Sākums » Jaunākie raksti » Pasaulē atzīmē Hepatīta dienu
Pasaulē atzīmē Hepatīta dienu

Pasaulē atzīmē Hepatīta dienu

Šodien pasaulē tiek atzīmēta Hepatīta diena.

Šobrīd Latvijā C hepatīta saslimstības rādītāji ir vieni no visaugstākajiem Eiropas Savienībā. RAKUS stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja un Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) viceprezidente Ieva Tolmane brīdina, ka potenciāli jebkurš cilvēks, kurš nav testējies, var būt inficēts. Viņa aicina ņemt vērā, ka, neatkarīgi no dzīvesveida, C hepatīts var izplatīties, piemēram, veicot manikīru, citas kosmētiskas procedūras, tetovējot, seksuālā ceļā. Dažreiz ir iespēja inficēties arī medicīnisku manipulāciju laikā.

“Kaut arī visās kosmētiskajās vai medicīnas procedūrās tiek uzlaboti standarti un aprūpes kvalitāte, nekas realitātē nav absolūts vai ideāls,” viņa piebilda.

Tolmane uzskata, ka arī Latvijai būtu visas iespējas izpildīt Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030.gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Lai sasniegtu PVO nosprausto mērķi, Latvijā ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Šī gada 27.jūnijā valdība apstiprināja rīcības plānu HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanai 2023. – 2027.gadam, tam paredzot arī finansējumu.

Tolmane uzsver, ka ir jāveicina visas sabiedrības interese par skrīningu, katram iedzīvotājam pārbaudoties vismaz reizi mūžā. Patlaban pret C hepatīta vīrusu neeksistē vakcīnas, slimību grūti pamanīt, jo nekas nesāp, bet neārstēta C hepatīta izraisīta aknu ciroze jau ir neatgriezeniska problēma. Hepatoloģe arī uzsver, ka mūsdienās 95% gadījumu C hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt, jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi.

Pasaules Hepatīta dienu noteica Pasaules Veselības organizācija 2010.gadā. Katru gadu šai dienai ir savs sauklis, un šogad tas ir “We’re not waiting!” jeb “Mēs negaidām!”.

Pārbaudīties uz C hepatītu var, nododot asinis kā donoram – visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju, pie savas ģimenes ārsta, par maksu jebkurā laboratorijā veikt C hepatīta antivielu testu (anti-HCV), kā arī HIV profilakses punktos – anonīmi un bez maksas eksprestesti visā Latvijā, tostarp biedrības “Baltijas HIV asociācijas” testpunktos Rīgā.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*