Sākums » Farmācija » Pērn Veselības inspekcija 77% gadījumu konstatējusi recepšu zāļu izsniegšanu, kas neatbilda prasībām    
Pērn Veselības inspekcija 77% gadījumu konstatējusi recepšu zāļu izsniegšanu, kas neatbilda prasībām    

Pērn Veselības inspekcija 77% gadījumu konstatējusi recepšu zāļu izsniegšanu, kas neatbilda prasībām    

2018. gadā Veselības inspekcija (VI) ir veikusi pārbaudi 193 aptiekās un aptieku filiālēs, kur īpašu uzmanību pievērsusi narkotisko, psihotropo zāļu aprites uzraudzībai, zāļu uzglabāšanas režīmam, zāļu cenām, zāļu izgatavošanas un kvalitātes kontroles procesa uzraudzībai, recepšu zāļu izsniegšanas apritei.

Kā janvāra beigās Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) konferencē informēja VI Farmācijas departamenta pārstāve Lāsma Parma, 41% vizīšu aptiekās vai aptieku filiālēs konstatēta neatbilstoša zāļu uzglabāšana, iespējama cita produkta piejaukšanās vai sajaukšanās, temperatūras režīma neievērošana. Inspekcija aicina aptiekas un aptiekas filiāles pievērst uzmanību zāļu un citu preču uzglabāšanas apstākļiem – temperatūras režīma nodrošināšanai. 50% gadījumu nav bijuši kalibrēti mērīšanas līdzekļi, nav tikusi novērota un reģistrēta zāļu uzglabāšanas temperatūra. 64% gadījumu nav bijusi nodrošināta telpu konstruktīva un funkcionāla vienotība, nav bijušas atbilstošas telpas. 77% gadījumu recepšu zāļu, tai skaitā narkotisko, psihotropo zāļu un kompensējamo zāļu, izsniegšana neatbilda prasībām.

44% gadījumu fiksēta neatbilstoša narkotisko un psihotropo zāļu un vielu uzglabāšana, bet 49% gadījumu – neatbilstoša narkotisko un psihotropo zāļu un vielu uzskaite. 62% gadījumu prasībām nav atbildusi izgatavoto zāļu marķēšana.

Tāpat inspekcija arī 2018. gada pārbaudēs aptiekās un aptieku filiālēs ir konstatējusi pārkāpumu – recepšu zāles tiek uzglabātas aptiekas apmeklētajiem redzamā vietā.

VI aicina aptiekas un aptieku filiāles sekot līdzi zāļu derīguma termiņiem, jo arī 2018. gada pārbaudēs ir konstatētas zāles, kurām ir beidzies derīguma termiņš.

VI arī atgādina, ka farmaceita pienākums ir nodrošināt kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi. Saskaņā ar 2010. gada 23. marta noteikumu Nr.288 “Aptiekas darbības noteikumi” 30.2 apakšpunktu, izsniedzot recepšu zāles, farmaceits nodrošina tās uzlīmi, uz kuras ir viegli salasāma rakstiska informācija. Kā norāda VI, prasība nav jauna, tomēr pēc pērnā gada pārbaužu rezultātiem 51% aptieku un to filiāļu nenodrošina recepšu zāles ar uzlīmi vispār vai arī uzlīme tiek uzlīmēta, taču visa nepieciešamā informācija netiek norādīta.

VI arī norāda, ka, lai gan speciālās darbības nosacījuma saņemšanai aptieka vai tās filiāle apliecina, ka visas prasības zāļu gatavošanai ir nodrošinātas, tomēr, veicot kontroles aptiekās, arvien tiek konstatētas neatbilstības. VI atgādina, ka uz stāvtraukiem, kuros glabā izejvielas, novieto marķējumu, norādot izejvielu nosaukumu, ražošanas sērijas numuru, derīguma termiņu un iepildīšanas datumu, kā arī tās personas vārdu, uzvārdu un parakstu, kas iepildīja.

Lai uzlabotu darbu aptiekās un aptieku filiālēs, inspekcija aicina izmantot vienkāršāko pārbaudes mehānismu – paškontroles, veicot šos pasākumus regulāri un kvalitatīvi. Tāpat VI vēlas pievērst aptieku darbinieku uzmanību tam, vai farmaceiti un farmaceitu asistenti nēsā terminētās piespraudes.  Piespraudes neesamība var liecināt par to, ka aptiekā netiek ievērots Farmācijas likuma 42. pantā noteiktais – aptiekā zāles izplata tikai kvalificētas personas.

VI īpaši vēlas pateikties tām aptiekām un aptieku filiālēm, kurās netika konstatēta neviena neatbilstība!

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Ļoti laba prezentācija, iesaku aptiekas vadītājām ņemt vērā

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.