņēmēja personas apliecinošs dokuments un jāzin pacienta vārds un uzvārds, bet arī e receptes nummurs!!! Citadi nesanāks atrast recepti!

  • Cik var noprast no NVD skaidrojuma, tad receptes numurs jāzina tikai tad, ja ārsts sistēmā nav atzīmējis deleģēto personu, kas izņems zāles. Ja sistēmā atzīmēta persona, tad it kā receptes numurs nav nepieciešams. Cik var saprast no visiem NVD skaidrojumiem, numurs nepieciešams tad, ja pacients vēl nezina, kura persona tieši varēs izņemt zāles aptiekā. Vai tā nav?

   • Ja sistēmā atzīmēta persona, kas izņems, tas tikai dod atļauju tai izņemt, bet izņēmējs tik un tā nav cilvēks, kam šīs zāles izrakstītas. Tātad, lai tehniski atrastu recepti vajag vai nu receptes nummuru, vai nu zāļu lietotāja personas kodu, nevis vārdu uzvārdu! Kā viņš zin šī cilvēka personas kodu paliek jautājums.

    • P.S. Informācija par e-receptes identifikācijas nummuru atrodama arī man pieejamos informatīvajos bukletos, kur sveši personas kodi nav minēti.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*