Sākums » Interesanti » Sākas nieru veselības nedēļa
Sākas nieru veselības nedēļa

Sākas nieru veselības nedēļa

22.maijā ar devīzi “Noskaidro savu nieru veselību!” sākas ikgadējā Nieru veselības nedēļa, ko organizē Latvijas Nefrologu asociācija un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS).

Nieru veselības nedēļas mērķis ir savlaicīgas nieru slimību diagnostikas uzlabošana, jo vairums nieru problēmu sākas nemanāmi, bet savlaicīgas pārbaudes spēj novērst daudzas problēmas, kas var saīsināt mūžu.

Nieru veselības nedēļā notiks dažādas informatīvas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību par to, cik nemanāmi var sākties nieru slimības, tostarp hroniska nieru slimība, kas ir grūti ārstējama. Cilvēkus informēs par to, ka nieru veselības problēmas noved pie citām slimībām vai saasina tās.

Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, nefroloģe Ieva Ziediņa norādīja, ka pacienta informētībai ir liela nozīme, jo diezgan ilgi hroniska nieru slimība norit bez pašsajūtas traucējumiem, pacientam var nebūt sūdzību. Viņa aicina izņemt bezmaksas testu un mājās pārbaudīt vai tests uzrāda urīnā mazās olbaltumvielas.

Ja pārbaude mājās ar testa strēmeli veikta atbilstoši pievienotajai instrukcijai un iegūts rezultāts, kas liecina par iespējami paaugstināta albumīna jeb olbaltumvielu līmeni urīnā, tad viņa aicina vērsties pie sava ģimenes ārsta pēc nosūtījuma urīna analīzei, urīna mikroskopijai, un albumīna/kreatinīna attiecības noteikšanai urīnā sertificētā laboratorijā.

Savukārt gadījumā, ja arī laboratorijas analīžu rezultāti liecina par paaugstinātu albumīna (olbaltumviela) līmeni urīnā, kas liek domāt par iespējamu nieru slimību, Ziediņa aicina vērsties pie nefrologa.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts bez maksas paņemt albumīnūrijas skrīninga testu “E.Gulbja laboratorijas” bezkontakta analīžu nodošanas punktos, ko var veikt mājās, lai pārbaudītu vai urīnā nav mazās olbaltumvielas, kas varētu liecināt par problēmām ar nierēm. Īpaša uzmanība nieru veselībai ir jāpievērš cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kardiovaskulārām slimībām, kā arī cukura diabēta pacientiem.

Bezmaksas albumīnūrijas skrīninga projekts ir plānots līdz 2023.gada decembrim, to organizē Latvijas Nefrologu asociācija sadarbībā ar “E.Gulbja Laboratoriju”. Plašāka informācija par testu saņemšanu pieejama laboratorijas mājaslapas sadaļā “Bezkontakta analīžu nodošanas punkts”.

Nieru veselības nedēļas gaitā Latvijas Nefrologu asociācija aicina pieteikties uz bezmaksas konsultācijām pie nefrologiem.

Konsultācijām var pieteikties Rīgā (pieteikšanās zvanot 24804478), kur ārsti pieņems PSKUS A korpusā poliklīnikā, Valmierā (pieteikšanās zvanot 64202603 vai 64202601) un ārsti pieņems SIA “Vidzemes slimnīca”, kā arī Daugavpilī (pieteikšanās zvanot 65422419), ārsti pieņems DRS centrālajā poliklīnikā.

Iepriekšējs pieraksts ir obligāts, jo vietu skaits ir ierobežots. Nākot uz konsultāciju jābūt līdzi personu apliecinošam dokumentam, nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, iesakām līdzi ņemt iepriekš veiktās analīzes, izmeklējumus un lietoto medikamentu sarakstu.

Latvijas Nefrologu asociācija uzsver, ka šogad uzmanības centrā ir hroniska nieru slimība, ko agrāk dēvēja par hronisku nieru mazspēju. Kopumā Eiropas Savienībā tā ir katram desmitajam iedzīvotājam, tā ir grūti un ilgi ārstējama. Bieži hroniska nieru slimība ir sekas citām nieru slimībām, kas nav laikus pamanītas, tāpat pastāv saistība starp hronisku nieru mazspēju, diabētu un kardiovaskulārajām slimībām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu vai aterosklerozi.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*