Sākums » Jaunākie raksti » Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā vērtēs iniciatīvu nodrošināt veselības aprūpi bez rindām
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā vērtēs iniciatīvu nodrošināt veselības aprūpi bez rindām

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā vērtēs iniciatīvu nodrošināt veselības aprūpi bez rindām

Saeima šodien, 21. martā, nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā iedzīvotāju iniciatīvu nodrošināt medicīnas aprūpi bez rindām, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Parakstu vākšana par šo iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” tika sākta 2016.gadā.

Iepriekš Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iniciatīvas autors Andris Bačkurs rosināja apvienot visas slimnīcas, medicīnas iestādes un poliklīnikas vienā elektroniskā sistēmā, lai neļautu pierakstīties vienlaikus pie vienas specialitātes ārsta vairākās vietās. Tāpat, viņaprāt, ir jānosaka maksimālais gaidīšanas laiks, kuru medicīnas iestādes nedrīkst pārsniegt.

Nosakot maksimālo pārbaužu gaidīšanas laiku, pacientam būtu iespēja aizstāvēt savas tiesības tiesā par veselībai svarīga pakalpojuma novilcināšanu, kā arī plānot pārbaudes ātrāk, ja redzams, ka valsts nespēs garantēt saistības pret pacientu, pauda iniciatīvas autors.

Iniciatīvas pārstāvja ieskatā, pašreizējā sistēma ir neefektīva, rada rindas, spriedzi un pacientu apdraudējumu.

Veselības ministra padomnieks Māris Dreimanis pauda, ka sabiedrības demogrāfiskais griezums mainās – sabiedrība dzīvo ilgāk, kas veido arī slogu veselības aprūpes sistēmai.

Nacionālais veselības dienests (NVD) pērn ir uzsācis darbu pie digitālās veselības modeļa izstrādes, un šā gada martā ir sākta laboratorijas modeļa pilotlietošana, kura tālākā attīstība paredz vienotā pieraksta izveidi.

Dreimanis atzīmēja, ka ir arī bijuši veiksmes stāsti saistībā ar vienota pieraksta izveidi, piemēram, Covid-19 laikos uz vakcinēšanos bija vienota pieteikšanās.

Ministra padomnieks pastāstīja, ka Veselības ministrija patlaban gatavo grozījumus Ārstniecības likumā, lai varētu nodrošināt strukturēto datu veidošanu un kalendāru plūsmas nodrošināšanu no dažādām ārstniecības iestādēm uz NVD. Tas paredzētu noteikt “viens nosūtījums – viens pieraksts” piieju, bloķējot iespēju pierakstīties dažādās ārstniecības iestādēs. Paredzēts, ka šāda veida informācijas apmaiņu varētu sākt nodrošināt šā gada beigās.

Deputāte Ingrīda Circene sacīja, ka vienotā pierakstu sistēma ļoti atvieglo situāciju, jo tas nozīmē vienu pierakstu, nevis četrus, piecus dažādās vietās, ko bieži vien neatsaka. Politiķe akcentēja, ka jautājums ir arī par tarifiem, kurus vajadzētu pārskatīt.

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs pauda, ka atbalsta iniciatīvu, reizē norādot, ka tā ir neiespējamā misija. “Nav tādas valsts Eiropā un pasaulē, kur visu var dabūt ātri, bez rindas un par brīvu,” teica biedrības vadītājs, uzsverot, ka Latvijā nav sliktākā situācija.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*