Sākums » Farmācija » Pieaug psihotropo zāļu nelikumīga lietošana, bet nav informācijas par “Xanax” popularitāti bērnu vidū
Pieaug psihotropo zāļu nelikumīga lietošana, bet nav informācijas par “Xanax” popularitāti bērnu vidū

Pieaug psihotropo zāļu nelikumīga lietošana, bet nav informācijas par “Xanax” popularitāti bērnu vidū

Latvijā kopumā pieaug nelikumīga psihotropo medikamentu lietošana, taču policijas rīcībā nav informācijas, ka pusaudžu vidū popularitāti būtu ieguvis recepšu medikaments alprazolams jeb “Xanax”, nacionālai ziņu aģentūrai LETA pastāstījis Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2.nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš.

Viņš paudis, ka šī gada pirmajos trīs mēnešos psihotropā viela alprazolams kopumā izņemta piecas reizes. Divas reizes to izņēmusi Valsts policija, bet trīs reizes Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policija. Policijas gadījumā izņemtie daudzumi bijuši niecīgi – sešas tabletes. Muitnieki izņēmuši kopumā 18 tabletes. Pagājušā gadā tiesībsargājošās iestādes kopumā alprazolamu saturošas tabletes izņēmusi aptuveni desmit reizes.

Radziņš skaidrojis, ka daļa šo medikamentu Latvijā varētu būt nonākuši kontrabandas ceļā. Vienlaikus pastāv iespēja, ka bērni tos paņem no vecākiem, kuriem tie izrakstīti. Tāpat nevar izslēgt, ka pacienti šos medikamentus tālāk pārdevuši peļņas nolūkos.

Radziņš paudis, ka šogad, salīdzinot ar 2017.gada pirmo ceturksni, psihotropo medikamentu izņemšanas skaits pieaudzis par 30%. “Tendence ir ar augšupejošu līkni. Mēs izņemam tādus populārus psihotropos medikamentus kā tramadols, buprenorfīns, fentanils un metadons. Es uzskatu, ka ļoti daudz medikamentu Latvijā nokļūst kontrabandas ceļā un arvien populārāka kļūst apreibinošo vielu pasūtīšana, izmantojot internetu, kā arī šo vielu saņemšana nelielos apjomos pasta sūtījumos,” norādījis Radziņš.

Viņš uzskata, ka medikamentu popularitāti varētu skaidrot ar aplamu uzskatu, ka šo vielu patērēšana nebūs tik kaitīga veselībai kā, piemēram, heroīns. “Diemžēl nekā laba tur nav. Tas var radīt atkarību un paliekošu ietekmi,” piebildis Radziņš.

Policija nav saņēmusi informāciju no skolām par to, ka audzēkņi būtu salietojušies “Xanax”. Ja plašāka informācija par bērnu apreibināšanos ar šo medikamentu ir pieejama bērnu slimnīcai, tad Radziņš cer, ka mediķi šo informāciju nodos likumsargiem.

“Aktīvākie narkotiku lietotāji ir vecumā no 31 līdz 40 gadiem. Pieļauju, ka pusaudžu vidū bijušas vienkārši diskusijas sociālajos tīklos attiecībā uz alprazolamu. Ja mediķi ir konstatējuši gadījumus ar apreibināšanos, tad pieļauju, ka bērns mediķiem nemaz nav stāstījis, kādas vielas lietojis,” norādījis policijas pārstāvis.

Pagājušā gadā pie kriminālatbildības par narkotiku lietošanu sauktas 25 personas līdz 18 gadu vecumam.

Policija iepriekšējos gados ir aizturējusi arī grupas, kas skolu tuvumā tirgo narkotikas, taču Radziņš atgādinājis, ka skolu tuvumā regulāri dežūrē pašvaldības policija un daudzām skolām ir ļoti strikta attieksme pret narkotikām.

Radziņš arī apliecinājis, ka policija ar Veselības ministriju plāno vairākus pasākumus, lai vēl stingrāk ierobežotu psihotropo medikamentu nelikumīgu izplatību.

Policija jau iepriekš ziņojusi, ka Latvijā tāpat kā citviet pasaulē palielinās psihotropo medikamentu nelikumīga lietošana. Populārākās narkotikas vietu joprojām ieņem marihuāna.

Tāpat vēstīts, ka nesen Bērnu slimnīcas fonda izveidotā Pusaudžu resursa centra mentors, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas atkarību profilakses speciālists Nils Konstantinovs paziņojis, ka ar narkotikām aizrāvušies 12% un alkohols problēmas sagādā 5% jaunajai atkarību programmai pieteikto pusaudžu. Populārākā narkotika pusaudžu vidū ir marihuāna, bet joprojām populāri arī dažādi sintētiskās marihuānas (Spice) maisījumi. Jauna tendence esot “Xanax” augošā popularitāte Rīgas centra skolās, viņš norādījis.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*