Sākums » Jaunākie raksti » VM augusta vidū plāno iesniegt valdībai aktualizētu konceptuālo ziņojumu zāļu cenu mazināšanai

VM augusta vidū plāno iesniegt valdībai aktualizētu konceptuālo ziņojumu zāļu cenu mazināšanai

Veselības ministrija (VM) augusta vidū plāno iesniegt aktualizētu konceptuālo ziņojumu zāļu cenu mazināšanai izskatīšanai Ministru kabinetā (MK).

Tomēr ministrijā atzīst, ka jautājuma iekļaušana MK darba kārtībā nav atkarīga no VM.

VM ziņojumā ietverti vairāki risinājumi, kas paredz pārskatīt zāļu cenas veidošanās principus, samazinot zāļu cenas aptiekās. Piemēram, noteikt, ka kompensējamo zāļu aptiekas cena ārpus kompensācijas sistēmas nedrīkst būt augstāka par šo zāļu aptiekas cenu. Tāpat VM paredzējusi noteikt, ka nekompensējamo un bezrecepšu zāļu cena nepārsniegs šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Arī zāļu uzcenojums, VM ieskatā, nedrīkst būt augstāks par uzcenojumu Lietuvā vai Igaunijā.

Tiesībsargs Juris Jansons norādīja, ka ziņojums ir iesniegts Ministru kabinetā 2022.gada nogalē, bet vēl joprojām nav virzīts apstiprināšanai. Tiesībsargs atsaucās uz VM sniegto informāciju, ka ziņojums netiekot apstiprināts, jo ir saņemti “būtiski farmācijas nozares iebildumi”, savukārt Finanšu ministrija neatbalsta samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi zālēm no 12% uz 5%.

Lai arī farmācijas nozares iebildumi ir vērtējami, tie nedrīkst kavēt ziņojuma apstiprināšanu, jo Satversme ikvienam garantē tiesības uz veselības aizsardzību, savukārt zāļu pieejamība par saprātīgu cenu ir “neatņemams kvalitatīvas veselības aprūpes elements”, uzsver Jansons, aicinot Ministru prezidentu un Saeimu nekavējoties rast risinājumu.

Valdībai uz tiesībsarga izteikto neapmierinātību bija jāsniedz atbilde līdz šī gada 30.jūnijam.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*