Sākums » Farmācija » Onkologu asociācijas uzskata, ka “Rigvir” skandāls apkauno Latviju

Onkologu asociācijas uzskata, ka “Rigvir” skandāls apkauno Latviju

Latvijas vadošās onkologu un veselības organizācijas atsakās piedalīties veselības ministres Andas Čakšas sasauktajā diskusijā par to, vai medikamentam “Rigvir” ir jābūt valsts zāļu reģistrā un kompensējamo zāļu sarakstā (KZS), paziņojumā presei raksta Dr. med., asociētā profesore, Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa.

Latvijas Onkologu asociācija, Latvijas Onkologu-ķīmijterapeitu asociācija, Latvijas reto slimību speciālistu asociācija un Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras vadītāja iepriekš vērsās ar vēstuli pie Nacionālā Veselības dienesta (NVD), Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Veselības ministrijas (VM) kā pārraugošās iestādes ar lūgumu izņemt līdzekli “Rigvir” no Latvijas zāļu reģistra un kompensējamo zāļu saraksta (KZS), kā arī pārskatīt melanomas ārstēšanas vadlīnijas. Saņemot atbildes vēstuli no ZVA un VM, onkologu organizācijas atteikušās piedalīties veselības ministres A. Čakšas sasauktajā diskusijā, kas ir paredzēta 3. oktobrī, jo mediķus neapmierina vēstulē paustie argumenti, kāpēc “Rigvir” zālēm ir jābūt Latvijas zāļu reģistrā un kompensējamo zāļu sarakstā.

Onkologu organizācijas skaidro, ka atbilstoši Administratīvā procesa likumam nav saņēmušas atbildi uz galvenajiem NVD, ZVA un VM adresētajiem jautājumiem – kādi pētījumi ir pamatā produkta “Rigvir” iekļaušanai zāļu reģistrā, vai atsaucēs minētie pētījumi ir leģitīms pamats “Rigvir” iekļaušanai KZS un melanomas ārstēšanas vadlīnijās (ņemot vērā konkrēto pētījumu analīzi). Organizācijas arī norāda uz interešu konfliktu, uzdodot retorisku jautājumu: “Kā ir iespējama objektīva diskusija apstākļos, kad veselības ministres padomniece onkoloģijas jautājumos ir “Rigvir” holdinga pārstāve dr. Dace Baltiņa?”

Latvijas onkologi atklāti pauž sašutumu par izveidojušos situāciju, un uzsver, ka šobrīd Latvijas vārds pasaulē izskan apkaunojošā gaismā. Amerikāņu onkologs Dr. Deivids Gorskis (David Gorski) vairākos rakstos analizējis “Rigvir” pierādījumu bāzi un valsts amatpersonu, tai skaitā veselības ministres izteikumus publiskajā telpā. “Līdz ar to tā vairs nav tikai pacientu, bet arī godīgu Latvijas ārstu, godprātīga Latvijas medicīnas tūrisma un Latvijas valsts tēla problēma. Tas ir skandāls, kas neapšaubāmi radīs negatīvu starptautisku publicitāti, graujot Latvijas kā valsts un Latvijas farmācijas industrijas un medicīnas tēlu,” paziņojumā presei pauž onkologu asociāciju pārstāve asoc. profesore Santa Purviņa.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*