Sākums » Interesanti » Samazinās to iedzīvotāju skaits, kuri nekad nav bijuši pie zobu higiēnista
Samazinās to iedzīvotāju skaits, kuri nekad nav bijuši pie zobu higiēnista

Samazinās to iedzīvotāju skaits, kuri nekad nav bijuši pie zobu higiēnista

Iedzīvotāji aizvien lielāku uzmanību pievērš mutes higiēnas nozīmei, rāda “Mana aptieka & Apotheka” Veselības indeksa pētījums. Ja 2019. gadā zobu higiēnistu nebija apmeklējis 41% aptaujāto, tad pērn – 27%, kas ir samazinājums par 14 procentpunktiem, ziņo aptieku pārstāvji.

Arī šobrīd katrs piektais iedzīvotājs jeb 19% zobu higiēnistu ir apmeklējis pēdējā gada laikā, 18% – pirms viena līdz diviem gadiem, un 15% – pirms trīs līdz četriem gadiem. Visbiežāk zobu higiēnistu nekad nav apmeklējuši iedzīvotāji, kas vecāki par 55 gadiem – 38%, kā arī aptaujātie ar pamatizglītību – 48% un zemiem ienākumiem – 45%. Taču viscītīgāk pēdējā gada laikā zobu higiēnu veikuši jaunieši līdz 25 gadu vecumam – 33% un iedzīvotāji ar augstāko izglītību un augstiem ienākumiem – 30%.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau astoņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar “SKDS”. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāti vairāk nekā 1000 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Savukārt portāla www.farmacija-mic.lv aptaujā sociālajā tīklā X.com (kas agrāk bija pazīstams ar nosaukumu Twitter), atbildot uz jautājumu “Vai jūs apmeklējat zobu higiēnistu?”, 65,5% respondentu teica – “jā, vismaz vienu reizi gadā”. 34,5% atbildētāju atzīmēja, ka zobu higiēnistu apmeklē, taču tikai reizi vairākos gados. Šīs aptaujas dalībnieku vidū nebija tādu respondentu, kas nekad nebūtu bijuši pie zobu higiēnista.

“OlainMed” zobu higiēniste Dzintra Danče uzsver, ka rūpēties par zobu higiēnu jāmāca jau no mazotnes. Zobu veselība nav tikai estētikas jautājums, bet arī labas pašsajūtas pamats.

Kā to vislabāk iemācīt bērniem?

Iemācīt bērnam rūpēties par zobu higiēnu ir tikpat svarīgi kā iepazīstināt ar veselīgu uzturu vai regulārām fiziskām aktivitātēm, uzsver zobu higiēniste Dz. Danče. Tas veidos veselīgus ieradumus, kas būs klātesoši visas dzīves laikā.

“Nav nekāds noslēpums, ka pati svarīgākā ir zobu kopšana mājās. Visi zinām, ka tas ir jādara divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu. Arī tad, ja zobus mājās kopjam godprātīgi, visu aplikumu pašu spēkiem noņemt nav iespējams. Sevišķi aplikumu, kas uzkrājas aiz smaganu brīvās maliņas; to ir iespējams iztīrīt tikai ar speciāliem instrumentiem pie zobu higiēnista. Tāpat, svarīgi pievērst uzmanību, tam, cik “tehniski” pareizi mēs tīrām zobus – kā turam zobu birsti, kādā virzienā veicam kustību. To visu pastāsta un iemāca zobu higiēnists un, protams, jo agrākā vecumā šīs pamata lietas tiek iemācītas, jo ar labāku zobu veselību varam rēķināties visas dzīves laikā.”

Zobu higiēnists sniegs konsultācijas par pareizu zobu kopšanu balstoties uz individuālām indikācijām, jo ne visas metodes der visiem. Identificēs potenciālas problēmas vai riska faktorus, kas var izraisīt zobu slimības nākotnē. Regulāri zobu higiēnista apmeklējumi ļauj agrīnā stadijā atklāt zobu slimības, piemēram, kariesu vai gingivītu.

Kā vecāki var palīdzēt bērnam iemācīties rūpēties par savu zobu veselību?

Dzintra Danče uzsver: “Izglītojiet bērnus! Māciet bērniem par zobu higiēnas nozīmi un to, kā pareizi tīrīt zobus. Lai šī aktivitāte būtu jautra, varat izmantot speciālas zobu birstes vai zobu pastas ar dažādām garšām. Ļoti svarīga ir zobu kopšanas rutīna, tajā skaitā higiēnista apmeklējums vismaz 1 reizi gadā. Līdz 18 gadu vecumam zobu higiēnista apmeklējums ir valsts apmaksāts. Man personīgi, interesanta šķiet iespēja izmantot dažādas zobu kopšanas lietotnes, kas darbojas kopā ar modernajām, elektriskajām zobu birstēm. Esmu dzirdējusi daudz labu atsauksmju no vecākiem, kuri ar šo lietotņu jeb aplikāciju palīdzību bērnam ir iemācījuši tīrīt zobus.”

Aplikācija zobu tīrīšanas laikā jautrā un bērniem saprotamā veidā ļauj vizualizēt tīrīšanas procesu un redzēt progresu. “Pats galvenais, esiet paraugs savam bērnam. Ja bērni redz, ka arī vecāki pievērš uzmanību savai zobu higiēnai, viņiem būs lielāka motivācija sekot šim piemēram,” uzsver zobu higiēniste Dzintra Danče.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*