Sākums » Farmācija » Pacientu organizācijas satrauktas, ka varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu apmēru
Pacientu organizācijas satrauktas, ka varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu apmēru

Pacientu organizācijas satrauktas, ka varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu apmēru

Pacientu organizācijas ir satrauktas, ka no nākamā gada varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu terapijai apmēru, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA. Bažas aģentūrai paudis Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis.

Veselības ministrijas (VI) informatīvajā ziņojumā par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019.gadā pausts, ka valsts plāno apmaksāt inovatīvos onkoloģijas medikamentus terapijas turpināšanai 300 cilvēkiem, bet Bergmanis norādījis, ka šogad ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, kas nozīmē, ka, iespējams, plānots samazināt pacientu skaitu, kam pienāksies šīs zāles.

Bergmanis norādījis, ka bažas par nepietiekamu līdzekļu apjomu mūsdienīgai ārstēšanai Prostatas vēža pacientu biedrība paudusi vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Ministru kabinetam un Pasaules veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecībai. Vēstulē rakstītajam pievienojušās arī vairākas citas onkoloģisko slimību pacientu organizācijas.

Vēstulē pausts atzinīgs vērtējums VM plānotajiem ieguldījumiem onkoloģisko slimību diagnostikas uzlabošanā, kā arī modernās iekārtās. Tomēr pacienti VM sagatavojam informatīvajam ziņojumam nepiekrīt, uzsverot, ka dokumentā iekļautais finanšu līdzekļu sadales plāns faktiski paredz samazināt onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanu, skaidrojis biedrības pārstāvis.

Informatīvajā ziņojuma norādīts, ka paredzēts papildu finansējums skrīningam, lai sekmētu vēža agrīnu diagnostiku. Pacientu organizācija uzsvērusi, ka šāds solis vērtējams pozitīvi, tomēr vienlaikus plašāka skrīninga izmantošana nozīmē arī lielāku pacientu skaitu. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka katru gadu jārēķinās ar 20-24% onkoloģisko slimību pacientu pieaugumu.

Bergmanis norādījis, ka pacientu skaits palielinās dažādās onkoloģisko slimību grupās. Piemēram, VM šogad atļāva arī ārstiem urologiem izrakstīt nepieciešamos medikamentus prostatas vēža pacientu ārstēšanai, kā rezultātā sagaidāms pacientu skaita pieaugums, kuriem nākamgad būs vajadzīga atbilstoša terapija un finansējums. Papildu līdzekļi vajadzīgi arī mūsdienīgas ārstēšanas nodrošināšanai vairākās vēža diagnozēs, kur tas joprojām nav panākts, piebilda biedrības pārstāvis.

Vēstulē izteiktas bažas, ka VM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā 2019.gadam onkoloģisko slimību ārstēšanai paredzētais finansējums neatbilst tiem mērķiem un tam līdzekļu apjomam, kādi bija ietverti Ministru kabineta 2017.gada maijā apstiprinātajā Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.-2020.gadam.

Ņemot vērā pacientu skaita pieaugumu, 2019.gada finansējumam onkoloģisko slimību ārstēšanai jābūt lielākam, uzsver pacientu organizācijas.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.