Sākums » Jaunākie raksti » Sausās acs sindroms jāārstē ar jaunākās paaudzes medikamentiem*
Sausās acs sindroms jāārstē ar jaunākās paaudzes medikamentiem*

Sausās acs sindroms jāārstē ar jaunākās paaudzes medikamentiem*

Sausās acs sindroms ir jauna slimība. Tā ietekmē redzi un rada diskomfortu acīs. Cilvēki to nereti iegūst, strādājot ar datoru, un tas, savukārt, vēl vairāk pasliktina spējas strādāt ar datoru un koncentrēties. Šiem cilvēkiem, kuriem ir sausas acs sindroms, ir grūtības vadīt automašīnu diennakts tumšajā laikā, kā arī daudzas citas ikdienā pašsaprotamas lietas.

Kāpēc sausas acs sindroms ir jauna slimība? Dažādas tehnoloģijas, datori, planšetes, telefoni pēdējos gados ir kļuvuši par mūsu dzīves ikdienu, un tieši pēdējo 20 gadu laikā tehnoloģiju izmantošana ir strauji attīstījusies. Tāpēc sausas acs problēma ir aktuāla arī jauniem cilvēkiem, lai gan agrāk tā bija novērojama ne ātrāk kā pēc 40 gadu vecuma vai vēl vecākiem cilvēkiem. Tomēr jāņem vērā, ka sausās acs sindroms ir multifaktorāla saslimšana, jo slimību izraisa dažādu faktoru kopums. Viens no tiem ir vecums – jo cilvēks kļūst vecāks, jo mazāk asaru producējas viņa acīs, un to sastāvs nav tik kvalitatīvs.

Nākamais faktors – ilgstošs darbs ar datoru.  Normāli cilvēks mirkšķina acis 15-20 reizes minūtē. Savukārt tad, kad šis pats cilvēks strādā ar datoru, viņš mirkšķina  daudz retāk, līdz ar to acs ir vaļā un no asaru plēvītes ūdens kārtas iztvaiko šķidrums.

Viena no grupām, kurai vairāk raksturīgs sausas acs sindroms, ir sievietes, kurām slimības rašanos ietekmē hormonālas izmaiņas. Tostarp menopauze, androgēnu trūkums, menstruālais cikls.

Acis sausina kondicioneri, tātad – nav ieteicams ilgi uzturēties kondicionētās telpās vai visu laiku turēt ieslēgtu kondicioneri mašīnā. Tas nav īsts, svaigs gaiss, tas ir sauss gaiss. Ir cilvēki, kuriem sausas acs simptomi parādās tieši apkures sezonā, kad telpās ir sauss gaiss, turklāt vienlaikus laukā ir sals, un arī salā ir sauss gaiss.

Sausas acs sindromu var veicināt lāzerķirurģiskās operācijas, ko veic redzes korekcijai un kataraktai. Pacienti, kuri izvēlējušies ideālu redzi briļļu nēsāšanas vietā, pēc tam ir spiesti lietot mākslīgās asaras. Tomēr arī kontaktlēcu nēsātāji bieži ir viena no grupām, kam piemīt sausas acs sindroms, un viņiem ir svarīgi atrast pilienus, kurus drīkst lietot kopā ar kontaktlēcām. Situācija, kurā pielienu dēļ jāņem laukā kontaktlēcas un pēc tam jāliek tās atpakaļ, nekam neder.

Kā palīdzēt acīm, nelietojot medikamentus?

Bieži vien pacientam nav īpaši jāārstējas, bet pietiek ar to, ka viņa dzīvē vairs nav šo kaitīgo faktoru, un viņa acs stāvoklis uzlabojas. Ja cilvēks regulāri strādā ar datoru, tad viņam ir šī problēma, bet, tiklīdz viņš dodas atvaļinājumā un aizbrauc uz laukiem, problēma pazūd. Būtu ieteicams uzlikt sev atgādinājumu ik pa 15-20 minūtēm atpūtināt acis, un darīt to vismaz piecas minūtes. Ikdienā novērojams, ka cilvēks visu dienu strādā pie datora, pēc tam, braucot mājās ar sabiedrisko transportu, izvelk mobilo ierīci un “sēž telefonā”. Derētu no tā atradināties.

Kā cilvēkiem atšķirt un pašiem aptiekā izvēlēties, kuras mākslīgās asaras iegādāties?

