Sākums » Farmācija » Pabeigti Farmācijas muzeja fasādes restaurācijas darbi
Pabeigti Farmācijas muzeja fasādes restaurācijas darbi
Foto - no Farmācijas muzeja arhīva.

Pabeigti Farmācijas muzeja fasādes restaurācijas darbi

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pabeigusi Riharda Vāgnera ielā 13, Rīgā esošā Farmācijas muzeja ārējās fasādes, logu un ieejas portāla, kā arī lietus ūdens novadīšanas sistēmas atjaunošanu, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Restaurācijas darbi sākās 2020.gada jūnijā un pabeigti pusgada laikā. Būvdarbus veica AS “Būvuzņēmums restaurators”, būvuzraudzību SIA “Būvēlogs projekti”, bet projekta risinājumus izstrādāja SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” speciālisti.

Kopējais projekta budžets bija 295 200 eiro. Līdzekļi piesaistīti no valsts dotācijas programmas UNESCO Pasaules kultūras mantojuma “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā esošo valsts ēku sakārtošanai.

Farmācijas muzejs atrodas 18.gadsimta rokoko stila ēkā Vecrīgā, kas ir arhitektūras piemineklis. Ēkas pirmais stāvs savulaik tika izmantots amata meistara darbnīcas vajadzībām, bet otrais stāvs ticis apdzīvots. 1766.gadā īpašuma vērtība bijusi 4485 Alberta valsts dālderi.

Ēkas arhitektoniski mākslinieciskajā izpētē, ko VNĪ uzdevumā veica restaurācijas speciālisti un pētnieki no “Arhitektoniskās izpētes grupas”, secināts, ka ēka būvēta vietā, kur kādreiz bijis Rīdzenes upes krasts, ar ko daļēji izskaidrojama ēkas nevienmērīgā sēšanās gruntsapstākļu dēļ. Gruntsgabals atrodas pilsētas iekšvaļņu teritorijā, kurā kopš 16.gadsimta tika celtas koka ēkas, bet pēc 1689.gada ugunsgrēka – mūra nami. 17.gadsimta beigās, kad pār Rīdzenes upi tika ierīkoti seši tilti, apbūvē šajā rajonā kļuva intensīvāka. Jau šajā laikā gruntsgabalā bija mūra ēka ar trijām logu asīm.

Ēka ir ievērojama ar “Kariešu meistara nama” rokoko portālu un grezno durvju komplektu, kas kā spēcīgs dekoratīvs akcents centrēts ēkas simetrijas asī. Ap 1770.gadu greznā rokoko stila portāla ārdurvis veidojis kokgriezējs J. Meijers, kurš Rīgā ieradies 1761.gadā no Dancigas. Ēku noslēdz augsts, ar holandiešu tipa kārniņiem segts jumts. 19.gadsimtā tajā mitinājies kariešu meistars Goblens. Savukārt Padomju laikā ēkā bijuši komunālie dzīvokļi.

Kopumā VNĪ šobrīd īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību apmēram 450 nekustamajiem īpašumiem ar 1200 ēkām 1,1 miljona kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 miljonu kvadrātmetru platībā.

Uzņēmums dibināts 1996.gadā, un tā vienīgais akcionārs ir Finanšu ministrija.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.