Sākums » Jaunākie raksti » Saeimā iesniegta sabiedrības iniciatīva par plašāku atbalstu pirmā tipa diabēta pacientiem

Saeimā iesniegta sabiedrības iniciatīva par plašāku atbalstu pirmā tipa diabēta pacientiem

Latvijas Diabēta asociācija iesniegusi Saeimā sabiedrības iniciatīvu par plašāku atbalstu pirmā tipa diabēta pacientiem.

Iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” parakstīja vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju, lūdzot Saeimu rast risinājumu, lai Latvijā nodrošinātu “citām Eiropas valstīm, tostarp Lietuvai un Igaunijai, pielīdzināmu valsts finansējumu insulīna sūkņiem un nepārtrauktas glikozes monitorēšanas sistēmām visiem pirmā tipa diabēta pacientiem, kuriem tas nepieciešams”.

Pirmā tipa cukura diabēts ir neizārstējama autoimūna slimība, ar ko var saslimt jebkurā vecumā, un tā nav saistīta pārmērīgu saldumu ēšanu vai neveselīgu dzīvesveidu. Nepietiekamas cukura līmeņa kontroles un neprecīzas insulīna ievades rezultātā pacients zaudē darba spējas, iestājas invaliditāte, piemēram, aklums, nieru mazspēja, jāveic amputācijas, pacients kļūst atkarīgs no apkārtējo palīdzības un mirst priekšlaicīgi.

Starptautiskās Diabēta federācijas apkopotie dati liecina, ka Latvijas pirmā tipa cukura diabēta pacienti nepiepildītu ārstēšanas vajadzību dēļ zaudē 22 veselīgi nodzīvota mūža gadus, apgalvo asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane. Savukārt mūsdienu tehnoloģijas sekmē to, ka cilvēki ar šo slimību dzīvo pilnvērtīgu dzīvi un strādā.

2022.gadā Latvijā bija reģistrēti 5162 pacienti ar pirmā tipa cukura diabētu.

Citu valstu pieredze liecina, ka, nodrošinot piekļuvi nepārtrauktas cukura līmeņa mērīšanas sistēmām un insulīna sūkņiem samazinātos nepieciešamība ārstēt pacientus slimnīcā, kā arī neatliekamās palīdzības izmantošana, samazinātos darbnespējas lapu apmaksai, invaliditātes pensijām, kopšanas pabalstiem un tehnisko palīglīdzekļu apmaksai nepieciešamais finansējums, pagarinātos sociāli aktīvas dzīves gadi un mūža ilgums, kā arī palielinātos grūtniecību skaits pirmā tipa diabēta pacientēm un uzlabotos dzimstība, klāsta asociācija.

Pirmā tipa cukura diabēta pacientu efektīva ārstēšana ar mūsdienās pieejamām tehnoloģijām ir investīcija nodokļu maksātāju naudas taupīšanai kopumā un nākotnē.

Latvijas Diabēta asociācija un Latvijas Endokrinologu asociācija uzskata, ka insulīna sūkņu un nepārtrauktās glikozes līmeņa noteikšanas sistēmu iekļaušana kompensējamo medicīnas ierīču sarakstā ir neatliekami risināms jautājums.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*