Sākums » Farmācija » Pērn Latvijā visvairāk lietotas zāles kardiovaskulārās sistēmas slimību ārstēšanai

Pērn Latvijā visvairāk lietotas zāles kardiovaskulārās sistēmas slimību ārstēšanai

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) jau divpadsmito reizi ir izdevusi statistikas pārskatu par zāļu patēriņu valstī, kurā šoreiz ir iekļauti Latvijas zāļu patēriņa statistikas dati no 2009. līdz 2013. gadam.

Līdzīgi kā iepriekš, arī 2013. gadā ir saglabājusies pieauguma tendence realizēto zāļu iepakojumu skaita ziņā (44,33 miljoni iepakojumu – 1% pieaugums) un realizācijas apjoma ziņā eiro (307,59 miljoni EUR – 4% pieaugums), ziņo ZVA. Latvijas Zāļu reģistrā iekļauto realizēto zāļu viena iepakojuma vidējā cena pērn (~7 EUR) ir palielinājusies par 3% (salīdzinājumam 2012. gadā pieaugums bija ~ 2%). Nereģistrētu zāļu viena iepakojuma vidējā cena 2013. gadā (~12 EUR) ir palielinājusies par 11% (salīdzinoši iepriekšējos divos gados bija vērojama cenas samazināšanās).

Lielākās zāļu patērētāju grupas katru gadu nemainīgi ir aptiekas, citas lieltirgotavas un ārstniecības iestādes. 83% no visa aptiekām realizētā zāļu apjoma eiro piegādāja četras lielākās zāļu lieltirgotavas – “Recipe Plus”, “Tamro”, “Magnum Medical”, “Euroaptieka”. Recepšu un bezrecepšu zāļu tirgus attiecība 2013. gadā gandrīz nav mainījusies – recepšu zālēm veidojot 55% no tirgus pēc pārdotajiem iepakojumiem, 81% pēc realizācijas apjoma eiro, 79% pēc DID (definētās dienas devas uz 1000 iedzīvotājiem dienā). Pērn nav mainījies arī zāļu tirgus sadalījums pēc galvenajām ATĶ (anatomiski terapeitiski ķīmiskās klasifikācijas) grupām – pirmajā vietā pārliecinoši joprojām ir kardiovaskulārās sistēmas slimību ārstēšanai paredzētās zāles, ziņo ZVA.

Zāļu patēriņa dati iegūti, apkopojot un analizējot Zāļu valsts aģentūrai sniegtos licencēto lieltirgotavu zāļu realizācijas pārskatus.

Zāļu patēriņa statistika ir datu avots, lai analizētu patēriņu, plānotu rīcību prognozētu vai pēkšņu zāļu pieejamības pārtraukumu gadījumos, kā arī pieņemtu lēmumus zāļu drošas lietošanas veicināšanai.

Elektronisko izdevumu “Zāļu patēriņa statistika 2013” var lasīt ZVA mājaslapas sadaļā Publikācijas > Zāļu patēriņa statistika .

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.