Sākums » Jaunākie raksti » Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) atbalsta VM priekšlikumus medikamentu pieejamības veicināšanai

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) atbalsta VM priekšlikumus medikamentu pieejamības veicināšanai

Nosakot ierobežojumus un pieļaujamo ražotāja cenu slieksni, Latvijai jāņem vērā nelielais tirgus lielums, kura dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami, noslēdzoties sabiedriskajai apspriešanai par Veselības ministrijas (VM) iecerēm zāļu cenu samazināšanai, šādu viedokli pauž Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).

Kā atzinumā uzsver SIFFA, tā atbalsta VM mērķi veicināt zāļu pieejamību pacientiem. Asociācijas uzņēmēji šī mērķa sasniegšanai VM aicina iet citu ceļu un kā galveno prioritāti noteikt jaunu medikamentu, tai skaitā medikamentu onkoloģisko saslimšanu, reto slimību un sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, iekļaušanu Kompensējamo zāļu sarakstā, lai nodrošinātu to pieejamību Latvijas pacientiem tādā līmenī, kāds tas esot vidēji ES.

2023.gada dati liecina, ka no 168 pēdējos četros gados Eiropas Savienībā reģistrētiem medikamentiem Latvijā pieejami tikai 32, turklāt lielākā daļa no tiem pieejami tikai daļēji – konkrētu diagnožu ārstēšanai. Tāpēc ministra H. Abu Meri ieceres uzlabot medikamentu pieejamību vērtējamas kā ieguvums Latvijas pacientiem.

Patlaban informatīvais ziņojums par zāļu finansiālo pieejamību paredz, ka Latvijas zāļu reģistrā iekļauto recepšu zāļu cena nepārsniedz šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. SIFFA atbalsta šo priekšlikumu, ja tiek nodrošināts risinājums cenas konfidencialitātes nodrošināšanai un zāles salīdzināmajās valstīs tiek kompensētas līdzvērtīgā apjomā. Informatīvais ziņojums paredz arī tādas pacientiem būtiskas pārmaiņas kā kompensācijas palielināšana medikamentiem no 50% uz 75% un iespējamu PVN samazināšanu, tādējādi veicinot pacientu līdzestību zāļu lietošanā.

SIFFA skaidro, ka kompensējamām zālēm ir pieejami mehānismi, kas nodrošina iespēju zāļu cenu samazināt līdz noteiktajam references līmenim, saglabājot konfidencialitāti, savukārt nekompensētajām zālēm šāda vai līdzīga veida risinājums nav piedāvāts, tādējādi zāļu ražotājam var nebūt interese ienākt tirgū ar negarantētu apgrozījumu, taču vienlaikus ar nekonfidenciālu cenu.

Savukārt, ja, īstenojot priekšlikumu, netiek nodrošināta cenas konfidencialitāte, starptautiskā cenu referencēšana nekompensējamām zālēm var radīt inovatīvo medikamentu nepieejamību pacientiem pirms to kompensācijas, pauž asociācija. SIFFA uzsver, ka, nosakot pieļaujamo ražotāja cenu slieksni salīdzinājumā ar citām valstīm, ir jāņem vērā tirgus lielums. Taču tās vērtējumā, mazā tirgus dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami.

Papildus asociācija aicina ņemt vērā to, ka Eiropas Savienībā pastāv brīva preču kustība, kas rada riskus produkta pieejamībai Latvijā, ja preču cena ir zema, salīdzinot ar citām dalībvalstīm.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*