Sākums » Farmācija » Pacienti raizējas – VM nevēlas lētākas un vieglāk pieejamas zāles
Pacienti raizējas – VM nevēlas lētākas un vieglāk pieejamas zāles

Pacienti raizējas – VM nevēlas lētākas un vieglāk pieejamas zāles

“Eiropas pacientu organizācijas aicina Eiropas Savienības (ES) valstu amatpersonas uzlabot pacientu pieejamību zālēm, norādot pirmos soļus, kas šajā jomā būtu darāmi, taču Veselības ministrija (VM) atsakās tikties ar ES un pasaules pacientu organizāciju pārstāvjiem un uzklausīt idejas, kā samazināt zāļu izmaksas reto slimību ārtēšanai,” paziņojumā presei raksta reto slimību biedrība “Caladrius”.

Pēc biedrības pārstāvju teiktā, Latvijas pacientu organizācijas ir nobažījušās, ka VM, risinot īstermiņa uzdevumus, var palaist garām iespēju samazināt budžeta tēriņus un sagādāt daudziem reto slimību pacientiem tik nepieciešamās zāles.

Šogad EURORDIS (Eiropas reto slimību pacientu organizāciju alianse, kas pārstāv 692 organizācijas no 63 valstīm) un Eiropas pacientu forums (EPF) izsūtīja aicinājumu tām ES valstu amatpersonām, kas atbildīgas par zāļu cenām un to kompensāciju dalībvalstīs, sadarboties ES līmenī zāļu iepirkumos, lai uzlabotu zāļu pieejamību reto slimību pacientiem. EURORDIS un EPF lūdz ES valstu amatpersonas, izveidojot vienotu Eiropas cenu lapu zāļu iepirkumiem un atbalstot kopīgas sarunas par iepirkumiem, radīt kopīgu Eiropas sadarbības mehānismu, kas varētu uzlabot zāļu retu slimību ārstēšanai pieejamību Eiropā.

Lai runātu par šo Eiropas pacientu organizāciju inciatīvu, ka arī par citiem pasākumiem, kas palīdz ievērojami samazināt valsts kompensējamo medikamentu cenas, kā arī, lai apspriestu hemofiljas pacientu ārstēšanas iespējās Latvijā, 29.oktobrī ar Latvijas Republikas veselības ministru un ministrijas ierēdņiem gribēja tikties Eiropas Hemofilijas un citu asins recēšanas slimību asociācijas, Eiropas Hemofilijas konsorcija un Pasaules Hemofilijas federācijas pārstāvji. “Diemžēl ne tikai veselības ministram, valsts sekretārei un tās vietniekiem, bet arī deviņu Veselības ministrijas departamentu, starp kuriem ir arī Eiropas lietu un starptautiskās sadarbības departaments, darbiniekiem neatlika laiks, lai tiktos ar Eiropas un pasaules mēroga hemofiljas pacientu organizācijas pārstāvjiem,” ziņo “Caladrius”.

“Tas Latvijas pacientu biedrībām liek nopietni apšaubīt VM ieinteresētību kaut ko mainīt līdzšinējā Latvijas kompensējamo medikamentu sistēmā, lai nodrošinātu labākas un lētākas zāles pacientiem Latvijā,” raksta biedrība.

Saskaņā ar biedrības datiem, šobrīd trešdaļai retu slimību pacientu vispār nav pieejami orfānie medikamenti jeb bāreņzāles (zāles retu slimību ārstēšanai), trešdaļa tos var saņemt tikai pēc vairāku gadu gaidīšanas, un daudzi reto slimību pacientiem nozīmīgi medikamenti ir nepieejami savas augstās cenas un attiecīgi lielās ietekmes uz valsts medicīnas budžetu dēļ.

“Tas, ka pieaug atzītu un apstiprinātu terapiju skaits reto slimību ārtstēšanai, ir laba ziņa pacientiem. Tai pat laikā jaunās zāles savas dārdzības dēļ var negatīvi ietekmēt veselības aprūpei atvēlēto budžetu. Jaunāko reto slimību zāļu kompensācijas iespējas ir jāsabalansē ar nepieciešamību veidot ilgtspējīgu veselības aprūpes sistēmu un stabilu budžetu. Līdz šim Latvijas pacientu organizācijas domāja, ka mūsu visu kopējais mērķis ir nodrošināt vairāk, labākas un lētākas zāles, kas pieejamas pēc iespējas ātrāk. Patreizējā VM attieksme liek par to šaubīties,” norāda reto slimību pacientu biedrība.

“Eiropas Hemofilijas konsorcijs oktobra sākumā savā ikgadējā konferencē prezentēja zinātnisko pētījumu, kurā pierādīts, ka pacientu un mediķu iesaiste kompensējamo zāļu iepirkumos ļauj ievērojami samazināt medikamentu cenu, kas būtu svarīgi arī Latvijai, kur 2016. gada budžetā veselības aprūpei joprojām katastrofāli trūkst līdzekļu. Baltijas valstu hemofilijas biedrības kopā ar Eiropas Hemofilijas konsorciju par iespēju Baltijā veikt kopīgus iepirkumus dārgajiem medikamentiem jau ir spriedušas Eiropas Komisijā. Diemžēl Latvijas veselības ministrijai tas nebija interesanti,” ar nožēlu pauž organizācijas pārstāvji.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.