Sākums » Farmācija » Plānots, ka farmaceiti brīvprātīgi varēs iesaistīties vakcinācijas veikšanā
Plānots, ka farmaceiti brīvprātīgi varēs iesaistīties vakcinācijas veikšanā

Plānots, ka farmaceiti brīvprātīgi varēs iesaistīties vakcinācijas veikšanā

28. janvārī Ministru kabinets uzklausīja Veselības ministrijas (VM) informatīvo ziņojumu “Par  Covid-19 vakcinācijas plānu” un apstiprināja vakcinācijas plānu.

Jau ziņojām, ka atjaunotais vakcinācijas plāns ir veidots tā, lai optimāli izmantotu vakcinācijas sistēmas resursus un īstenotu ērtu un elastīgu vakcinācijas procesu. Plāns paredz vairākus pamatprincipus:

  • vienotu vakcinējamo sarakstu veidošanu, kas ļaus vienkopus uzturēt gan kontaktus tiem, kas pauduši interesi vakcinēties, gan iedzīvotāju atrašanos prioritārās grupas, kā arī vakcinācijas vietas,
  • vienotu kalendāru un rindas veidošanu, kas palīdzēs plānot vakcinācijas punktu noslodzi un darba laikus, kā arī pierakstu vadību,
  • centralizētu vakcīnu piegādi un krājumu vadību,
  • vienotu komunikāciju ar iedzīvotājiem.

VM informatīvajā ziņojumā norādīts, ka vakcināciju brīvprātīgi varētu veikt arī aptieku farmaceiti. Tas gan varētu notikt tādā gadījumā, ja nepietiktu ārstu jaudas.

Ziņojumā teikts: „Latvijā ir licencētas un atvērtas 784 aptiekas un 76 aptieku filiāles, kurās strādā 1539 farmaceiti un 1290 farmaceitu asistenti (2019.gada 31.decembra dati). Lielākā daļa aptieku izvietotas pilsētās, bet apmēram 13% aptieku un aptieku filiāļu izvietotas mazāk apdzīvotās vietās – ciemos. Aptiekās un aptieku filiālēs ir pieejami ledusskapji, kuros iespējams nodrošināt vakcīnu uzglabāšanai nepieciešamo +2°C – +8°C temperatūru. Aptiekas un aptieku filiāles, kurās ir atsevišķa telpa vai nodalīta vieta vakcinācijas procedūras veikšanai, var tikt izmantotas vakcinācijas veikšanai, it īpaši mazāk apdzīvotās vietās.”

Kā ziņo ministrija, interesi izveidot aptuveni 30 masu vakcinācijas punktus, nodrošinot kapacitāti līdz 20 000 vakcinācijām nedēļā ir izrādījušas tirdzniecības centros esošās aptiekas. „Vakcinācija aptiekās varētu tikt organizēta tā, lai netiktu traucēta vai apturēta zāļu izplatīšana iedzīvotājiem. Tāpat aptieku iesaiste vakcinācijas procesā ir saistīta ar iespēju nodrošināt epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu vakcinācijas procesā,” ziņojumā skaidro ministrija.

VM arī norāda, ka, ņemot vērā to, ka farmaceiti nav ārstniecības personas un studiju procesā ne farmaceiti, ne farmaceita asistenti nav apguvuši ārstniecības disciplīnas, tai skaitā vakcīnu ievadīšanu, viņi vakcinācijas veikšanā varētu iesaistīties brīvprātīgi, turklāt apmācītas ārstniecības personas uzraudzībā.

Veselības ministrija šobrīd arī izstrādā nepieciešamos normatīvo aktu grozījumus un sastāda mācību plānu, lai vakcināciju varētu veikt arī speciāli apmācīti farmaceiti. “Tāpat farmaceiti ārstu uzraudzībā var veikt injekcijas citu ārstniecības iestāžu veidotajos lielas kapacitātes vakcinācijas centros,” uzskata ministrija.

Veselības ministrija šobrīd pārstrādā prasības vakcinācijas personālam, balstoties uz Covid-19 vakcinācijai nepieciešamo prasmju un risku izvērtējumu. Paredzēts, ka Covid-19 vakcinācijas procesā pieredzējuša ārsta uzraudzībā varēs iesaistīties studenti, kosmētiķi vai skaistumkopšanas speciālisti, kas ir reģistrētas  ārstniecības personas, un citi, kas nestrādā tieši veselības aprūpē (piemēram, citos sektoros strādājošas vai pensionējušās medicīnas māsas), kā arī farmaceiti.  VM veido plānu, lai katru no šīm grupām nodrošinātu ar vakcinācijai pret Covid-19 nepieciešamo zināšanu un iemaņu apjomu. Šos veselības aprūpes jomas pārstāvjus, pēc apmācīšanas vakcinācijas procedūras veikšanā un personu risku izvērtēšanā, ārstu uzraudzībā varēs iesaistīt augstākas kapacitātes vakcinācijas punktos.

Attiecībā uz pašu farmaceitu vakcinēšanu VM ziņojumā norāda: “2020. gada decembrī un 2021. gada janvārī Latvija ir iegādājusies 30 225 “BioNTech/Pfizer” izstrādāto vakcīnu devas un 1200 “Moderna” izstrādāto vakcīnu devas. Līdz janvāra beigām ir plānots saņemt vēl 2000 devas “Moderna” izstrādāto vakcīnu.  Šis vakcīnu apjoms ir pietiekams, lai nodrošinātu pilnu (divas devas) lielākās daļas ārstniecības personu vakcināciju un paralēli uzsāktu farmaceitu un medicīnas studentu vakcināciju.”

Jāpiebilst gan, ka janvāris beigsies jau pēc trīs dienām.

Ar pilnu ziņojuma tekstu var iepazīties šeit:

http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40497572&mode=mk&date=2021-01-28

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*