Sākums » Jaunākie raksti » Palielina valsts atbalstu ar celiakiju slimiem bērniem

Palielina valsts atbalstu ar celiakiju slimiem bērniem

1.janvārī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz palielināt atbalsta apmēru ar celiakiju slimiem bērniem no 106,72 līdz 160 eiro.

Celiakija ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība. Glutēns jeb lipeklis ir olbaltumviela, kas sastopama kviešos, rudzos un miežos un pat nelielā daudzumā izraisa slimnieka imūnās sistēmas uzbrukumu paša organismam. Rezultātā tievo zarnu gļotādas bārkstiņas tiek bojātas un tādējādi tiek traucēta uzturvielu uzsūkšanās organismā.

Labklājības ministrija (LM) norāda, ka šobrīd celiakija nav izārstējama slimība, tomēr savlaicīga diagnozes noteikšana un stingra bezglutēna diēta samazina turpmāko komplikāciju un mirstības risku, kā arī uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Līdz ar to vienīgais celiakijas ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā. Tādējādi bērni, kuriem noteikta celiakijas diagnoze, uzskatāmi par hroniski slimiem pacientiem, kam nepieciešamas regulāras konsultācijas pie bērnu gastroenterologa un uztura speciālista.

Lai atbalstītu ģimenes, kurās bērniem ir noteikta celiakijas diagnoze, valsts sniedz atbalstu speciālas pārtikas iegādei. Atbalsta sniegšana turpinās arī pēc pilngadības sasniegšanas, ja persona mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav vecāka par 20 gadiem vai studē augstskolā pilna laika klātienē un nav vecāka par 24 gadiem.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras statistikas datiem, 2023.gada pirmajā pusgadā celiakijas atbalsts tika izmaksāts vidēji par 518 bērniem mēnesī.

Tā kā atbalsta apmēra pārskatīšanai nepieciešams veikt izmaiņas informācijas sistēmās, grozījumi paredz, ka 2024.gada janvārī un februārī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra atbalstu izmaksās iepriekšējā apmērā jeb 106,72 eiro mēnesī. Savukārt marta mēnesī atbalsta saņēmēji saņems atbalstu jaunajā apmērā par marta mēnesi un atbalsta apmēru starpību par janvāri un februāri.

Gada turpmākajos mēnešos piemaksas izmaksa tiks nodrošināta 160 eiro apmērā.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*