Sākums » Farmācija » Pētījums: Katra piektā sieviete Latvijā kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas kontracepcijas tabletes
Pētījums: Katra piektā sieviete Latvijā kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas kontracepcijas tabletes

Pētījums: Katra piektā sieviete Latvijā kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas kontracepcijas tabletes

Katra piektā sieviete Latvijā kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas kontracepcijas tabletes, liecina līdzdalības un izglītošanas platformas “Skrinings.lv” 2022.gada janvārī veiktais pētījums.

Dati liecina, ka 68% sieviešu, kuras izvēlas kontracepcijas tabletes, kā galveno argumentu par labu šai metodei uzsver kontraceptīvo ieguvumu – labu efektivitāti nevēlamas grūtniecības novēršanai, savukārt 58% izceļ menstruālā cikla regulēšanu, bet 55% – vieglu lietojamību.

Tāpat sievietes atzīmē, ka kontracepcijas tabletes atvieglo sāpīgas mēnešreizes, mazina asins zudumu to laikā un uzlabo ādas stāvokli, turklāt neietekmē seksuālo baudu un mazina dažādas hroniskas veselības problēmas, ar ko visbiežāk saskaras sievietes – 40% gadījumos akni, 19% – migrēnu, 18% – mazasinību.

Arī ārsti uzsver – nekontraceptīvie ieguvumi ir tikpat nozīmīgi kā izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības, un reizēm pat iesaka hormonālo kontracepciju tieši nekontraceptīvo ieguvumu dēļ.

Ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dace Matule norādīja, ka regulārs cikls, mazāk sāpīgas mēnešreizes, mazāks diskomforts, kas saistīts ar spontānu menstruālo ciklu – tie ir būtiski ieguvumi sievietes pašsajūtai un dzīves kvalitātei jebkurā vecumā. Turklāt mazāks asins zudums palīdz izvairīties no dzelzs deficīta un līdz ar to skābekļa deficīta svarīgos orgānos.

Viņa skaidroja, ka daudz nekontraceptīvo ieguvumu ir arī perimenopauzē pirms klimaksa iestāšanās – regulārs menstruālais cikls, prognozējamas asiņošanas, samazināts asins zudums un karstuma viļņi, aizsardzība pret osteoporozi.

Latvijā kopš marta pieejamas hormonālās kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu. Ginekoloģe Inta Dinsberga skaidroja, ka tas ir dabisks estrogēns, tāpēc tas organismam ir draudzīgs, maigs un saudzējošs. Līdz ar to tam ir neitrāla iedarbība uz aknām, selektīva un minimāla iedarbība uz citiem, piemēram, krūts dziedzeru audiem.

Viņa norādīja, ka estetrolu saturošās kontracepcijas tabletes varētu būt piemērots risinājums sievietēm, kuras bažījas par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu, iespējamajām blaknēm un riskiem, ko tās varētu izraisīt, tomēr uzskata kontracepcijas tabletes par savam dzīvesveidam atbilstošu risinājumu.

Vienlaikus pētījuma dati liecina, ka lai arī 79% seksuāli aktīvo sieviešu Latvijā atzīst, ka bērnus pagaidām neplāno, 40% seksuāli aktīvo sieviešu izvēlas nedrošu izsargāšanās metodi – pārtraukto dzimumaktu, kas, kā atzīst daudzas sievietes, nereti ir partnera, nevis pašas sievietes izvēle.

Prezervatīvus kopumā lieto 51% seksuāli aktīvo sieviešu, taču vairāk nekā trešdaļa to dara neregulāri.

Kopumā 59% aptaujāto sieviešu apsver iespēju nākotnē mainīt kontracepcijas metodi, un 32% sieviešu plāno izmēģināt hormonālās kontracepcijas tabletes.

Vēl 10% sieviešu izmanto citus hormonālās kontracepcijas risinājumus – intrauterīno spirāli, kontracepcijas plāksteri, riņķi vai injekcijas, zemādas implantu.

Pētījums tika veikts šī gada janvārī, un tajā piedalījās 1586 sievietes ar vidējo vecumu 27 gadi.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.