Sākums » Interesanti » Plāno atvieglot nosacījumus sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem par valsts budžeta līdzekļiem
Plāno atvieglot nosacījumus sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem par valsts budžeta līdzekļiem

Plāno atvieglot nosacījumus sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem par valsts budžeta līdzekļiem

Labklājības ministrija (LM) ir iesniegusi saskaņošanai valdībā grozījumus noteikumos par sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanu no valsts budžeta līdzekļiem, kas paredz atvieglot nosacījumus, kā personai ar funkcionēšanas ierobežojumiem jāpiesakās pakalpojuma saņemšanai.

Grozījumi noteikumos paredz, ka turpmāk sociālās rehabilitācijas pakalpojumam vairs nevarēs pieteikties pēc medicīniskās rehabilitācijas subakūtā etapa. LM skaidro, ka šis nosacījums rada ierobežojumu pacientu nosūtīšanai uz sociālo rehabilitāciju medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības dēļ, tāpat ārsti dažādi traktē un izprot šo nosacījumu, kopumā nosacījums pagarina dokumentu izskatīšanu, jo nepieciešams papildus pieprasīt informāciju no ārstniecības iestādēm.

Izmaiņas paredz, ka persona ar funkcionēšanas ierobežojumiem, kurai ir tiesības uz sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un kurai izrakstā par medicīniskās rehabilitācijas pabeigšanu norādīts, ka medicīniskā rehabilitācija saņemta subakūtā etapā, pakalpojumu piešķir steidzamības kārtā. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu ārstniecības un sociālo pakalpojumu pēctecību.

LM izstrādājos grozījumos pārskatīti arī ģimenes ārstu uzdevumi un izrakstā iekļaujamās informācijas nosacījumi, atvieglojot un mazinot administratīvo slogu. Ierodoties saņemt pakalpojumu, persona iesniedz Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA) ģimenes (vispārējās prakses) ārsta vai ārstējošā ārsta izrakstu no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes, kas izsniegts ne agrāk kā vienu mēnesi pirms pakalpojuma uzsākšanas. Tajā jābūt norādītai informācijai par medicīnisku kontrindikāciju neesamību pakalpojuma saņemšanai, informācijai par saslimšanām, kuru dēļ jāvērš īpaša uzmanība pakalpojuma saņemšanā, atsevišķu rehabilitācijas tehnoloģiju lietošanā, kā arī par funkcionēšanas ierobežojumus izraisījušas ceļu satiksmes negadījumā gūtajām traumām.

Politiski represētām personām un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušām personām, piesakoties sociālās rehabilitācijas pakalpojumam, nebūs jāiesniedz ģimenes (vispārējās prakses) ārsta vai ārstējošā ārsta izraksts no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes, jo pakalpojums tiek piešķirts atbilstoši statusam nevis ar veselības stāvokli saistītiem nosacījumiem. Izziņa par veselības stāvokli un kontrindikāciju neesamību šīm pakalpojuma saņēmēju grupām būs jāiesniedz tikai uzsākot saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu.

Tāpat turpmāk visām personām ar funkcionēšanas ierobežojumiem, kas pieprasa pakalpojumu, nebūs jāveic Bartela indeksa novērtējums. Tas ir instruments funkcionālo spēju novērtēšanai pašaprūpē.

Lai identificētu tos pakalpojuma saņēmējus, kuriem sociālās rehabilitācijas pakalpojums jāsaņem pavadošās personas klātbūtnē, SIVA un sociālais dienests Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) informācijas sistēmā identificēs tos pakalpojuma pieprasītājus, kuriem ir izsniegts VDEĀVK atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību. Attiecīgi funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpe atbilstoši Bartela indeksam ir novērtēta no 1 līdz 6 punktiem.

Politiski represētā persona pakalpojumu var saņemt reizi gadā, atkārtoti – ne agrāk kā gadu pēc iepriekšējā pakalpojuma beigām. Papildus šai mērķa grupai pie iesniedzamajiem dokumentiem nebūs jāpievieno ģimenes (vispārējās prakses) ārsta izziņa par vispārējo veselības stāvokli.

 

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*