Sākums » Farmācija » VM aicina farmācijas nozares pārstāvjus iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai
VM aicina farmācijas nozares pārstāvjus iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai

VM aicina farmācijas nozares pārstāvjus iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai

Veselības ministrija (VM) aicina farmācijas nozares pārstāvjus līdz 17.janvārim iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai, aģentūrai LETA pavēstīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē šonedēļ aizsāktas diskusijas par plānotajām ministrijas reformām nozarē, tostarp medikamentu piecenojuma modeļa pilnveidošanu un reformām aptieku izvietojuma kritērijos. Sēdē veselības ministre Ilze Viņķele (AP) prezentējusi nozares pārstāvjiem vairākus priekšlikumus gan par medikamentu piecenojuma modeļa pilnveidošanu, gan reformām aptieku izvietojuma kritērijos.

Šneiders skaidroja, ka, veidojot jauno piecenojuma modeli, ir jāizvairās no scenārija, kura rezultātā tiktu negatīvi ietekmēti aptieku vai valsts budžeta ieņēmumi. Galvenais uzdevums ir nepieļaut medikamentu sadārdzināšanos, uzsvēra ministrijas pārstāvis.

Viņš stāstīja, ka, ieviešot fiksētu piecenojumu visiem medikamentiem, pastāv risks, ka sadārdzināsies tieši lētākie medikamenti. Fiksēta piecenojuma, kas ir definēts naudas izteiksmē, gadījumā, ņemot vērā, ka dārgākiem medikamentiem gala izmaksas patērētājiem varētu pat kristies, lētāko medikamentu ziņā varētu notikt tieši pretējais. Tāpēc vēl gaidāmas diskusijas par šiem jautājumiem.

Šneiders norādīja, ka tiek apsvērta arī iespēja noteikt piecenojuma griestus tieši dārgākiem medikamentiem, piemēram, tām zālēm, kuru cena pārsniedz 100 eiro. Starp ministrijas priekšlikumiem ir arī iecere pielāgot kompensējamo medikamentu cenu veidošanās modeli zālēm, kas nav kompensējamo medikamentu sarakstā. Tomēr ministrijā pagaidām nesniedz sīkākas detaļas.

Ministrijā līdz 17.janvārim tiek gaidīti konkrēti nozares priekšlikumi. Savukārt janvāra beigās plānots atkārtoti tikties, lai turpinātu diskusijas.

Ministrijas pārstāvis arī minēja, ka reformas jāvirza tā, lai veicinātu aptieku neatkarību no lieltirgotavām un nodrošinātu individuālu aptieku pastāvēšanu. Lai gan nav zināms, kā tieši tas tiks panākts, Viņķele iepriekš aģentūrai LETA stāstīja, ka primārie mērķi reformām būs vienmērīgāka aptieku izvietojuma nodrošināšana, aptieku koncentrēšanās, no kuras cieš aptieku rentabilitāte, mazināšana un farmaceitiskās aprūpes kvalitātes veicināšana.

Ministre arī atzinusi, ka kompromisa panākšana diskusijās būs sarežģīta. “Es saprotu, ka tā būs ārkārtīgi smaga saruna, bet tas ko es vēlos apliecināt, ir, ka es esmu gatava uzsākt diskusiju,” nesen pavēstīja Viņķele.

Ministrijas kompetencē ietilpstošo “instrumentu” ierobežotība un nozares specifika kopā ar iepriekšminētajiem faktoriem pieprasa relatīvi ilgstošas pārrunas pirms visas iesaistītās puses var nonākt pie kompromisa un konkrētu priekšlikumu ieviešanas, atzīst ministrijā.

Kā ziņots, VM iecerētais medikamentu piecenojuma modelis, kurā plānots ietvert fiksētus piecenojumus gan aptiekām, gan lieltirgotavām, ir izveidots, pamatojoties uz Konkurences padomes (KP) pētījumu, kurā secināts, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs.

KP aicinājusi izvērtēt iespēju lieltirgotavām un aptiekām ieviest fiksētu maksu par katru pārdoto zāļu iepakojumu, kā arī paredzēt tādu uzcenojumu sadalījumu, kas mazinātu aptieku atkarību no lieltirgotavām. Tāpat KP sagatavojusi vairākus citus priekšlikumus, tostarp rosinājumu vienādot cenas veidošanas mehānismu gan kompensējamām, gan nekompensējamām zālēm.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.