Sākums » Jaunākie raksti » Vēža pacienti aicina deputātus novērst kritisko situāciju onkoloģisko slimību ārstēšanā

Vēža pacienti aicina deputātus novērst kritisko situāciju onkoloģisko slimību ārstēšanā

Vairāki desmiti onkoloģisko pacientu un viņu atbalstītāji ceturtdienas rītā pulcējās pie Saeimas, lai akcijā #AtbalstāmVēžaPacientusKopā atgādinātu deputātiem, cik svarīgi ir novērst kritisko situāciju onkoloģisko slimību ārstēšanā.

Virs akcijas dalībnieku galvām desmit metru augstumā īpašu priekšnesumu uz nospriegotas lentes sniedza līdzsvara akrobāts, simbolizējot daudzu Latvijas vēža pacientu bailes, nedrošību par nākotni. To rada neziņa, vai būs pieejama valsts apmaksāta ārstēšana, efektīvas zāles, aprūpe un cits atbalsts.

“Onkoalianses vārdā saka lielu paldies visiem, kas atnāca un ieklausījās mūsu bažās par kritisko situāciju onkoloģijā. Deputātu interese un sacītais apliecināja, ka veselības joma un īpaši onkoloģija visiem ir prioritāte. Tagad gaidām aktīvu rīcību un darbus mūsu prasību īstenošanā,” pēc pasākuma sacīja Olga Valciņa, Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja.

“Jo vairāk deputātu sapratīs, ka veselība nav jautājums tikai par skaitļiem ailītēs, ja spēs aiz aprēķiniem saskatīt dzīvus cilvēkus, jo ātrāk veselības nozarē un arī onkoloģijā sagaidīsim cerētās pozitīvās pārmaiņas. Ir gandarījums, ka daudzi deputāti šo domu uztvēra un ir gatavi sadarbībai,” sacīja O.Valciņa.

No 14. Saeimas deputātiem onkoloģijas pacienti lūdz atbalstu šādos būtiskos jautājumos.

Pirmkārt, pildīt solījumu un atvēlēt finansējumu valdības apstiprinātajam Onkoplānam 2022. – 2024.gadam. 2023.gadā plāna īstenošanai paredzēti 135,8 miljoni eiro, bet aprēķinātās papildu vajadzības 2023.gadam onkoloģijā sasniedz vēl 99 miljonus eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Plāna īstenošana ļaus palielināt skrīninga aptveri, pagarināt dzīvildzi un samazināt priekšlaicīgu mirstību. Bez šī papildu finansējuma mūsu valsts arī turpmāk diemžēl būs pirmajā vietā Eiropas Savienībā saslimstības un mirstības ziņā no onkoloģiskām slimībām.

Pacienti arī lūdz atbalstu, lai ieviestu vienotas kvalitātes prasības vēža ārstēšanai Latvijā Eiropas mērogā. Nevienlīdzības mazināšana ārstēšanas pieejamībā ir viens no pacientiem vissvarīgākajiem aspektiem. Nav pieļaujams, ka vēža pacienti ar vienādām diagnozēm saņem dažādas kvalitātes un efektivitātes ārstēšanu.

Vēl būtu svarīgi panākt vienotu datu bāzu attīstību, kas nodrošinātu gan kopēju vēža reģistru, gan veidotu vēža informācijas krātuvi. Tas veicinās vēža pētniecību, nodrošinās vienkāršāku pacientu mobilitāti, mazinās birokrātiskos šķēršļus pārrobežu medicīnai un sekmēs pieejamību starptautiskiem klīniskajiem pētījumiem.

Tāpat būtiski, pacientu ieskatā, ir turpināt Saeimas deputātu atbalsta grupas darbu onkoloģijas pacientu atbalstam un īstenot iepriekšējā Saeimā veiksmīgi iesāktās aktivitātes.

Lai panāktu valdības solītos uzlabojumus vēža pacientu ārstēšanā un sekmētu plašāku, taisnīgāku jauno zāļu pieejamību, Onkoalianse decembrī apvieno spēkus akcijā #Atbalstām vēža pacientus kopā

Tās laikā Onkoalianse aicina ikvienu, kurš vēlas atbalstīt vēža pacientus cīņā par nākamā gada budžeta palielinājumu onkoloģisko slimību ārstēšanai, uzņemt un ievietot savos sociālajos tīklos foto ar augšup paceltām rokām un mirkļibirku #AtbalstāmVēžaPacientusKopā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*