Sākums » Farmācija » Veselības ministrija ziņo – pacienti neiebilst pret plānotajām izmaiņām kompensācijas sistēmā
Veselības ministrija ziņo – pacienti neiebilst pret plānotajām izmaiņām kompensācijas sistēmā

Veselības ministrija ziņo – pacienti neiebilst pret plānotajām izmaiņām kompensācijas sistēmā

2.oktobrī Veselības ministrijā (VM) norisinājās tikšanās ar Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas (LCĪVSO) SUSTENTO veselības politikas koordinatori Ivetu Neimani, kuras laikā tika atkārtoti pārrunāti ieguvumi pacientiem saistībā ar izstrādātajiem grozījumiem zāļu kompensācijas kārtībā, ziņo ministrijas pārstāvji.

Tikšanās laikā lielākā uzmanība tika veltīta grozījumos iestrādātajam VM risinājumam, kas noteiktos apstākļos paredzētu zāļu ražotāja līdzmaksājumu, ja konkrēto kompensējamo zāļu sarakstā esošo B sarakstā iekļauto zāļu apjoms gadā palielinātos par 10%.

Jau ziņots, ka izmaiņas paredzētu, ka zāļu ražotājs segtu attiecīgo apgrozījuma pieaugumu virs 10%, turklāt norma stātos spēkā tikai pie nosacījuma, ka:

  • nav paplašināts diagnožu klāsts, pie kurām tiek nozīmētas attiecīgās zāles vai medicīnas ierīces;
  • nav mainīti zāļu izrakstīšanas nosacījumi;
  • nav noslēgts ražotāja individuālais līgums par līdzdalību kompensācijas nodrošināšanā pacientiem.

Tāpat šī norma nestātos spēkā, ja zāļu kompensācijas sistēmai valsts budžeta pieaugums būtu vismaz 5% apmērā un no valsts budžeta būtu iespējams nosegt izdevumus, ko izraisījis B saraksta zāļu apgrozījuma palielinājums virs 10%, skaidro VM.

VM Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks norāda: “Pieredze liecina, ka saistībā ar pacientu skaita pieaugumu, zāļu apgrozījums katru gadu palielinās 5-7% apjomā. Ierobežota finansējuma apstākļos valsts ir apņēmusies segt izdevumus pat par lielāku iespējamo pacientu pieaugumu, kā arī paredzējusi citas atrunas, kuru rezultātā ražotājiem netiks piemērots augstākminētais līdzmaksājums. Jau šobrīd 130 no 180 B sarakstā esošajiem medikamentu ražotājiem ir noslēguši individuālu līgumu par līdzdalību kompensācijas nodrošinājumā pacientiem. Līdz ar to izmaiņas pat teorētiski varētu skart salīdzinoši nelielu zāļu ražotāju skaitu. Tajā pat laikā izmaiņas ļautu precīzāk prognozēt finansējuma izlietojumu zāļu kompensācijas sistēmā, kas pacientiem nozīmētu drošību par to, ka valsts apmaksātie medikamenti tiks saņemti.”

Pēc tikšanās LCĪVSO SUSTENTO veselības politikas koordinatore I.Neimane atzinusi, ka konceptuālu iebildumu pret šāda mehānisma ieviešanu nav, ziņo ministrija. Vienlaikus viņa norādīja, ka pacientu galvenā interese ir par to, lai viņiem būtu pieejami nepieciešamie medikamenti. Tādēļ viņa aicināja iespēju robežās palielināt finansējumu zāļu kompensācijas sistēmai, kā arī novērst varbūtējos riskus, kas saistās ar pacientiem nepieciešamo medikamentu pieejamību Latvijas aptiekās, informē VM.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*