Sākums » Jaunākie raksti » Vairākos tirdzniecības centros iedzīvotājiem veiks profilaktiskos veselības mērījumus

Vairākos tirdzniecības centros iedzīvotājiem veiks profilaktiskos veselības mērījumus

Sestdien, 25.novembrī, vairākos tirdzniecības centros Rīgā un apkaimē notiks Latvijas Medicīnas studentu asociācijas (LaMSA) organizēti veselībpratību veicinoši un izglītojoši pasākumi, kuru laikā jaunie un topošie ārsti iedzīvotājiem veiks profilaktiskos veselības mērījumus.

Jaunie un topošie ārsti veiks diagnostiskus mērījumus, informēs un konsultēs iedzīvotājus īpaši izveidotās veselības saliņās laikā no plkst.12 līdz 17 tirdzniecības centros Rīgā “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”.

LaMSA viceprezidents Ivans Mirzojans stāsta, ka iedzīvotājiem būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes un holesterīna līmeni asinīs, noteikt ķermeņa masas indeksu (ĶMI), izmērīt vidukļa apkārtmēru, noteikt tauku procentu organismā, kā arī saņemt konsultāciju un izglītojošus informatīvos materiālus.

Viņš norāda, ka visu minēto mērījumu rādītāji ir būtiski nozīmīgi profilaksei un izpratnei par metabolā sindroma un diabēta risku un mēs esam ieinteresēti, lai iedzīvotāju izpratne par šo slimību un tās riskiem aizvien pieaugtu.

LaMSA rīkotie iedzīvotāju veselībpratību veicinošie profilaktiskie pasākumi notiek Diabēta mēneša laikā.

Diabēts ir hroniska saslimšana, kas rodas, kad aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz insulīna vai kad ķermenis nespēj efektīvi izmantot saražoto insulīnu. Insulīns ir hormons, kas regulē glikozi asinīs. Diabētam ir divi galvenie tipi – 1.tips ir autoimūna saslimšana, kas var attīstīties pēkšņi, un tai var būt saistība ar ģenētiku un citiem nezināmiem faktoriem. Šajā gadījumā aizkuņģa dziedzeris nespēj ražot insulīnu vispār.

Savukārt 2.tipa diabēts bieži attīstās ar laiku, lielu lomu spēlējot dzīvesveidam – liekajam svaram un fizisko aktivitāšu trūkumam. Šajā gadījumā aizkuņģa dziedzeris ražo insulīnu, kas nespēj efektīvi strādāt, vai neražo to pietiekamā daudzumā.

Diabēta simptomi var parādīties negaidīti. 2.tipa diabēta izraisītie simptomi var būt viegli, un var paiet gadi, līdz simptomi tiek pamanīti.

Diabēta simptomi var būt, piemēram, izteikta slāpju sajūta, nepieciešamība urinēt biežāk nekā parasti, miglaina redze, nogurums, svara zudums.

Ar laiku diabēts bojā sirds, acu un nieru asinsvadus, kā arī nervus. Dzīvesveida izmaiņas ir labākais veids kā novērst vai aizkavēt 2.tipa diabēta attīstību.

Lai aizkavētu 2.tipa cukura diabēta attīstību un novērstu tā komplikācijas, ir nepieciešams sasniegt un uzturēt veselīgu ķermeņa svaru, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm vismaz 30 minūtes dienā, ievērot veselīgu diētu, nesmēķēt.

Agrīni diagnosticēt diabētu var ar glikozes līmeņa noteikšanu asinīs.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*