Sākums » Farmācija » Pēc Saveļjevas prasības lems par “Olainfarm” padomes nomaiņu

Pēc Saveļjevas prasības lems par “Olainfarm” padomes nomaiņu

Farmācijas uzņēmuma AS “Olainfarm” 22.septembra akcionāru sapulcē tiks lemts arī par padomes nomaiņu, liecina uzņēmuma paziņojums biržai “Nasdaq Rīga” par akcionāru sapulces lēmuma projektiem.

Jautājums sapulces darba kārtībā iekļauts pēc “Olainfarm” akcionāres Nikas Saveļjevas ierosinājuma. Viņa pārstāv 7,79% no “Olainfarm” pamatkapitāla un šo pieprasījumu izteikusi, izmantojot Komerclikuma 274.panta otrās daļas tiesības.

Pēc Saveļjevas ierosinājuma tikšot lemts arī par “Olainfarm” statūtu grozījumiem, iekšējās revīzijas veikšanu, revīzijas komitejas atsaukšanu un jaunās revīzijas komitejas ievēlēšanu.

Savukārt pēc “Olainfarm” akcionāra “Olfim OÜ” prasības par šiem pašiem jautājumiem – padomes un Revīzijas komitejas nomaiņu – plānots lemt arī 22.septembrī plkst. 15.00 uzņēmuma ārkārtas akcionāru sapulcē.

“Olainfarm” padome savā ziņojumā atzīmē, ka esošie padomes locekļi tika ievēlēti 2019.gada 1.aprīlī, tādējādi padome šādā sastāvā 2019.gadā darbojusies deviņus mēnešus. Padomes vērtējumā, visi uzņēmuma darbības rādītāji bija labāki nekā 2018.gadā. Kopējie koncerna 2019.gada ieņēmumi sasniedza 137 miljonus eiro, kas bija par 10% vairāk nekā 2018.gadā. Savukārt bruto peļņa bija 85 miljoni eiro, nodrošinot 10 miljonu eiro pieaugumu. Bruto peļņas rentabilitāte pieauga no 60% 2018.gadā līdz 62% 2019.gadā.

Padomes vērtējumā, kopējais koncerna finanšu stāvoklis ir stabils. Sabiedrība 2019.gadā par 31% ir mazinājusi aizņēmumus no finanšu institūcijām. Par finanšu stabilitāti liecinot gan naudas līdzekļu atlikums gada beigās, kas pieaudzis 5,6 reizes, gan pieejamais, bet neizmantotais kredītlīdzekļu apjoms.

Padome norāda, ka 2019.gada koncerna darbības rezultātus būtiski ietekmēja iepriekšējo periodu darbības prakses izvērtēšana un pārskatīšana, ieviešot papildu kontroles mehānismus un veicot noslēgto darījumu un ierasto procesu pārvērtēšanu. Šādu darbību rezultātā 2019.gadā esot izveidoti uzkrājumi dažādu koncerna aktīvu vērtības samazinājumiem 7 miljonu eiro apmērā. Lielākā daļa no vērtības samazinājumiem veidoti aktīviem, kas nav saistīti ar zāļu ražošanu un izplatīšanu.

Padomes vērtējumā, sabiedrības valde 2019.gadā veica nozīmīgas aktivitātes, kas nodrošināja koncerna vērtības pieaugumu. Pārskata periodā tikuši pārskatīti “Olainfarm” darbības procesi galvenajos tirgos, ieviesta jauna prakse produktu attīstības īstenošanā, uzlabota finanšu kontrole un risku pārvaldība. Veiktās darbības un tirgus situācija nodrošinājuši koncernam labus finanšu rezultātus, kas kopā ar pieejamo naudas līdzekļu apjomu dod iespēju valdei sagatavot dividenžu izmaksu piedāvājumu akcionāriem 20% apmērā no mātes uzņēmuma peļņas.

Revīzijas komiteja esot regulāri informējusi padomi, iesniegusi savus ziņojumus par veiktajām pārbaudēm un konstatētajiem faktiem, riskiem un problēmām. “Revīzijas komiteja 2019.gadā pievērsa uzmanību, veica vizītes, pieprasīja datus sabiedrības atkarīgo (meitas) sabiedrību un pārstāvniecību darbībai ārvalstīs, piemēram, Ukrainā, Uzbekistānā, Azerbaidžānā u.c. valstīs. Padomei tika sniegta būtiska informācija, lai uzlabotu pārstāvniecību un atkarīgo (meitas) sabiedrību darbību un pārvaldību, īpaši veikto ieguldījumu, mārketinga izdevumu, administratīvo izdevumu plānošanas, kontroles un efektivitātes kontroles jomā. Revīzijas komitejas darbībai, veicot iekšējās kontroles sistēmas uzraudzību, ir būtiska nozīme, jo īpaši laikā līdz profesionālas Iekšējā audita komandas izveidei 2019.gada 2. pusē,” teikts padomes pārskatā.

Vērtējot savu darbu, padomes norāda, ka galvenie uzdevumi padomei 2019.gadā bija pārvaldības sistēmas pilnveide un iekšējās kontroles sistēmas stiprināšana. Padomes darbs esot bijis saistīts ar sabiedrības darbības padziļinātu analīzi, izvirzīto mērķu sasniegšanu, koncerna finanšu rezultātu uzraudzību, valdes sastāva veidošanu, jaunās stratēģijas izstrādi un pārvaldības politiku apstiprināšanu. Padomes ieskatā, 2019.gadā veiktās darbības tika vērstas uz koncerna vērtības pieaugumu, atdeves nodrošināšanu akcionāriem, kā arī negatīvo seku mazināšanu, ko radīja akcionāru vairākkārtēja ārkārtas akcionāru sapulču sasaukšana, “nolūkā mainīt sabiedrības pārvaldes institūcijas, kas nepārprotami ietekmē viedokli par uzņēmuma pārvaldības stabilitāti”.

Padome esot veikusi virkni darbību, lai izveidotu profesionālu un augsti kvalificētu valdes sastāvu. Padome esot aktīvi iesaistījusies sabiedrības stratēģijas izstrādē, “kas vainagojās ar jaunu, fokusētu attīstības virzienu identificēšanu un stratēģijas izstrādi, kā arī realizācijas uzsākšanu jau 2020.gadā”.

“Padome kopā ar valdi turpina darbu pie sabiedrības darbības finansēšanas modeļa pilnveidošanas, lai optimizētu kapitāla, aizņēmumu, sabiedrības aktīvu un attīstības un izveidotās stratēģijas finansēšanā. Kopumā sabiedrībai būtisku daļu no savas darbības turpina finansēt ar kapitālu un pamatdarbības naudas plūsmu, tomēr pastāv dažādas citas iespējas un instrumenti, kā, piemēram, obligāciju emisija, ES piedāvāto finanšu instrumentu izmantošana, u.c.,” teikts padomes ziņojumā.

Kā ziņots, akcionāri sapulcē izskatīs iespēju vērsties pret bijušo valdi lietā par vairāku miljonu zaudējumu nodarīšanu kompānijai. “Olainfarm” veiktajā revīzijā tika konstatēts, ka iepriekšējās “Olainfarm” amatpersonas 2017.gada sākumā uzņēmuma vārdā noslēgušas darījumu ar Kiprā reģistrētu uzņēmumu “Banestar Management Limited”, kura rezultātā “Olainfarm” esot nodarīti zaudējumi vairāku miljonu eiro apmērā. Aizdomīgie darījumi tika veikti no 2017.gada 2.janvāra līdz 2019.gada 4.aprīlim. Par atklāto “Olainfarm” vērsās Valsts policijā.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*