Sākums » Farmācija » “Olainfarm” līdz nākamā gada aprīļa beigām jāatsavina vismaz 51% “Latvijas aptieka” kapitāldaļu

“Olainfarm” līdz nākamā gada aprīļa beigām jāatsavina vismaz 51% “Latvijas aptieka” kapitāldaļu

Zāļu ražotājam AS “Olainfarm” līdz 2023.gada 30.aprīlim jāatsavina vismaz 51% tai piederošās SIA “Latvijas aptieka” kapitāldaļas, bet atlikušās kapitāldaļas vēlākais līdz 2024.gada 30.aprīlim, teikts Konkurences padomes (KP) lēmumā par AS “Repharm” grupas mātesuzņēmuma AS “AB City” ižķirošas ietekmes iegūšanu pār “Olainfarm”.

Savukārt, ja “Olainfarm” līdz 2023.gada 30.aprīlim nav atsavinājusi vismaz 51% tai piederošo “Latvijas aptieka” kapitāldaļu, “Olainfarm” jāveic darbības, kas nepieciešamas, lai nodotu kontroli pār vismaz 51% kapitāldaļām un visām no tām izrietošajām tiesībām, izņemot tiesības saņemt dividendes, personai, kas nav saistīta ar “AB City”.

Tāpat KP lēmums nosaka, ka vēlākais līdz 2024.gada 30.aprīlim “Olainfarm” jāatsavina visas tai piederošās “Latvijas aptieka” kapitāldaļas, kas nebūs atsavinātas līdz tam.

Pirms kapitāldaļu atsavināšanas darījuma pirmā posma noslēgšanas “Olainfarm” jāinformē KP par darījuma noteikumiem un kapitāldaļu ieguvēju. Savukārt pēc otrā posma pabeigšanas “Olainfarm” jāiesniedz KP informācija par visu “Latvijas aptieka” kapitāldaļu atsavināšanu un personu, kurai tās atsavinātas.

Līdz brīdim, kad atsavinātas visas “Latvijas aptieka” kapitāldaļas, jānodrošina, ka “AB City” un ar to saistītās personas neietekmē “Latvijas aptieka” saimniecisko darbību. Tāpat jānodrošina, ka starp “AB City” un “Latvijas aptieka” nenotiek informācijas apmaiņa par cenām, saimnieciskās darbības plāniem un citu komerciāli sensitīvu informāciju, izņemot, ja tas nepieciešams, lai izpildītu normatīvo aktu prasības.

“Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Jānis Buks aģentūrai LETA norādīja, ka otrdien publicētais KP lēmums ir Konkurences likumā noteiktā “AB City” pienākuma saņemt padomes atļauju izpildes rezultāts.

KP lēmumā noteiktais saistošais noteikums – atsavināt “Latvijas aptieka” kapitāldaļas ar aktīviem – ir “AB City” un “Olainfarm” no vienas puses un KP konsultāciju ietvaros saskaņotais risinājums tiesiskā regulējumā ietvaros.

Buks norāda, ka “Olainfarm” pati ierosināja šādu noteikumu pirms KP pieņēma lēmumu, tāpēc šis noteikums tai bija zināms un tā jau pirms lēmuma pieņemšanas ir uzsākusi veikt darbības, kas vērstas uz pienākuma izpildi.

Atbilstoši KP ar lēmumu apstiprinātajai saistošo noteikumu redakcijai “Olainfarm” ir jāveic nepieciešamās darbības, lai atsavinātu vismaz 51% “Olainfarm” piederošās “Latvijas aptieka” kapitāldaļas ar aktīviem līdz 2023.gada 30.aprīlim.

Kā ziņots, KP atļāvusi AS “Repharm” grupas mātesuzņēmumam AS “AB City” iegūt vienpersonisku izšķirošu ietekmi pār zāļu ražotāju AS “Olainfarm”, aģentūru LETA informēja KP pārstāvji.

Vienlaikus, lai novērstu iespējamos riskus konkurencei un apvienošanās negatīvās sekas farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgū, apvienošanās atļauta ar saistošajiem noteikumiem, kas paredz “Latvijas aptieka” kapitāldaļu atsavināšanu ar “AB City” un ar to saistītajām personām nesaistītai trešajai personai.

“AB City” ir “Repharm” mātesuzņēmums, un tās uzņēmumu grupas darbība saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību, un citām jomām.

Savukārt “Olainfarm” darbība ir saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību, un citām jomām. Latvijas teritorijā darbojas vairāki “Olainfarm” saistītie uzņēmumi, no kuriem nozīmīgākie ir “Latvijas aptieka”, SIA “Klīnika DiaMed”, SIA “Silvanols”, SIA “OlainMed” un citi.

KP konstatēja iespējamo problemātiku farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības jeb aptieku tirgū.

KP secināja, ka potenciālā konkurence piedāvājuma pusē šajā tirgū atsevišķās administratīvās teritorijās, piemēram, lielākajās pilsētās, Rīgā, Daugavpilī, Ogrē, Tukumā, Liepājā, Daugavpilī un citur, ir būtiski ierobežota vai tādas nav. Jau šobrīd Latvijā ir izveidojusies situācija, kad viena uzņēmuma vairākas aptiekas mēdz koncentrēties konkrētos apdzīvotu vietu punktos, un atsevišķās apdzīvotās vietās būtisks skaits vai pat 100% aptieku pieder vienam tirgus dalībniekam. Minētais tostarp attiecas arī uz “AB City” grupas uzņēmumu kontrolēto aptieku tīklu – AS “Sentor Farm aptiekas”, kas sabiedrībā plašāk zināms kā “Mēness aptiekas”.

Konsultāciju ietvaros KP un apvienošanās dalībnieki šo situāciju pārrunāja. KP 14.februārī saņēma informāciju, ka “Olainfarm” apņemas atsavināt visas tai piederošās “Latvijas aptieka” kapitāldaļas personai vai personām, kurās “AB City” pati vai ar to saistītas personas un saistītās sabiedrības neīsteno izšķirošu ietekmi.

Izvērtējot apvienošanās dalībnieku sniegto informāciju, KP konstatēja, ka apvienošanās dalībnieku apņemšanās skaidri izslēdz šaubas par apvienošanās negatīvo ietekmi uz konkurenci farmaceitisko izstrādājumu specializētajos veikalos mazumtirdzniecības tirgos, ja apvienošanās dalībnieki atsavina visas “Latvijas aptiekas” kapitāldaļas kopā ar visiem “Latvijas aptiekas” aktīviem.

Jau ziņots, ka “Olainfarm” akcijas atbilstoši akcionāru iepriekš pieņemtajam lēmumam šogad 10.janvārī tika izslēgtas no biržas “Nasdaq Riga” oficiālā saraksta.

“AB City” izteica “Olainfarm” akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu un arī akciju atpirkšanas galīgo piedāvājumu, tiešā un netiešā kontrolē iegūstot 100% no “Olainfarm” balsstiesīgo akciju skaita.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*