Sākums » Jaunākie raksti » Saslimstība ar gripu aug, ar Covid-19 – mazinās

Saslimstība ar gripu aug, ar Covid-19 – mazinās

Pagājušās nedēļas (12.02. – 18.02.) gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina par inficēto un arī slimnīcās ārstēto Covid-19 pacientu skaita samazināšanos, tomēr turpinās pieaugums saslimstībai ar gripu. No monitoringa sākuma (2023. gada 40. nedēļa) saņemta informācija par 19 mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu. Visiem bez gripas bijušas arī vairākas blakusslimības un neviens no viņiem nav bijis vakcinēts pret gripu šajā sezonā.

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs. Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām.

Gripa

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1004 pacienti, no kuriem 377 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu noteikta diagnoze „gripa” (nedēļu iepriekš – 375 pacienti, divas nedēļas iepriekš – 346 pacienti). Gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī (851,2 gadījumi uz 100 000 iedz.), Liepājā (755,0), Rīgā (609,9), Daugavpilī (559,8), Rēzeknē (432,2), Jūrmalā (414,0), Jelgavā (328,5) un Jēkabpils novadā (256,2). Lielākā gripas intensitāte reģistrēta vecuma grupā 0 – 4 gadi .

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais – 44% (nedēļu iepriekš 34%). Tiek novērota pieaugoša tendence. Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis.

Covid-19

Latvijā Covid-19 gadījumu skaits samazinājies – laboratoriski apstiprināti gadījumi nedēļas laikā turējies līdzīgā līmenī kā nedēļu atpakaļ – 54 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš arī 51), kopumā veikti 689 (iepriekš 650) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 72 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš 75, divas nedēļas iepriekš – 79).

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās 2 pacienti (nedēļu iepriekš 1). Reģistrēti 8 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 11) vecuma grupā „70 gadi un vairāk”. Vismaz 1 gadījumā Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze.

Avots: SPKC

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*