Sākums » Farmācija » Sabiedriskajā apspriedē diskutē par 5% PVN ieviešanu medikamentiem
Sabiedriskajā apspriedē diskutē par 5% PVN ieviešanu medikamentiem

Sabiedriskajā apspriedē diskutē par 5% PVN ieviešanu medikamentiem

Šodien, 16. jūnijā, sabiedriskajā apspriedē Aptieku biedrība, Aptieku attīstības biedrība, Lieltirgotāju asociācija un Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) diskutē par Veselības ministrijas priekšlikumu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) visiem medikamentiem no 12% līdz 5%.

Kā aģentūrai LETA sacīja LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, šī gada 3.jūnijā VM bija izsludinājusi konceptuālo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību, kurā lūgts sadarbībā ar Finanšu ministriju (FM) sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā (MK) koncepciju par zāļu finansiālo pieejamību. Tas paredz samazināt PVN likmi zālēm no 12% uz 5%, pārskatīt zāļu cenas veidošanas principus, samazinot zāļu gala cenas pacientiem, samazināt pacientu tiešos maksājumus par zāļu iegādi, kā arī veikt pasākumus zāļu un uztura bagātinātāju racionālas lietošanas veicināšanai.

Patlaban asociācijas ir nosūtījušas vienotu vēstuli ar atzinumu par VM iesniegto konceptuālo ziņojumu par zāļu cenām. Tajā asociācijas uzsver, ka koncepcija MK iesniegta, zinot, ka jau šobrīd vispārējās inflācijas ietekmē notiek un 2022.gada rudenī vēl sagaidāmi būtiski cenu pieaugumi dažādiem energoresursiem un kopējām saimnieciskās darbības izmaksām.

Tāpat VM esot noteikusi vien nepilnas divas nedēļas, lai nozares pārstāvji varētu ar ziņojumu iepazīties un sagatavoties tā apspriešanai.

Asociācijas uzsver, ka daļa no konceptuālajā ziņojumā norādītajiem risinājumiem var ļoti negatīvi ietekmēt pacientus, jo pastāv risks, ka izdevumu  mazināšanas nolūkā samazināsies tirgū pieejamais zāļu skaits un pacientu izvēles iespējas, kā arī pasliktināsies zāļu loģistikas pakalpojumu iespējas.

Turkāt, rezumējot, asociācijas uzskata, ka VM izstrādātais ziņojums ir paviršs, nekvalitatīvs, balstīts uz novecojušiem datiem, pretrunīgs un kopumā nav atbalstāms. Tās aicina ziņojumā izteiktos priekšlikumus izstrādāt kopā ar nozari ne tikai deklaratīvā un demonstratīvā veidā, bet arī pēc būtības, ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā un pasaulē, lai neradītu nopietnus riskus pacientiem nesaņemt nepieciešamo farmaceitisko aprūpi, kas, ieviešot riskantus, populistiskus un nepārdomātus priekšlikumus, var notikt.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.