Sākums » Farmācija » Paraksta dokumentu par jaunas zāļu apmaksas un pētniecības sistēmas izpēti
Paraksta dokumentu par jaunas zāļu apmaksas un pētniecības sistēmas izpēti

Paraksta dokumentu par jaunas zāļu apmaksas un pētniecības sistēmas izpēti

Šodien, 29.jūnijā, veselības ministrs Guntis Belēvičs, Latvijas Zinātņu akadēmijas (ZA) prezidents Ojārs Spārītis, Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācijas (EFPIA) ģenerāldirektors Ričards Bergstroms un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) valdes priekšsēdētājs Imants Sinka parakstīja nodomu protokolu par sadarbību farmācijas jomā.

Nodomu protokola mērķis ir savstarpēja sadarbība pacientu interesēs, kas veicinātu stabilus un paredzamus uzņēmējdarbības apstākļus un piekļuvi inovatīviem medikamentiem un investīcijām pētniecībā.

Kā preses konferencē skaidroja EFPIA ģenerāldirektors, šis nodomu protokols ir iespēja nodrošināt ātrāku piekļuvi jaunām zālēm, kā arī izpētīt un ieviest pilnīgi jaunas zāļu iegādes kompensācijas sistēmas pamatnostādnes.

Veselības ministrs G.Belēvičs norādīja, ka farmācijas industrija vienmēr tiekusies pēc izaugsmes – apgrozījuma kāpuma, vairāk pārdotu medikamentu, taču, no veselības ministrijas puses raugoties, tas nav ieguvums. Veselības ministrijas (VM) mērķis ir izārstēts cilvēks, un ministrija cer, ka jaunais nodomu protokols palīdzēs to īstenot. Kā skaidroja Belēvičs, pamatojoties uz šo parakstīto vienošanos, ministrija plāno izpētīt inovatīvus modeļus, kā efektīvāk un valstij izdevīgāk kompensēt zāļu iegādi, lai efektivizētu budžeta izlietošanu. Plānots īpaši izpētīt modeli, kura ietvaros zāles apmaksātu tikai gadījumos, kad pacients ir izārstēts. Kā uzsvēra G.Belēvičs, tā ir revolucionāra pieeja, kas nevienā citā valstī vēl nav ieviesta. Proti, ja konkrētā pacienta ārstēšana ir sasniegusi vēlamo rezultātu, valsts ražotājam samaksā par šīm zālēm, bet pretējā gadījumā – nemaksā. Ministrija plāno pētīt, vai un kā šāds modelis mūsu valstī varētu darboties. Kā skaidroja ministrs, arī neprecīzas diagnozes un citu iemeslu dēļ ārstēšanas rezultāti var nebūt labi, bet tas rada lielu finansiālu slogu valstij. Šis esot tikai starta šāviens šādai izpētei; iespējams, šīs iespējas pētīs vēl arī nakamo ministru laikā. VM grib mūsu valstī ieviest tādu veselības aprūpes sistēmu, kurā pacienta tiesības un veselību ir cieši sasaistītas ar viņa pienākumiem pret veselību.

Parakstītais protokols paredz arī iespējas atbalstīt jaunu medikamentu izpēti un izstrādi Latvijā, proti – Latvijas pētnieku dalību dažādās farmācijas industrijas finansētās programmās. Kā uzsvēra ministrs, šai jomai ir jābūt valstij pārskatāmai un ārstniecības iestāžu vadītājiem ir jābūt informētiem par to, kuri viņu vadītās iestādes speciālisti piedalās pētniecības procesā un kā tas norit.

Atbildot uz jautājumu, ko par šādiem plāniem domā farmācijas industrija, EFPIA ģenerāldirektors Bergstroms teica, ka industrijā var just arī zināmu neapmierinātību, taču nākotnē lielākā daļa inovatīvo medikamentu būs mērķēti uz konkrētu pacientu, līdz ar to ir tikai dabiski meklēt ceļus, kā maksāt tikai par rezultātiem.

 

Elīna Badune

 

E. Badunes foto.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*