Sākums » Farmācija » Plāno izmaiņas aptieku izvietojuma kritērijos
Plāno izmaiņas aptieku izvietojuma kritērijos

Plāno izmaiņas aptieku izvietojuma kritērijos

Lai veicinātu racionālāku aptieku izvietojumu un cilvēkiem būtu pieejama kvalitatīva farmaceitiskā aprūpe, tostarp arī mazāk apdzīvotās vietās, Veselības ministrija (VM) ir pārskatījusi šobrīd pastāvošos aptieku izvietojuma ģeogrāfiskos un demogrāfiskos kritērijus. Izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.610 “Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji” nodoti izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē.

Pēc Zāļu valsts aģentūras (ZVA) datiem, Latvijā 2019. gadā bija 766 aptiekas, bet efektīvas sistēmas nodrošināšanai būtu jābūt 480 aptiekām jeb par 37% mazāk, salīdzinot ar šobrīd esošo aptieku skaitu. OECD dati rāda, ka farmaceitu skaits uz 100 000 iedzīvotāju atbilst vidējam OECD valstu rādītājam, kamēr aptieku skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir par 44% lielāks nekā vidēji OECD valstīs. Tas norāda  uz to, ka Latvijā ir liels aptieku skaits ar mazāku farmaceitu skaitu, radot risku kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes nodrošināšanai iedzīvotājiem, skaidro VM.

Turpinot attīstīties vertikālai un horizontālai integrācijai, t.i. pieaugot lieltirgotavām piederošo aptieku skaitam, vērojama atsevišķu tirgus dalībnieku dominēšana un ietekmes palielināšana, norāda ministrija. Aptieku skaits palielinās lieltirgotavu īpašumā esošo aptieku ķēdēs, individuālo aptieku vai mazāko aptieku tīklu skaitam samazinoties. Rezultātā aptieku konkurence samazinās, aptieku skaitam kopumā nemainoties, bet uz 100 000 iedzīvotāju katru gadu pat palielinoties (uz to savos ziņojumos norādījusi arī Konkurences padome.

Līdz ar to Veselības ministrijas mērķis, pārskatot aptieku izvietojuma kritērijus, ir:

  • veicināt kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes pieejamību pēc iespējas plašākam iedzīvotāju skaitam;
  • veicināt efektīvu aptieku darbību;
  • nodrošināt vienmērīgu un racionālāku aptieku izvietojumu;
  • mazināt risku, ka strādātgribošas individuālās aptiekas tiek iekļautas lielajos aptieku tīklos;
  • novērst praksi, ka tirgus dalībnieki, veicot manipulatīvas darbības, iegūst priekšrocības, savu komercinterešu īstenošanai.

Grozījumi MK noteikumos paredz, ka turpmāk, apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu, kas nepārsniedz 4000, varēs izvietot vienu aptieku līdzšinējo divu vietā. Šobrīd esošā prakse nav pierādījusi sevi kā konkurenci veicinoša un farmaceitiskās aprūpes kvalitāti sekmējoša sistēma. Sistēmas maiņa veicinātu jauno farmaceitu iespējas atvērt savu aptieku lauku reģionos un veicinātu lielāku tirgus dalībnieku skaitu un konkurenci, kas ir pacientu interesēs.

Tāpat turpmāk, lai atvērtu vai izvietotu aptieku citā vietā, tā nedrīkstēs atrasties tuvāk par 500 metriem no jau esošas aptiekas. Tas ļaus nodrošināt to, ka aptiekas nekoncentrējas vienā vietā. Paredzēti gan izņēmumi, piemēram, priekšrocības būs individuālo farmaceitu piederošajām aptiekām – tām izvietojot aptieku citā vietā nebūs jāievēro 500 metru nosacījums. Tāpat iedzīvotāju ērtībai, lai būtu pieejama farmaceitiskā aprūpe, lielos tirdzniecības centros, būs iespēja aptieku atvērt arī tad, ja ārpus centra tuvāk par 500 metriem būs cita aptieka.

Noteikumus plānots mainīt arī attiecībā uz slimnīcu teritorijām – arī tajās drīkstēs atvērt aptieku, ja ārpus slimnīcas tuvāk par 500 metriem būs cita aptieka. Savukārt, lai palielinātu aptieku konkurenci, vienam aptieku īpašniekam slimnīcas teritorijā drīkstēs piederēt tikai viena aptieka.

Jānorāda, ka izmaiņas pēc to apstiprināšanas valdībā, neietekmēs jau atvērto aptieku atrašanās vietu.

Plašāk ar plānotajām izmaiņām varat iepazīties, izlasot noteikumu projektu un tā anotāciju.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.