Sākums » Jaunākie raksti » VK konstatējusi problēmas prioritāro pasākumu finansējuma plānošanā un izlietojumā pērn
VK konstatējusi problēmas prioritāro pasākumu finansējuma plānošanā un izlietojumā pērn

VK konstatējusi problēmas prioritāro pasākumu finansējuma plānošanā un izlietojumā pērn

Valsts kontrole (VK) 2022.gada finanšu revīzijās konstatējusi problēmas prioritāro pasākumu finansējuma plānošanā un izlietojumā, kā arī mērķu sasniegšanā – 62% gadījumu mērķi nav sasniegti vai sasniegti daļēji.

VK ir noslēgusi ikgadējās finanšu revīzijas ministrijās un centrālajās valsts iestādēs, sniedzot 26 atzinumus par 2022.gada pārskatiem, tostarp 25 atzinumus bez iebildēm un vienu – Valsts prezidenta kancelejai (VPK) – ar iebildēm revīzijas apjoma ierobežojuma dēļ.

Kopumā grāmatvedības uzskaite un gada pārskatu sagatavošanas kvalitāte resoros saglabājas iepriekšējo gadu līmenī un ir vērtējama kā atbilstoša.

Finanšu revīzijās 14 resoros vērtēti arī 20 šiem resoriem specifiski atbilstības jautājumi, pārbaudot 181 miljonu eiro izlietojumu. VK norāda, ka situācija šogad ir pasliktinājusies, jo ir palielinājies modificēto atzinumu skaits – modificēti 50% no sniegtajiem atzinumiem. Tas nozīmē, ka pusē no vērtētajiem jautājumiem atklātas būtiskas neatbilstības – neatbilstoši mērķim izlietots finansējums, nesasniegti plānotie rezultāti un citas.

No izvērtētajiem 20 atbilstības jautājumiem 13 bija saistīti ar prioritārajiem pasākumiem. Lai gan jau 2018.gadā VK norādīja, ka jāuzlabo finanšu vadība, tostarp jāpilnveido līdzekļu plānošana un rūpīgi jāuzrauga to izlietojums, šogad vairākos gadījumos konstatētas problēmas prioritāro pasākumu plānošanā, piešķirtā finansējuma izlietojumā un prioritāro pasākumu plānoto rezultātu sasniegšanā.

Saistībā ar prioritāro pasākumu finansējumu sniegti negatīvi atzinumi par atbilstības jautājumiem, tostarp Veselības ministrijai (VM), jo ar piešķirtajiem papildu 0,84 miljoniem eiro, lai nodrošinātu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), plānotie rezultāti nav sasniegti. Proti, 0,69 miljoni eiro jeb 82% pārdalīti citiem veselības aprūpes pakalpojumiem, pakalpojumus bērniem ar AST nodrošinot būtiski mazākā apjomā, nekā plānots, turklāt ārpus Rīgas to pieejamība bija ļoti ierobežota.

Diemžēl, vērtējot prioritāro pasākumu izpildi VM, VK jau iepriekšējos gados ir konstatējusi līdzīgu situāciju kā 2022.gadā, kad VM nesasniedz tās izvirzītos rezultatīvos rādītājus un daļu piešķirtā, bet neizlietotā finansējuma pārdala citu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai.

VK augsti novērtē ka, līdzīgi kā iepriekšējos gados arī 2022.gada finanšu revīziju laikā tika izlabotas vairāk nekā 95% no konstatētajām kļūdām.

VK 2023.gada 8.jūnijā organizēs tikšanos ar ministriju valsts sekretāriem, kuras laikā pārrunās finanšu revīzijās konstatētās problēmas.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*