Sākums » Farmācija » “Recipe Plus” beigušās gripas vakcīnas; ražotāji nepiegādā
“Recipe Plus” beigušās gripas vakcīnas; ražotāji nepiegādā

“Recipe Plus” beigušās gripas vakcīnas; ražotāji nepiegādā

Pastāv būtisks risks gripas epidēmiju pārdzīvot bez vakcīnām, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudusi zāļu lieltirgotavas AS “Recipe Plus” un AS “Sentor Farm aptiekas” pārstāve Darja Cvetkova.

Viņa skaidrojusi, ka situācija ar vakcīnām pret gripu ir izveidojusies sarežģīta. Lieltirgotavai “Recipe Plus” vakcīnas pret šīs sezonas gripas infekciju paveidiem ir beigušās. Līdz šim “Recipe Plus” klientiem vakcīnas tika piegādātas, iepērkot tās no SIA “Vakcīna” krājumiem, taču arī šim uzņēmumam vakcīnas ir beigušās. Savukārt lielie starptautiskie zāļu ražotāji priekšroku piegādēs dod valstīm, kur vakcīnu noiets ir lielāks nekā Baltijas valstīs. Vakcīnas Baltijas tirgum, tostarp Latvijai, līdz šim nācās piegādāt no citu valstu tirgiem. Tas nozīmē, ka, tā kā vakcīnas pret gripu ir kompensējamo zāļu sarakstā, jebkuram jaunu nereģistrēto zāļu piegādātājam to ir jāpiereģistrē Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Taču jaunu vakcīnu piegāde un reģistrācija varētu aizņemt līdz pat mēnesim, tātad pastāv būtisks risks, ka vakcīnas vairs nebūs nepieciešamas, jo epidēmija būs garām, uzsvērusi Cvetkova.

Kā ziņo LETA, valstī atkal samazinājies gripas vakcīnu daudzums un, lai gan dažās aptiekās vakcīnas vēl ir pieejamas, vakcinācijas kabinetos tās jau atkal ir beigušās. Gan NVD, gan Zāļu valsts aģentūra (ZVA) norādījuši, ka ar gripas vakcīnu nodrošināšanu nodarbojas zāļu izplatītāji un ražotāji, savukārt ZVA neesot tiesību vai pienākuma mudināt komersantus izplatīt kādas konkrētas zāles, bet NVD atbild tikai par medikamentu kompensāciju.

Pretgripas vakcīnu gadījumā nav arī iespējams veidot vakcīnu uzkrājumus, lai nodrošinātos pret piegāžu svārstībām, jo šīs vakcīnas ir derīgas tikai vienu sezonu un neizmantotās vakcīnas pēc derīguma termiņa beigām jāizmet.

 

www.farmacija-mic.lv

LETA_logo

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*