Sākums » Farmācija » Vēlas panākt zāļu 100% kompensāciju hronisku zarnu slimību ārstēšanai
Vēlas panākt zāļu 100% kompensāciju hronisku zarnu slimību ārstēšanai

Vēlas panākt zāļu 100% kompensāciju hronisku zarnu slimību ārstēšanai

Lai gan līdzšinējie mēģinājumi nav vainagojušies panākumiem, Latvijas krona un kolīta slimnieku biedrība vēlas panākt, lai pacientiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas medikamenti tiktu kompensēti 100% apmērā.

Patlaban krona un kolīta slimniekiem medikamenti tiek kompensēti 75% apmērā, kas liedz lielai daļai šo diagnožu slimnieku pilnvērtīgi ārstēties un iekļauties sabiedrībā, paziņojumā medijiem uzsvēris biedrības valdes loceklis Zigurds Prūsis.

Biedrība jau iepriekš lūgusi Veselības ministriju noteikt, ka medikamentiem jābūt kompensējamiem 100% apmērā, taču līdz šim ir panākts, ka tie tiek kompensēti 75% apmērā, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA. Kā atbilde līdz šim bijusi nepietiekošie budžeta līdzekļi, lai šādu iespēju nodrošinātu. Patlaban Latvija esot vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā bioloģiskie medikamenti iekaisīgu zarnu slimību ārstēšanai netiek kompensēti 100% apmērā pacientiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, uzsvēris Prūsis.

Medikamentu kompensēšana 100% apmērā ir nepieciešama, jo paši pacienti nereti nevar atļauties veikt līdzmaksājumu, kas bioloģisko medikamentu gadījumā ir aptuveni 270 eiro divu mēnešu laikā. Savukārt medikamentu regulāra lietošana ir vienīgais veids, kā apstādināt slimības progresēšanu un ļaut pacientam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi – strādāt un arī veidot ģimeni, uzvēris Paula Stradiņa Klīniskās universitātes mediķis Aldis Puķītis.

Viņš skaidrojis, ka atbildīgākais brīdis slimības progresēšanas novēršanai ir pats sākuma posms, kad tā tiek diagnosticēta, jo tad iespējams panākt tās remisiju, kas nozīmē, ka pacientam nesākas komplikācijas, neiestājas invaliditāte un galējā gadījumā – nāve. Šīs abas saslimšanas – krona slimība un kolīts – ne tikai bojā cilvēka zarnas, bet arī visus pārējos orgānus – ādu, kaulus, acis, nieres, sirdi un aknas.

Latvijā patlaban nav konkrētu datu, cik cilvēkiem ir diagnosticētas šīs saslimšanas, taču no aptieku datiem zināms, ka receptes medikamentu saņemšanai ir iesnieguši aptuveni 1700 cilvēki, teicis Prūsis. Puķītis piebildis, ka Latvijā pašreiz ir vien trīs cilvēki, kuri spēj paši nodrošināt nepieciešamos līdzekļus saslimšanas ārstēšanai ar bioloģiskajiem medikamentiem.

Viens no šādiem pacientiem ir Edgars Kaplers, kuram slimība diagnosticēta 2005.gadā, savukārt kopš 2015.gada viņam ir atļauts izmantot bioloģiskos medikamentus. Līdzās celiakijai un sirds aritmijas ārstēšanai viņam izdevumi par krona slimības ārstēšanu mēnesī ir aptuveni 231 eiro, kam vēl nāk klāt izdevumi par speciālo pārtiku 200-260 eiro apmērā, kas nepieciešama glutēna nepanesamības dēļ, ziņo LETA.

Pacients atzinis, ka, lietojot bioloģiskos medikamentus, viņa veselības stāvoklis ir uzlabojies, tāpēc viņš spēj arī strādāt algotu darbu, lai spētu nomaksāt ārstēšanās izdevumus.

19.maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Iekaisīgu zarnu slimību pacientu diena, kuras laikā notiek dažādas aktivitātes ar mērķi piesaistīt sabiedrības un valsts pārvaldes uzmanību slimības problemātikai, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*