Sākums » Farmācija » Veselības indekss liecina: uzticēšanās farmaceitiem turpina pieaugt
Veselības indekss liecina: uzticēšanās farmaceitiem turpina pieaugt

Veselības indekss liecina: uzticēšanās farmaceitiem turpina pieaugt

Aptieku apvienības “Mana Aptieka” un aptieku tīkla “Apotheka” jaunākie Veselības indeksa pētījuma rezultāti apstiprina, ka cilvēku uzticēšanās farmaceitiem kā pilnvērtīgiem primārās veselības aprūpes speciālistiem palielinās.

Ja 2021. gadā farmaceitiem uzticējās 82% pētījuma respondentu, šogad šis skaitlis pieaudzis par 5%, sasniedzot jau 87%, ziņo pētījuma organizatori Šī gada laikā dubultojies arī to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka farmaceitu loma un nozīme ir pieaugusi. Vienlaikus uzticēšanos farmaceitiem apliecina arī fakts, ka lielākā daļa respondentu – 57% – atbalsta aptiekās pieejamo pakalpojumu klāsta paplašināšanu.

Pētījuma “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” rezultāti apliecina, ka tieši Covid-19 pandēmijas apstākļi, kad valstī spēkā bija dažādi ierobežojumi un ārsti ne vienmēr bija sasniedzami, daudziem iedzīvotājiem lika no jauna izvērtēt farmaceita lomu veselības aprūpē.

Ja 2021. gadā veiktajā aptaujā 17% pētījuma respondentu piekrita apgalvojumam, ka pandēmijas ietekmē farmaceitu nozīme ir pieaugusi, šogad to atzīst divas reizes vairāk iedzīvotāju jeb 35% respondentu.  Saskaņā ar pētījuma rezultātiem uzticība farmaceitiem turpina pieaugt – 2021. gadā 82% aptaujāto atzīmēja, ka pilnībā vai drīzāk uzticas farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam, bet šogad šis skaitlis pieaudzis par 5%, un uzticību farmaceitam apliecina jau 87% respondentu.

Uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam būtiski pieaugusi ir laukos, reģionos un ārpus pilsētām (90%), kur ģimenes ārsti ir mazāk pieejami, taču tā augusi arī Rīgā dzīvojošo vidū, kur 2021. gadā 77% respondentu norādīja, ka uzticas farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam, bet šogad to atzīmējuši nu jau 84%.

Uzticība farmaceitam augusi visās vecuma grupās, bet jo sevišķi iedzīvotāju grupā vecumā no 55 līdz 63 gadiem – ja 2021. gadā šajā grupā 14% respondentu piekrita minētajam apgalvojumam, ka farmaceitu nozīme veselības aprūpē ir pieaugusi, tad šogad tā domā jau 40% iedzīvotāju šajā vecuma grupā. Arī vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem uzticība farmaceitiem augusi vairāk nekā divas reizes – no 14% 2021. gadā līdz 38% 2022. gadā.

“Farmaceita profesija vienmēr bijusi prestiža, bet līdz šim salīdzinoši maz ir runāts par to, ka arī farmaceits ir būtisks speciālists primārās veselības aprūpes nodrošināšanā. Farmaceiti ir sertificēti speciālisti, kuriem, tāpat kā ārstiem, ir plašs zināšanu klāsts, kuri var pastāstīt ne tikai par zāļu mijiedarbību un iespējamām blakusparādībām, bet arī izvērtēt, kuros gadījumos cilvēkam neatliekami jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta un skaidrot, kā var sev palīdzēt mājas apstākļos, ja situācija tomēr nav akūta,” norāda “Capital Clinic Riga” ģimenes ārste Dārta Geižāne.

Iedzīvotāji atbalsta plašāku pakalpojumu klāsta pieejamību aptiekās

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem pēdējā gada laikā katrs ceturtais iedzīvotājs (25%) aptieku klātienē, lai kaut ko iegādātos, konsultētos vai saņemtu kādu pakalpojumu, ir apmeklējis vismaz 2-3 reizes, bet katrs piektais (22%) uz aptieku devies pat 4-5 reizes. 57 % no visiem “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa” pētījuma ietvaros aptaujātajiem iedzīvotājiem atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās. Visbiežāk kā vēlamos aptiekās pieejamos pakalpojumus iedzīvotāji norādījuši šādas iespējas:

  • saņemt aptiekā zāles bez ārsta receptes definētās ārkārtas situācijās (59%);
  • hroniskiem pacientiem ārkārtas situācijā pagarināt zāļu receptes termiņu (42%);
  • zāļu fasēšana un iepakojumu dalīšana vienreizējās devās (24%);
  • aptiekā veikt acu iekšējā spiediena mērīšanu (22%);
  • saņemt optometrista konsultāciju briļļu izsniegšanai (20%);
  • vakcinēties pret ērču encefalītu (20%);
  • vakcinēties pret gripu (20%).

Pētījuma rezultāti rāda, ka 90% aptaujāto pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi ir vērsušies pēc padoma tieši pie farmaceita, kas ir par 10% vairāk, salīdzinot ar 2021. gadu.

“Mēs ļoti novērtējam iedzīvotāju uzticību. Farmaceiti var motivēt pacientus gan cītīgāk lietot ārsta izrakstītās zāles, gan tos, kuri ilgstoši nav bijuši pie ģimenes ārsta, mudināt neatlikt vizīti un veikt profilaktiskus izmeklējumus, kas pēc 40 gadu vecuma ir īpaši svarīgi. Šobrīd aptiekās ir iespējams veikt tikai šādus farmaceitiskās aprūpes papildpakalpojumus: holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanu asinīs, asinsspiediena mērīšanu, svara un ķermeņa masas indeksa noteikšanu, Covid-19 ātro antigēnu testu veikšanu un vakcināciju pret Covid-19. Tomēr sekojot citu valstu labās prakses piemēriem, šis papildpakalpojumu klāsts aptiekās noteikti būtu paplašināms, lai veicinātu kopējo sabiedrības veselību,” saka aptieku apvienības “Mana aptieka” farmaceite “Tukuma Centra aptieka” vadītāja Agnese Ritene.

Pētījums “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” tiek veikts septiņus gadus sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāti 1016 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis – likt sabiedrībai aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Šogad pētījums veikts aprīlī – maijā.

 

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*