Sākums » Farmācija » Sabiedriskā organizācija IMPACT 2040 aicina Latvijā liberalizēt aptieku tirgu
Sabiedriskā organizācija IMPACT 2040 aicina Latvijā liberalizēt aptieku tirgu

Sabiedriskā organizācija IMPACT 2040 aicina Latvijā liberalizēt aptieku tirgu

Sabiedriskā organizācija IMPACT 2040, kas iestājas par labas pārvaldības principu ieviešanu un patērētāju tiesībām Baltijas valstīs, paziņojumā presei atklāj, ka jau agrāk fiksējusi aptieku monopolu Āgenskalnā, ko pieļauj nepilnības likumdošanā. Citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, piemēram, Lietuvā un Zviedrijā (un citur) šāda konkurenci kropļojoša situācija netiekot pieļauta.

Jau kādu laiku iepriekš, pēc tam kad nevalstiskā organizācija IMPACT 2040 bija veikusi pacientu organizāciju viedokļa izzināšanu, tās valdes locekle un starptautisko tiesību juriste Anita Lancmane vērsusies pie valsts institūcijām ar lūgumu pētīt situāciju un novērst trūkumus sistēmā. “Diemžēl, šī gada laikā nekādu izskaidrojumu par Latvijas likumdošanā noteikto teritoriālo ierobežojumu nepieciešamību aptieku izvietošanai, kas būtu saistīts ar iedzīvotāju interešu aizstāvēšanu, valsts iestādes nav sniegušas,” paziņojumā pauž juriste.

Viņa uzskata, ka šī gada laikā problēma kļuvusi vēl izteiktāka un ir steidzami risināma, jo tā ietekmē iedzīvotāju iespējas nopirkt medikamentus. “Ir tikai loģiski, ja tirgū ir dominējošs spēlētājs, tad arī cenu diktātam ir diezgan liela vaļa. Un, diemžēl, cēlonis ir Latvijas likumdošana,” uzskata organizācijas pārstāve.

“Iedzīvotāju iepriekš minētais piemērs Āgenskalna, tāpat kā, mūsuprāt, Gaiļezera aptieku izvietojumā, norāda uz to, ka likumā noteikto 500 metru ierobežojumu starp aptiekām ir veiksmīgi izmantojis viens aptieku tīkls, kuram pat tā īsti pārmest nevar. Jo, kas atļauts likumā, tas nav aizliegts. Rezultātā izveidojusies divkosīga situācija mazumtirdzniecības jomā saistībā ar konkurenci. Latvijā un citur ES tiek uzmanīts, vai lielveikalu tirgū nedominētu viens spēlētājs, lai pasargātu patērētājus no pārmērīgām pārtikas cenām. Ir skaidrs, ja blakus vienam veikalam atvērsies otrs, tas dod iespēju patērētājam izvēlēties labāko un pieejamāko cenas ziņā,” norāda organizācijas valdes locekle.

Viņa uzskata, ka valsts, cenšoties sakārtot un regulēt aptieku biznesu ir nedaudz “pāršāvusi pār strīpu”. A. Lancmanes ieskatā, likumā noteiktā aptieku licencēšanas sistēma un aptieku skaita ierobežojumi, kuri nosaka 500 m ģeogrāfisko ierobežojumu jaunas aptiekas atvēršanai ne vien kropļo konkurenci, bet būtiski ierobežo patērētāju izvēles tiesības un notur medikamentu cenas augstākas nekā Rietumeiropas valstīs, kur dzīves līmenis joprojām stipri pārspēj Latvijas līmeni.

Sabiedriskā organizācija IMPACT 2040 pašlaik veic situācijas izpēti ES dalībvalstīs aptieku izvietojuma jautājumu regulēšanā, lai saprastu, kā medikamentu pieejamība pacientiem tiek regulēta cituviet Eiropā. “Saņemot komentāru no Zviedrijas aptieku asociācijas, secināms, ka zviedri ir lielu soli mums priekšā,” norāda organizācija.

“Zviedrijā nav ģeogrāfisku vai teritoriālu ierobežojumu aptieku darbībai. Uzņēmējdarbības brīvība ir radījusi daudzas jaunas aptiekas, kas ir palielinājušas aptieku pakalpojumu pieejamību visā valstī. Dažreiz tas ir radījis pārmērīgu koncentrāciju un dažas aptiekas ir nācies slēgt. Tā nav bijusi problēma, jo klienti galu galā paši izvēlas, kurā aptiekā viņi vēlas iepirkties.

Kad aptiekām ir iespēja konkurēt savā starpā, tad likumsakarīgi tirgū spēs palikt tikai tās aptiekas, kas visvairāk atbilst klientu vajadzībām. Konkurence starp aptiekām ir arī pazeminājusi bezrecepšu zāļu cenas un kopumā paaugstinājusi zāļu pieejamību,” tā situāciju Zviedrijā komentējis Johans Vallers (Johan Waller), Zviedrijas aptieku asociācijas vadītājs.

Organizācija IMPACT 2040 pieļauj, ka, iespējams, vērts ņemt piemēru no Zviedrijas liberālās pieejas, lai mazinātu mūsu pacientu grūtības, nevis turēties pie padomiskās pieejas, ļaujot tirgū dominēt vienam spēlētājam.

Organizācijas IMPACT 2040 šī gada darbības prioritātes ir ES līdzekļu izlietojuma monitorings un analīze, kā arī labas pārvaldības principi sabiedrības veselības jomā, valsts iestādēm pieņemot valstiski svarīgus lēmumus un citi.

IMPACT 2040 2018. gadā kļuva par European Consumer Union (ECU) biedriem. ECU ir Eiropas patērētāju apvienība, kas darbojas saskaņā ar Eiropas Konstitūcijā noteiktajiem principiem. Asociācijas galvenais virziens ir darbs pie sociālās solidaritātes un patērētāju tiesību aizsardzība Eiropas līmenī. IMPACT 2040 ir pirmā NVO no Latvijas, kas pievienojusies šai organizācijai. IMPACT 2040  valdes locekle Anita Lancmane un starptautisko tiesību juriste ar ilggadēju pieredzi Latvijas un starptautiskajos procesos.

 

www.farmacija-mic.lv

 

Viens komentārs

  1. nekā personīga

    Interesanta pieeja. Nevar nepiekrist par viena aptieku tīkla monopolu ”ienesīgos” Rīgas rajonos, tajā pat laikā aicinot uz neierobežotu aptieku izvietojumu – vai šī organizācija ir aizdomājusies, kas un par ko maksā algas farmaceitiem? Nu tad, mīļā biedrība, algas nenāk no valsts budžeta, tās jānopelna aptiekā un vēl nodokļi jāsamaksā. Būtu jauki, ka biedrība būtu salīdzinājusi farmaceita atalgojumu Zviedrijā un pie mums. Un varbūt biedrībai ir viedoklis – cik lielai jābūt farmaceita algai?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*