Sākums » Interesanti » Pētījumā analizēta Latvijas Zāļu iegādes kompensācijas sistēma
Pētījumā analizēta Latvijas Zāļu iegādes kompensācijas sistēma

Pētījumā analizēta Latvijas Zāļu iegādes kompensācijas sistēma

Biedrība “Veselības projekti Latvijai” ir veikusi pētījumu, kurā no labas pārvaldības viedokļa ir analizēti Ministru Kabineta noteikumi Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kārtība”. Pētījums sastāv no Santas Slokenbergas juridiskā izvērtējuma un kompensācijas sistēmā iesaistīto pušu  viedokļu un pieredzes analīzes par labas pārvaldības principu īstenošanu praksē.

Pētījuma ietvaros intervēti pacientu organizāciju pārstāvji, ģimenes ārsti, farmaceiti, zāļu ražotāji, lieltirgotāji un valsts pārvaldes pārstāvji, kas ir iesaistīti Latvijas kompensējamo zāļu sistēmas veidošanā un uzturēšanā; kopā veiktas 17 intervijas.

Pētījuma rezultātā radušies secinājumi un ieteikumi sistēmas uzlabošanai ir iesniegti Veselības ministrijai (VM) un Nacionālajam veselības dienestam (NVD).

Vērtējot stratēģisko vīziju, no pētījuma rezultātiem var secināt, ka sistēmas līdzdalībniekiem nav skaidrības par kompensācijas sistēmas attīstības virzienu un prioritātēm. Šādas informācijas trūkums publiskajā telpā apgrūtina sistēmas efektivitātes un attīstības novērtēšanu citām ieinteresētajām pusēm, kā arī rada neuzticību (pamatotu vai nepamatotu) sistēmas stabilitātei un pieņemtajiem lēmumiem, norāda pētījuma veicēji. Tāpēc VM pārskatāmā veidā vajadzētu publiskot kompensācijas sistēmas attīstības ilgtermiņa vīziju un prioritātes, kā arī VM un NVD skaidri definēt un publiskot principus, pēc kuriem tiek noteiktas prioritātes zāļu un medicīnisko ierīču iekļaušanai kompensācijas sistēmā.

Runājot par sabiedrības līdzdalību sistēmā, pētījuma autori norāda, ka šobrīd pastāvošās pacientu organizāciju iesaistes formas nav pietiekami efektīvas un nedod iespēju diskusijām un pienācīgai pacientu iesaistei. Galvenokārt piedalās un viedokli pauž tādas organizācijas, kurām ir pietiekami resursi (algoti darbinieki, kuriem ir laiks un iespējas sekot līdzi valsts iestāžu darbībai), kā arī pieredze interešu aizstāvībā. Pastāvošā kārtība, kādā sabiedrība tiek informēta par grozījumiem vai izmaiņām, kas skar kompensācijas sistēmu, nenodrošina efektīvu un vienlīdzīgu visu ieinteresēto pušu līdzdalību kompensācijas sistēmas veidošanā un uzturēšanā. Tāpēc, lai veicinātu sabiedrības informēšanu un pacientu organizāciju līdzdalību kompensācijas sistēmas uzlabošanā un uzturēšanā, pētījuma autori iesaka VM un NVD reizi pusgadā vai gadā organizēt semināru/diskusiju/forumu, kurā tiek sniegta informācija par izmaiņām sistēmā, analīze par sistēmas funkcionēšanu un tālāku attīstību kā arī tiek uzklausītas pacientu organizācijas. Tāpat pētījuma veicēji rekomendē VM izveidot nevalstisko organizāciju reģistru jeb sarakstu ar pacientu organizāciju e-pastiem, kuras vēlas saņemt informāciju par līdzdalības iespējām (piemēram, aktuālajām sabiedriskajām apspriedēm), kā arī izskatīt iespēju iesaistīt pacientus ar konkrētām saslimšanām kā ekspertus zāļu efektivitātes un izmaksu izvērtēšanā un iesaistīt pacientu organizācijas prioritāšu un stratēģiskās vīzijas formulēšanā. Lai līdzdalība būtu konstruktīva, nepieciešams stiprināt ministrijas un NVD kapacitāti iesaistīt sabiedrību diskusijās un lēmumu pieņemšanā, kā arī stiprināt pacientu organizāciju kapacitāti, piemēram, skaidrojot MK noteikumus Nr. 899, valsts pārvaldes mērķus un iespējas.

Pētījumā vērtēta arī sistēmas caurskatāmība, efektivitāte, taisnīgums, atbildība, tiesiskums un sniegtas rekomendācijas šo jomu uzlabošanā.

Pilns ziņojums ir pieejams šeit:

http://www.veselibasprojekti.lv/upload/Zinojums_laba_parvaldiba_KZS_final_40316.pdf.

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instruments un Latvijas valsts.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*