Vieni līdzekļi ir gelu veidā, otri – emulsiju veidā un trešie klasiskie acu pilieni. Izšķir četras mākslīgo asaru pilienu paaudzes. Pirmajā paaudzē izmantoja fizioloģisko šķīdumu, bet tā trūkums bija tāds, ka tas skalojās ārā no acs. Otrajā paaudzē sekoja pilieni, kuru sastāvā bija polimēri, piemēram, karbomērs. Tie izveido plēvīti virs acs, neļaujot asaru plēvītes ūdens kārtai iztvaikot. Trešajā paaudzē ir mākslīgās asaras ar hialuronskābi, šiem pilieniem ir plašāka iedarbība, un tā iedarbojs uz divām asaru plēvītes kārtām: uz ūdens kārtu un mucīnu kārtu. Ceturtajā, jaunākajā, acu pilienu paaudzē ir divu veidu lipīdu emulsijas, vienas ar katjoniem un otras – ar anjoniem. Šie medikamenti atšķiras ar iedarbību uz asaru plēvītes kārtām. Lipīdu anjonu emulsijas iedarbojas uz asaru plēvītes lipīdu un ūdens kārtām. Savukārt lipīdu katjonu emulsijas pilieni iedarbojas uz visām trijām asaru plēvītes kārtām. Ja cilvēks nopērk produktu ar šādu maksimālo iedarbību, tad nekļūdīsies, jo iegūs lielāku efektu. Nopērkot vecās paaudzes medikamentu, ar to var nepietikt, jo nevar zināt, kura asaru plēvītes kārta ir bojāta.

Ja cilvēks pats vēršas aptiekā, vajadzētu lūgt pilienus, kuriem ir lielāks derīguma termiņš pēc atvēršanas, un jāmin, ka vēlas pilienus bez konservantiem. Konservanti sausina aci, līdz ar to rodas pretrunīga stuācija, ka sausas acs sindroma ārstēšanai lieto pilienus, kas sausina aci. Var arī pajautāt, uz cik asaru plēvītes kārtām iedarbojas medikaments.

Cationorm pieder pie jaunākās, ceturtās paaudzes, mākslīgajām asarām un nesatur konservantus. Šie pilieni ir katjonu “eļļa ūdenī” nanoemulsija, kas sastāv no ūdenī izkliedētiem pozitīvi lādētiem nanopilieniem. Katrs no šiem nanopilieniem satur ūdenī iekļautu lipīdu kodolu, surfaktantu jeb virsmas aktīvu vielu, kas stabilizē emulsiju, un katjonu surfaktantu, kas piešķir nanopilienu virsmai pozitīvu lādiņu.  Cationorm ir pirmais produkts, kura ražošanā pielietota Novasorb nanopilienu tehnoloģija, kas palīdz atrisināt vienu no galvenajām acu pilienu problēmām – pārāk strauju pilienu zudumu no acs virsmas, kad cilvēks mirkšķina acis. Tātad piliens ilgāk noturas uz acs virsmas. Tehnoloģija darbojas pēc elektrostatiskās piesaistes principa. Piliens ir pozitīvi lādēts, bet radzene ir negatīvi lādēta, tāpēc piliens piesaistās acs virsmai. Catinorm sastāvā esošās vielas papildina katru no trijām asaru plēvītes kārtām.  Ūdens papildina asaru plēvītes ūdens kārtu, lipīdi – lipīdu kārtu un pozitīvi lādētais surfaktants iedarbojas uz mucīna kārtu.

Kāpēc ir iesakāmi Cationorm pilieni? Tiem ir ātra iedarbība, ilgāka iedarbība – jau pirmo septiņu dienu lietošanas laikā tie atbrīvo pacientu no visām nepatīkamajām sajūtām acī. Cationorm iedarbojas uz visām trijām asaru plēvītes kārtām, nesatur konservantus, un tos var lietot pēc lāzerķirurģiskām acs operācijām. Cationorm pilināšana ātrāk atbrīvos no visām nepatīkamajām sajūtām acīs un palīdzēs atjaunot radzenes epitēliju. Šo līdzekli drīkst lietot kopā ar dažāda veida kontaktlēcām, var pilināt tieši uz lēcas.

Viena no Cationorm priekšrocībām – tā derīguma termiņš pēc atvēršanas ir trīs mēneši, bet lielākajai daļai citu pilienu tās ir tikai 28 dienas. Īpašā flakona konstrukcija, kurā ir iestrādāti filtri, neļauj gaisam iekļūt flakonā un tādējādi novērš jebkādu baktēriju iekļūšanu tajā. Savukārt uzgaļa mehānisms novērš pilienu atpakaļuzsūkšanos flakonā. Tātad, kamēr piliens nebūs pilnībā izveidojies, tas neizdalīsies no flakona.

Cationorm jālieto vienu līdz četras reizes dienā, atkarībā no simptomu izteiktības. Tomēr ieteicams septiņas dienas līdzekli pilināt regulāri – ja cilvēks sācis to lietot 3 reizes dienā, tad tā arī jāturpina visu nedēļu. Prakse pierāda, ka jebkuri medikamenti dod rezultātu tad, ja tos lieto regulāri noteiktu laiku, nevis vien tad, kad atceras.

www.farmacija-mic.lv

*Apmaksāta publikācija.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*