Sākums » Farmācija » Pacienti ar cistisko fibrozi beidzot saņem inovatīvas valsts apmaksātas zāles
Pacienti ar cistisko fibrozi beidzot saņem inovatīvas valsts apmaksātas zāles

Pacienti ar cistisko fibrozi beidzot saņem inovatīvas valsts apmaksātas zāles

Pacienti, kam uzstādīta reta diagnoze – cistiskā fibroze – Latvijā ir sagaidījuši valsts apmaksātus inovatīvus medikamentus, kas glābs viņu dzīvības un pagarinās mūžu vismaz par 20 gadiem, ziņo pacientu pārstāvji. Valsts budžetā šim mērķim šogad ir paredzēti 4,2 miljoni eiro, un medikamenti pēc visām nepieciešamajām pārbaudēm ir iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kurā ir piešķirts finansējums šiem inovatīvajiem cistiskās fibrozes medikamentiem un pacienti var saņemt efektīvu terapiju, uzsver Cistiskās fibrozes biedrība (CFB).

“Mēs esam ļoti, ļoti priecīgi – valsts apmaksātās jaunās zāles būtiski pagarinās pacientu mūžu un burtiskā nozīmē glābs dzīvības. Tas ir īpaši svarīgi, ja atminamies, ka liela daļa cistiskās fibrozes pacientu ir bērni un gados jauni cilvēki – šī ir viņu iespēja nodzīvot labu, kvalitatīvu dzīvi,” paziņojumā presei pauž Alla Beļinska, Cistiskās fibrozes biedrības valdes priekšsēdētāja. “Liels paldies valstij un iesaistīto iestāžu pārstāvjiem par zāļu pieejamības risināšanu un piešķirto finansējumu, kā arī šajā darbā iesaistītajiem ārstiem. Tāpat paldies mūsu asociācijas sadarbības partnerim “CF Europe”, kas palīdzēja un atbalstīja mūs.”

Tomēr situācija nav viennozīmīga, uzsver biedrības vadītāja. Latvijā ir 56 pacienti ar cistisko fibrozi, taču jaunās zāles ir piemērotas tikai 26 no viņiem. Cistiskā fibroze ir ģenētiska saslimšana, kas izraisa dažādas gēnu mutācijas, un konkrētās, valsts apmaksāto medikamentu sarakstā iekļautās zāles ir efektīvas tikai pret viena veida gēnu mutāciju. Tādēļ diemžēl ir izveidojusies situācija, ka pusei vienas diagnozes pacientu Latvijā ir pieejama efektīva, valsts apmaksāta ārstēšana, bet otrai pusei – nav. Medikamentam, kurš būtu piemērots daudz plašākam cistiskās fibrozes pacientu lokam, šobrīd notiek zāļu izmaksu efektivitātes vērtēšana Zāļu valsts aģentūrā. Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka ar šobrīd piešķirto finansējumu nepietiks, lai ārstētu visus pacientus, norāda CFB. Tādēļ Latvijas biedrība turpinās darbu ar Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu, lai Latvijā valsts budžetā jau no nākamā gada tiktu paredzēts papildu finansējums cistiskās fibrozes ārstēšanai, uzsver A. Beļinska.

Cistiskās fibrozes ārstēšanā Latvijā ir specializējusies Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un ārste pneimonoloģe Elīna Aleksejeva. “Ārstam nav lielāka prieka, kā spēt palīdzēt savam pacientam, un jaunais medikaments mums sniedz šo iespēju. Zāļu iekļaušana kompensējamo medikamentu sarakstā ir ļoti gaidīts un pat saviļņojošs notikums,” pauž Elīna Aleksejeva. “Tomēr mēs neaizmirstam arī otru pacientu daļu, kas vēl gada savu terapiju, un tas mums visiem kopā – ārstiem, pacientiem, biedrībai – būs nākamais svarīgais solis. Meklēsim iespēju nodrošināt terapiju, kas ir ne tikai piemērota visiem cistiskās fibrozes pacientiem, bet arī rada mazākas blakusparādības un ir vēl efektīvāka.”

Cistiskā fibroze (CF) ir iedzimta ģenētiska slimība, kas ir viena no visbiežāk sastopamajām iedzimtām slimībām pasaulē, norāda CFB. Slimības simptomi izpaužas ļoti atšķirīgi un var būt dažādas smaguma pakāpes. CF var skart dažādus ķermeņa orgānus, galvenokārt, plaušas, zarnas, aknas un aizkuņģa dziedzeri. Bērnu garīgā attīstība ir pilnīgi normāla. Mūsdienās pareizi lietojot nepieciešamos medikamentus un ievērojot ārstēšanās taktiku, iespējams ievērojami uzlabot pacienta dzīves kvalitāti un paildzināt dzīvi. Tāpēc ir ļoti svarīgi nekavējoties uzsākt pareizu ārstēšanu, lai uzlabotu bērna veselības stāvokli. CF pacientu ārstēšana  ar jaunām inovatīvām zālēm, kuru efektivitāte klīniski pieradīta Eiropas Savienībā ilgu pētījumu rezultātā, dod lielu cerību, jo iedarbojas uz slimības patiesajiem cēloņiem, norāda biedrība.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*