Sākums » Ārzemēs » Valsts institūcijas aptur videofarmaceita darbību Igaunijas aptiekās

Valsts institūcijas aptur videofarmaceita darbību Igaunijas aptiekās

Igaunijas Zāļu aģentūra apturējusi tā sauktā videofarmaceita darbību Igaunijas aptiekās, kā rezultātā aptieku tīkls “Apotheka” aizvēris savas aptiekas divās apdzīvotajās vietās, kur no šī gada jūnija tika nodrošināta zāļu izsniegšana ar video saites palīdzību, ziņo informācijas aģentūra LETA.

Kā nesen ziņots, šogad dažās “Apotheka” tīkla aptiekās Igaunijā tiek testēts tā sauktais videofarmaceits. Kā skaidrojis  aptieku tīkla īpašnieka – “Magnum AS” – vadītājs Ahti Kallikorms, mazākajās pilsētās, kur aptiekā strādā tikai viens farmaceits, rodas problēmas, ja farmaceits ir atvaļinājumā vai slims, un aptieka ir jāslēdz. Tāpēc izstrādāta video sistēma, kurā ar Skype starpniecību iespējams sazvanīties ar farmaceitu Tallinā. Ja pacientam ir recepte, sistēma parāda to farmaceitam Tallinā, noskenē svītru kodu un pārdod pacientam zāles.

Aptieku tīkla īpašnieks apsver iespēju pret attiecīgo valsts institūciju vērsties tiesā. Kā skaidrojuši aptieku tīkla pārstāvji, Zāļu aģentūrai bijuši iebildumi pret šādu zāļu izsniegšanas veidu – to, ka apkalpjošais personāls novieto zāles tīmekļa kameras priekšā un sazinās ar farmaceitu, turklāt aģentūra arī norādījusi, ka var būt situācijas, kurās nepieciešama farmaceita palīdzība, piemēram, zāļu atšķaidīšanā (sajaukšanā) ar ūdeni.

Kā skaidrojuši aptieku uzņēmuma darbinieki, lauku aptiekām ļoti grūti piesaistīt farmaceitus, it īpaši – atvaļinājumu sezonā. Šī bijusi iespēja nodrošināt zāļu pieejamību lauku iedzīvotājiem.

Saskaņā ar Igaunijas Zāļu aģentūras teikto, likums nosaka, ka farmaceitam fiziski jābūt aptiekā, lai sniegtu aptiekas pakalpojumu, tāpēc neesot pareizi teikt, ka aģentūra ir vienkārši nolēmusi aizliegt video tilta izmantošanu aptiekās.

Kā uzsvēruši aģentūras pārstāvji, aģentūra neesot aizliegusi video konsultācijas, bet gan norādījusi, ka uzņēmējam ir pienākums garantēt farmaceita klātbūtni aptiekas darba laikā. Tā uzsvērusi, ka Likums par zālēm neparedz tādu situāciju, ka atvērta tipa aptiekā ir tikai persona bez speciālās izglītības. Likums prasa garantēt pacientu drošību, turklāt aptieku pakalpojumu klāsts ir plašs un konsultācijas esot tikai daļa no pakalpojuma. Aģentūra gan norāda arī, ka uzņēmēja iniciatīva piedāvāt video saiti kā papildu pakalpojumu aptiekā esot laba lieta, protams, ja tiek garantēta personas datu drošība un darbību atbilstība normatīvajiem aktiem.

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. zivju eļļa

    Tāds zāļu izsniegšanas automāta Trojas zirgs bijis… Nu dikti ātri grib visu robotizēt, piemirstot, ka cilvēks ir bioloģiska būtne. Ja jau gadiem farmaceita atvaļinājuma laikā tika galā, kura ta nu pēkšņi doma, ka tauta netiek konkrētajā miestā pie zālēm.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.