Sākums » E-veselība » NVD aicina e-veselības sistēmai piekļūt nespējošos rezidentus vērsties Veselības inspekcijā

NVD aicina e-veselības sistēmai piekļūt nespējošos rezidentus vērsties Veselības inspekcijā

Visi rezidenti e-veselības sistēmā aizvien nevar veikt likumā paredzētās funkcijas, tostarp izrakstīt parastās receptes un darbnespējas lapas, trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā paudusi Jauno ārstu asociācijas pārstāve Ieva Glāzere.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktora vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Linda Freimane gan informējusi, ka pirmie rezidenti, kuri var strādāt e-veselības sistēmā, jau ārstē Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, tomēr nav minējusi, kad izmaiņas varētu gaidīt visi Latvijas rezidenti.

Jauno ārstu pārstāve norādījusi, ka rezidentiem kā ārstniecības personām, kuras drīkst izrakstīt receptes un darbnespējas lapas, taču nav sertificētas, nereti jāizmanto citu ārstu e-veselības profili, lai varētu veikt attiecīgās darbības.

Pēc Glāzeres paustā, patlaban Latvijā ir 1000 rezidentu, un lielākā daļa no viņiem nevar strādāt ar e-veselības sistēmu, kas ļoti apgrūtinot darbu.

Glāzere norādījusi, ka rezidenti šo situāciju risinot, izmantojot jebkura cita sertificēta specialitātes ārsta, kurš nav pacientu ārstējošais mediķis, profilu, turklāt Jauno ārstu asociācija nosūtījusi Veselības ministrijai (VM) vēstuli, ka šādas darbības nav grūti veikt un šī realitāte varētu tikt izmantota arī ļaunprātīgi, jo darbības iespējams veikt, pat ārstam to nezinot.

Arī Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs iepriekš norādījis uz to, ka e-veselības sistēmā rezidenti nevar izrakstīt receptes. Kalējs uzskata, ka visvairāk no šī lieguma cieš slimnīcas, kurās ir visvairāk rezidentu, turklāt, pēc viņa paustā, nereti brīvdienās, sestdienās un svētdienās lielākais darbs slimnīcā gulstas tieši uz rezidentu pleciem.

Biedrības priekšsēdētājs ir neizpratnē, kāpēc, piemēram, piektā gada rezidents, kuram ir liela pieredze, “nespēj ārstēt savu pacientu tikai tāpēc, ka sistēma to viņam aizliedz”.

Savukārt, kā nacionālai ziņu aģentūrai LETA paudusi NVD pārstāve Evija Štālberga, tos rezidentus, kuri nespēj piekļūt e-veselības sistēmai, dienests aicina vērsties Veselības inspekcijā (VI).

Viņa norādījusi, ka e-veselības sistēmā rezidentiem ir nodrošināta pieeja, un viņi var veikt nepieciešamās darbības, turklāt gan Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā rezidenti jau izraksta parastās e-receptes.

Štālberga arī norādījusi, ka šajā jautājumā svarīgi saprast, ka e-veselības lietotāji tiek veidoti pēc Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra datiem. Proti, ja rezidentam nav piekļuves e-veselībai, tas ir saistīts ar pieejamajiem datiem šajā reģistrā.

Šī iemesla dēļ NVD aicina rezidentus, kuriem nav nodrošināta piekļuve e-veselībai, pārliecināties, vai visa informācija reģistrā ir pilnīga un korekta. Veidojot pieejas e-veselības sistēmai, tiek pārbaudīti Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra dati, uzsvērusi Štālberga.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*