Sākums » Farmācija » Vācija – pirmajā vietā pēc zāļu pieejamības
Vācija – pirmajā vietā pēc zāļu pieejamības

Vācija – pirmajā vietā pēc zāļu pieejamības

Vācija ir ieņēmusi augstāko vietu jaunajā starptautiskā mēroga sarakstā attiecībā uz zāļu pieejamību pacientu organizācijam. Itālija un Francija šajā sarakstā dala otro vietu, un Lielbritānija ierindojas ceturtajā vietā.

Pētījumā, ko veikusi PatientView sistēma, aptaujātas pacientu grupas no 12 valstīm vai reģioniem par viņu iespējām piekļūt zālēm, piemēram, ietekmējot medicīnas tehnoloģiju novērtēšanas (MTN) procesu savā valstī. Piektajā vietā sarakstā atrodas Ziemeļvalstis, un tām seko Kanāda, kas ierindojas sestajā vietā.

Nākamās sarakstā ir ASV, Centrālamerika un Dienvidamerika – visas ierindojas septītajā vietā –, tālāk seko Nīderlande, kā arī Austrālāzija jeb Austrālija un Okeānija kā devītās, pēc tam 11.vietā atrodas Spānija un visbeidzot, 12.vietā, Austrumeiropa, kurā zāles ir visgrūtāk pieejamas.

Pētījumā arī tika aptaujātas pacientu grupas ar dažādām slimībām par to, cik lielā mērā viņi spēj ietekmēt zāļu pieejamības plūsmu, savukārt pašā saraksta virsotnē atrodas tās grupas, kuras pārstāv pacienti ar HIV un AIDS. Šobrīd tikai 19% pacientu no šīs grupas ir ļoti grūti piekļūt zālēm, salīdzinājumā ar 2012. gadā veikto PatientView pētījumu, kad lielas grūtības bija 38% pacientu.

Kā nākamās sarakstā ir pacientu grupas, kuras pārstāv pacienti ar asinsrites traucējumiem, tālāk, trešajā vietā, seko pacienti ar garīgās veselības traucējumiem, ar diabētu slimie pacienti un pacienti ar reimatiska rakstura problēmām ierindojas ceturtajā vietā, pacienti ar neiroloģiskām saslimšanām – sestajā vietā, pacienti ar retām slimībām un elpošanas traucējumiem – septītajā vietā, ar vēzi slimie pacienti – devītajā vietā, pacienti ar endokrīnām saslimšanām – desmitajā vietā un visbeidzot pacienti ar kuņģa-zarnu trakta saslimšanām – 11. vietā.

HIV un AIDS pacientu grupa ir arī visprasmīgākā no visām pacientu organizācijām, it īpaši saistībā ar informācijas izplatīšanu par vajadzību pēc jauniem ārstēšanas veidiem. Viņi ir arī gatavi aktīvāk nekā pārējās pacientu grupas pārstāvēt sevi kā vienots spēks, tā liecina pētījums.

Par spīti tam, liela daļa vēža pacientu grupu uzskata, ka zāļu pieejamība sagādā problēmas. Šādi 2014. gadā uzskata 41% pacietnu salīdzinājumā ar 28% pacientu 2012. gadā. Daudzas vēža pacientu grupas šobrīd pavisam noteikti jūtas bezspēcīgas attiecībā uz zāļu pieejamību un nespēju ietekmēt valdības veselības aprūpes politiku, kas noraida lielāko daļu mūsdienīgās vēža ārstēšanas terapijas, pamatojoties uz izmaksām. Šīs grupas arī tiek ierobežotas, jo ar vēzi slimo pacientu kustība ir sadrumstalota, un tas samazina publisko ziņu un kampaņu daudzumu atsevišķās – un dažreiz konkurējošās – vēža pacientu grupās, vēsta komentāri.

Tomēr pētījuma analīze par to, kurai pacientu grupai ir vislabākās attiecības ar valdības politikas veidotājiem, norāda, ka vēža slimnieku grupas ierindojas augstākajās vietās. Otro vietu dala pacienti ar retām slimībām un pacienti ar kuņģa-zarnu trakta saslimšanām, savukārt HIV un AIDS grupa atrodas zemāk – piektajā vietā. Šie atklājumi liecina par to, ka pacientu grupām nav nepieciešams nodrošināt labas attiecības ar valdību tikai tādēļ, lai šādā veidā radītu iespēju ietekmēt zāļu pieejamību, jo patiesībā ir tieši pretēji, min PatientView.

Sagatavoja Paula Vītoliņa

 

Avots: PharmaTimes.com

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.