Sākums » Farmācija » VM meklē efektīvāko veidu, kā paplašināt terapijas iespējas C hepatīta pacientiem

VM meklē efektīvāko veidu, kā paplašināt terapijas iespējas C hepatīta pacientiem

Veselības ministrija (VM) patlaban apzina iespējas, kā vēl vairāk paplašināt to C hepatīta pacientu loku, kas varētu saņemt terapiju, nacionālo ziņu aģentūru LETA informējusi ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

Viņa norādījusi, ka, saskaņā ar VM rīcībā esošo informāciju, C hepatīta ārstēšana vēl nepieciešama vairāk nekā 10 000 personu, tādēļ ar esošo budžetu visiem varētu nepietikt. Vienlaikus ministrija patlaban meklē efektīvāko variantu, kā organizēt pacientu plūsmu, lai novērstu pārāk ilgu gaidīšanas laiku uz ārstēšanu un nodrošinātu vienmērīgu resursu izlietojumu gada laikā, novēršot situācijas, ka cilvēki ar smagākām C hepatīta formām, kam ārstēšana ir nepieciešama nekavējoties, būtu spiesti gaidīt.

Pēc Strapcānes paustā, lai pēc iespējas lielāks C hepatīta pacientu skaits varētu saņemt nepieciešamo ārstēšanu, nepietiek tikai ar zāļu pieejamības uzlabošanu, svarīgi arī nodrošināt pieeju izmeklējumiem, kas ir nepieciešami, lai sāktu C hepatīta ārstēšanu. Svarīgi arī paplašināt C hepatīta diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumu pieejamību reģionos, teikusi VM pārstāve.

Vienlaikus viņa piebildusi, ka C hepatīta izplatība ieslodzījuma vietās ir daudz augstāka nekā sabiedrībā kopumā, tāpēc jāizstrādā arī risinājumi, lai C hepatīta ārstēšanai būtu vienlīdzīga pieeja gan personām, kas atrodas ieslodzījumā, gan ikvienam sabiedrības loceklim ārpus ieslodzījuma.

Strapcāne skaidrojusi, ka šo dažādo aspektu, kuri jāņem vērā, dēļ VM šobrīd strādā, lai rastu kompleksu risinājumus, uzlabojot C hepatīta diagnostikas un ārstēšanas iespējas ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Papildus VM vērsusi uzmanību, ka ne mazāk būtiski par C hepatīta slimnieku ārstēšanu ir arī profilakses pasākumi, lai saslimstība sabiedrībā mazinātos. “Saslimstības mazināšanai plānotie pasākumi ir gan sabiedrības informēšanas kampaņas par inficēšanās riskiem un to novēršanu, tai skaitā kampaņas par invazīvo pakalpojumu drošumu, kā arī detalizētākas prasības šo pakalpojumu sniegšanai, lai mazinātu ar tiem saistītos riskus patērētājiem,” norādījusi Strapcāne.

VM informējusi, ka kopš 2016. gada valsts budžeta finansējuma pieaugums C hepatīta ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu nodrošināšanai ir nozīmīgi palielināts, un katru gadu tā apjoms pieaug, līdz ar to tiek paplašinātas pacientu grupas, kas var saņemt terapiju.

Šogad C hepatīta ārstēšanai finansējums palielināts par pieciem miljoniem eiro, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Šogad finansējums C hepatīta ārstēšanai kopumā ir 15 miljoni eiro, kas dod iespēju saņemt nepieciešamo ārstēšanu ievērojami lielākam C hepatīta pacientu skaitam nekā pērn, uzskata VM.

Vienlaikus ministrijā norādīts, ka iepriekšējos gados ārstēšanu saņēma C hepatīta pacienti ar smagām hepatīta formām F3-F4, bet no šī gada jūnija ārstēšanu var saņemt arī pacienti agrīnākā slimības stadijā – ar F2 formu. Vienlaicīgi arī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, palielinājies C hepatīta pacientu skaits, kas ir saņēmuši C hepatīta ārstēšanu. Šī gada oktobrī tas pārsniedz 1300 gadījumus.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*